Si për të shtyrë artificialisht ciklin menstrual


Ligji i pashkruar i poshtërsi nga asnjë ekziston, për shkak se një herë në jetën time, por çdo njeri diçka e papritur dhe në kohë të gabuar me siguri do të ndodhë. Shumë gra ankohen për atë kur pushime shumëpritur që ju prisni një vit dhe në plan për t'u çlodhur në det mrekullueshëm, përkon me ditët e ciklit menstrual. Ju nuk mund të them se pushim prishur, por ka disa inconveniences. Si për të shtyrë artificialisht ciklin menstrual dhe të gëzojnë pushimet tuaja në mënyrë të plotë?
Kjo rezulton, ende jo të gjitha gratë e dinë se hëna mund të jetë një "lëvizje" të vogël. Me këtë metodë drejtuar ata orar menstrual të cilit përkon me planet specifike dhe veprimet mësuese e procesit ciklike dhe jo e dëshirueshme në një kohë. Këto mund të përfshijnë atletët gjatë konkurseve apo të thonë se aktorët e përfshirë në role komplekse. Artificialisht vonojë ciklit menstrual në disa mënyra, të cilat janë ndarë në gjinekologu profesionale. Midis tyre janë si më poshtë:


- kontraceptive oral kombinuara (COCs);
- progestins ose progestogjenet.

Si për të shtyrë artificialisht ciklin menstrual
Të dyja metodat kanë rekomandime specifike për përdorim, e cila futur një pak më afër.

Cikli artificiale vonuar menstrual duke përdorur e kombinuar kontraceptivëve oral
Kjo metodë është më e përshtatshme për ato gra që tashmë po marrin kontraceptive orale të kombinuara. Është shumë e rëndësishme që efekti kontraceptiv është ruajtur në një numër të kushteve. Mbrojtja nga mbetjet konceptim, nëse monofaznыe tuaj tabletë, thjesht nuk e thyejnë - përfunduar një paketë, menjëherë të fillojnë një tjetër. Nëse kontraceptive trefazor, pakoja e re e pilula ose pini fazën e tretë. Efektiviteti i tyre do të reduktohet pak dhe të kërkojnë mbrojtje shtesë.


Nëse jeni duke marrë Kontraceptivët fazë, në parim, vetëm për vidsunennya data e fillimit të menstruacioneve mund të filloni të pijshëm monofaznыe kombinuar kontraceptivëve oral, që çdo ditë të ciklit, por jo më vonë se 3 ditë para fillimit të pritshëm të ciklit menstrual. Të rëndësishme: Në këtë rast, kontracepsioni nuk është i garantuar! Menstruacioneve mund të fillojnë 2-3 ditë pasi të keni përfunduar të paketë.

Për të siguruar që ju të merrni të mbajë ciklit menstrual për një periudhë kohe, ajo është e mirë për të filluar marrjen e kontraceptivëve orale të kombinuara për të paktën një cikël të manipulimit të pretenduar. Në pyetjen, dhe jo të rrezikshme për të marrë kontraceptivëve oral pa pushim - mjekët përgjegjës negativisht. Shpjegimi i një pushim prej shtatë-ditore gjatë muajit të ardhshëm nuk janë të vërteta, dhe menstrualnopodobnoe gjakderdhje. Ajo lind jo për shkak të ndryshimeve hormonale natyrore dhe fiziologjike, duke rezultuar në një rënie të mprehtë në përqendrimin e hormoneve në gjak, pasi ju dop'yete gjitha tableta. Studimet e fundit kanë treguar se gjakderdhja nuk është i detyrueshëm dhe mund të marrin kontraceptive të kombinuara me gojë pa pushim prej 60-80 ditë.


Artificial cikli menstrual vonuar duke përdorur progestins ose progestogjenet
Progestin ose progestins janë të përshkruara herë në femra ne trajtimin e endometriozes dhe amenorrhea. Ju mund të bleni në barnatore për shitje. Këto barna janë përdorur zakonisht për zgjatjen e ciklit menstrual. Pi ata fillojnë 2 javë minimale - 5-6 ditë para. Kursi Pranimi për të përfunduar ditën kur keni qenë duke pritur për mbarimin e ciklit menstrual. Brenda 1-3 ditëve ai duhet të fillojë.


Vetëm nën mbikëqyrje mjekësore
Mos përdorni këto metoda në çrregullim e tyre menstrual, dhe duhet të konsultoheni me një mjek me përvojë. Në qoftë se ju vendosni për të "nxitur" ciklin menstrual, atëherë shkoni në pritjen jo vetëm për gjinekologu, por edhe endocrinologist. Ata vlerësojnë shëndetin, duke përfshirë: probleme me aktivitetin kardiovaskular që mëlçisë dhe gjaku yt koagulimit. Kjo është e rëndësishme për të shmangur mundësinë e clots gjakut.
Përveç kësaj, ka mbi 200 lloje të ndryshme të kontraceptivëve oral të kombinuar, në të cilën dozë të ndryshme të hormoneve. Nëse ju nuk përmbahen kërkesave specifike, efekti kontraceptiv është e humbur. Veç kësaj, manipulimet tilla me zhvendosjen e ciklit menstrual të jenë të njëjta dhe jo një zakon.


Mënyra të tjera për të vonuar artificialisht ciklin menstrual
Disa gra përdorin për të vonuar menstruacioneve hemostatic droge "Dytsyon." Ajo nuk është menduar për këtë qëllim, kështu që ju mund ta përdorni atë vetëm në raste ekstreme dhe vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj. Për më tepër, ndikimi i saj në shëndetin në këto situata nuk është hetuar dhe për këtë arsye e di se si ajo mund të ndikojë në të ardhmen e statusit të gruas.

Mjetet juridike popullore këshilluar që të marrë doza të mëdha të vitaminës C, limon, majdanoz supë dhe metoda të tjera. A janë ata të efektshme, e vështirë për të thënë, për shkak se disa prej veprimit seksit më të drejtë të pakushtëzuar, ndërsa të tjerët nuk e bëjnë. Acid Askorbik vepron ukreplyayusche në muret e enëve të gjakut dhe në një farë mase mund të zvogëlojë gjakderdhje. Dëshmi e kësaj mënyre të mbajë mujore ekzistojnë, por në qoftë se traktit digjestiv në rregull, me vlerë të arsyeshme një provoni.


Nëse budalla Nënë Natyra dështon, atëherë not me tampona nuk të shmanget. Megjithatë, mjekët fuqimisht rekomandojmë të bërë gjatë fazës aktive të shkarkimit. Gjatë kësaj periudhe, qafën e mitrës është më i zgjeruar dhe më pak të mbrojtura, kështu që rreziku i infeksionit bakterial ritëm rritje të konsiderueshme. Me topin më mirë të marrë banjot në det, kur cikli menstrual është pothuajse mbaruar.
Sa më shpejt që ju largoheni, atëherë ai do të jetë i madh dhe nuk do t'ju sjellë siklet.