Sa shpejt të rritur rritjen hemoglobinës


Lodhja në sfondin e marramendje vazhdueshme dhe zbehje të panatyrshme dhe lëkurë të thatë - këto simptome janë në gjendje të trembë askënd. Por nuk do të jetë mërzitur, sepse ndonjëherë të mjaftueshme për të kaluar testin e gjakut për të zbuluar shkakun e vërtetë të këtyre simptomave.
Hemoglobinë të ulët është në gjendje të japë pronarit të saj shumë momente të ndryshme dhe inconveniences të pakëndshme. Ju mund, sigurisht, të kërkojë ndihmën e drogës, por ata nuk janë të sigurt për të trupit dhe në proces të rrisë nivelin e hemoglobinës mund të jetë një shumë probleme të pakëndshme shëndetësore.


Nëse ju pyetja: "Sa shpejt rritet hemoglobinës?", Përgjigja më e mirë se për të bërë atë nëpërmjet ushqimore apo ushqim, ajo nuk mund të jetë, sepse në këtë mënyrë është mjaft e sigurt, të shpejtë dhe efikase.
Rregulli i parë dhe ndoshta më e rëndësishme - është për të ngrënë vetëm mish, të pasura me hekur dhe është i aftë të mirë për këtë viçi. Ngrënia e mishit, personi merr rreth 22% e hekurit që ai përmban.
Duhet të theksohet se dytë më e madhe thithjen dhe hekur përmbajtja duhet forcuar, por vetëm pas saj - mish derri. Në mish përmban edhe një shumë të hekurit, por norma e absorbimi është shumë e ulët - vetëm 11%.

Për të rritur aftësinë e trupit për të absorbuar hekur nga mishi, ajo duhet të hahet me perime të freskëta, pasi ato përmbajnë vitaminë C, ndihmon në thithjen e hekurit nga traktin e tretjes. Gjithashtu në fund të vaktit mund të pini një gotë me lëng portokalli - kjo do të rrisë ndjeshëm përqindjen e hekurit asimiluar.
Ju gjithashtu mund të rrisë nivelin e hemoglobinës, nëpërmjet ushqimit, kërkojnë shëruese aftësitë e mjaltë. Kjo duhet të jetë e preferuar varietetet e mjaltë të errët, pasi ato përmbajnë sasi të madhe të mineraleve të dobishme.

Edhe një shumë prej hekuri gjendet në bishtajore dhe drithëra dhe përdorimin e tyre të rregullt në ushqim do të jetë një mjet i mirë për trajtimin e mangësi hekuri anemi.
Por ata nuk duhet të jetë shumë e përfshirë dhe shpresoj që vetëm përdorimi i këtyre llojeve të ndihmës ushqimore për të përballuar me këtë sëmundje, sepse këto produkte përmbajnë një numër të madh të komponimeve të fosforit, dhe ata të parandaluar thithjen e plotë të hekurit që gjendet në to.
Për të zvogëluar ndikimin e komponimeve të fosforit duhet të zhytem apo të dobishme kulturën dhënave shtrat.


Efektivisht të rritur hemoglobinë hahet shegë, mollë dhe karrota, për fat të keq, praktikisht e pamundur, pasi që hekuri të përfshira në të është trehvalentnыm, dhe kjo nuk do të absorbohet në të vërtetë nga trupi i njeriut.