Sa shpejt 13 këshilla gjumë


Aftësia për të bjerë në gjumë shpejt - një tipar shumë të rëndësishëm të njeriut modern. Në një botë ku ne do të kemi shumë raste interesante, ne thjesht nuk kanë të drejtë për të humbur kohën tuaj kot.

A keni keqardhje ndonjëherë se humbur orë ose edhe më shumë vetëm që të ketë për të zhyt veten në një ëndërr? I vjen keq më shumë se një herë. Dhe në qoftë se edhe ju doni të zgjidhur problemin dhe ngre pyetjen se si të bjerë në gjumë shpejt, atëherë ky artikull është ndihmuar në masë të madhe në gjetjen e përgjigjeve.

1. Përgatitja shtrat
Shtrat të rehatshëm dhe kërkesat e pastër liri krevat detyrueshme e gjumë të shëndetshëm. Besohet se shtrat ngjyra dhe të brendshme, si një e tërë është prekur gjithashtu. Thuhet se ngjyra të ngrohta të krijojë një më të rehatshme dhe të lejojë gjumë të shpejtë uyazyka. Por ne të bien në gjumë me sytë mbyllur, dhe madje edhe në terr!


2. transmeton gjumit dhoma gjumi
Mbuluar në një dhomë të zihet fryma vështirë. Përveç yyazytsirnist madhe se kur ju zgjoheni në mëngjes, ju do të merrni një dhimbje koke. Pra, të jetë i sigurt për të gjumit, të mbushur dhomën tuaj me ajër të pastër.
3. Merrni një shëtitje jashtë
Mbrëmje shëtitje - një mënyrë e mirë për të shpejtuar ardhjen e ëndrrave. Vendi më i mirë për të ecur - ajo sigurisht që është park. Por një shëtitje përgjatë rrugës nuk është aq e dobishme.
4. Mos hani gjatë natës
Le vakt e fundit që ju do të jetë 2-3 orë para gjumit. Por në qoftë se ju ndiheni dëshirë vetëm të padurueshme për gëlltitje ndonjë gjë, le të jetë një banane ose një filxhan kos, por jo duke shërbyer dumplings

5. A nuk të angazhohen në sport para se të shkojnë në shtratUshtrimi rozburhaye trupin tuaj, dhe fle ajo vështirë se dëshiron. Edhe pse është e mundur që ju, në të kundërtën, shumë të lodhur dhe të shpejtë në gjumë. Por kjo nuk është e dobishme në qoftë se ju kujdeseni për të ardhmen tuaj.
Këto pesë rregulla me sa duket janë të detyrueshme. Por dikush do të jetë e mjaftueshme për të shpejt të bjerë në gjumë. Unë zili njerëzit e tillë
Nëse keni dyshim se këto këshilla të ju ndihmojë, atëherë mbani lexuar artikullin. Më poshtë ju do të gjeni shumë rekomandime rreth sa shpejt fle.

Trajtimit të ujit 6. mbrëmjes
Merrni një dush të ngrohtë relaksuese. Është e rëndësishme që uji ishte i ngrohtë nuk, hot! Ujë mundësisht tretur kripë deti - është e dobishme jo vetëm për të fjetur. Ju gjithashtu mund të shtoni vajra vaske aromatike, të tilla si livando ose kamomil.
7. çaj bimor ose qumësht të ngrohtë
Rreth një orë para gjumit planifikuar të pirë një filxhan çaj të ngrohtë bimor - kamomil arsyeshme, karamele mente ose anise. Çaj i këtyre bimëve ka një efekt qetësues. Ju mund të zëvendësojë çaj në një gotë qumësht të ngrohtë. Vetëm tani shtoni sheqer dhe madje edhe mjaltë nuk është e dëshirueshme.

8. Lexoni një libër i mërzitshëm
Kjo metodë nuk është pa logjikë. Për të mësuar se si të bjerë në gjumë shpejt, le të kujtojmë se pse ne duam që të fle. Kohë më parë ju keni qenë një student? Kur ju dëgjoni ligjërata mërzitshëm në lëndët që ju me siguri do të duan për të mbyllur ishte jastëk të butë.
Personalisht unë nuk e pëlqen këtë metodë, sepse ajo nuk është interesante. Megjithatë, ndoshta kjo do të ndihmojë dikë.
9. Hidhe larg të gjitha mendimet nga kokën time
Shpesh nuk shkoni për të fjetur më shpejt për shkak të faktit se ju jeni duke përjetuar disa pengesa në ose janë konsideruar plane për të ardhmen. Mundohuni të bëni për të hequr qafe të ndonjë mendime. Ajo nuk është aq e thjeshtë - Unë nuk gjithmonë punojnë jashtë.

Pra, nëse jo, atëherë vetëm mendoni se ju bie në gjumë. Shpall veten "Unë nuk mendoj për këtë" ose "Unë fle shpejt."
Ka megjithatë, disa yshtje të veçantë në këtë stil:
"Unë mbyll sytë e mi dhe të shohim qartë
Unë të ndaluar duke u përpjekur për të dëgjuar dhe të dëgjojnë të vërtetën "
Unë nuk e mbani mend më shumë, duket diçka budiste.
Po, ka një tjetër mënyrë të ftohtë për të hequr qafe e mendimeve! Kaloni vëmendjen në frymëmarrje - dëgjoni atë.
Unë mendoj se shumica e këtij informacioni është e mjaftueshme për të mësuar se si të bjerë në gjumë shpejt. Megjithatë, kam vendosur për të mësuar në lidhje me mënyrat më të pazakonta.

Këtu janë disa mënyra se si ju mund të shpejt të shkoni për të fjetur!
10. Shpejt lëvizin sytë tuajAjo duhet të hapur sytë e tyre dhe të shpejt të përkthejnë vëmendjen nga një objekt në tjetrin pa u vonuar nuk shohim pse. Pas 1-2 minuta ju duhet të ndjehen si në qoftë se qepallat janë të rënda, dhe shumë shpejt ju bie në gjumë.
11. muskujt lodhje
Në 20-30 sekonda, për të forcuar të gjithë muskujt e trupit. Përsëriteni si 2-3. Kjo duhet të përshpejtojë procesin e bie në gjumë, posaçërisht nëse kombinohet në këtë mënyrë, për shembull, metoda №9.
12. Përdorni imagjinatën tuaj

Imagjinoni ndonjë foto. Pastaj të fillojë t'i qasen dhe për të hequr atë. Ndërsa në qoftë se për kthesë miun rrota, kur shikimin e fotografive. Dhe pastaj kjo foto fillojnë të rrotullohen. Ata thonë se në qoftë se çdo gjë është bërë si duhet, metodë është shumë efektive. Unë vetë nuk e kanë provuar atë - të përpiqen për të parë së shpejti.
13. Metoda e zbulimit
Kam lexuar në lidhje me atë në librin Sovjetik tradhtar spiun Victor Rezuna (pseudonim Viktor Suvorov). Shkarko fund është ky:
Ju duhet të shtrihem, të relaksoheni muskujt, të mbyllë sytë tuaj. Kur povikmy mbyllur roll këto deri. Besohet se ky është qëndrimi i natyrshëm i syve në ëndërr. Nga rruga, unë një herë pashë një njeri zuri gjumi me gjysmë të hapur sytë dhe nxënësit me të vërtetë ai ka ringjallur!

Eksperiment kombinuar disa metoda së bashku. Për disa, kjo do të jetë e mjaftueshme për të pirë çaj bimor, dhe të tjerët nuk fle deri sa të marr me vete të gjitha mendimet nga kokën time.
Ndoshta ju keni një mënyrë të veçantë? Pastaj të ndajnë ato, ju lutemi na kontaktoni