Çfarë dietë më të sigurta ulçerë stomakut


Ushqimi për ulcerat stomak promovon funksionet shpejtë shërim të traktit gastrointestinal, të ngritura në periudhën e sëmundjes. Faktor kryesor ndikuar zhvillimin e sëmundjeve dhe rritjen e simptomave është prania e acidit hidroklorik.
Prandaj, ju duhet të kufizojnë ose plotësisht të ndaluar të hahet, e cila shkakton prodhimin rritje e stomakut lëng, dhe, anasjelltas, të rrisë përdorimin e produkteve që janë të dobët stimulojë sekretimit stomakut.

Çfarë duhet të përdor?


Është e rëndësishme se ushqimi shëndetësor përfshiu praninë e supave të lëngshme, nëse drithëra, qumësht apo perime, të cilat përfshijnë karrota, panxhar, patate. Peshku dhe mishi duhet të jetë i gatuar.


Ai është i përshtatshëm varieteteve të ulët-yndyrë të tilla si lepuri, pule, viçi. Përdorimi i produkteve të qumështit në shtëpi i bërë dhe qumësht nevojshme.

Mund vezë, Omelets gatuar si ziera ose gatuar. Ujë mineral me një përbërje alkaline nuk duhet të jetë sode, çaj - bukë të qëndrueshme dhe të bardhë - të freskëta. Prania e të gjitha yndyrna dhe qull lëngshme mjaft të pranueshme.


Çfarë duhet të përjashtojë?


Është e nevojshme për të përjashtuar përdorimin e rrikë, kanellë, mustardë, piper dhe të tjerët. Ajo duhet të përmbahen nga kafe, çaj të fortë, alkoolit, pijeve të gazuara. Ju nuk mund të hani bukë të zezë.


Në asnjë rast nuk duhet të hanë ushqimet e skuqura, supë mish, i konservuar, tymosur. Të përmbahen nga të hahet mish derri, patë dhe mishit duck.
Ne duhet t'i kushtojë vëmendje për konsistencën e ushqimit të gatuar. Është e dëshirueshme që gjellë përfunduar ishte i holluar me ujë, dhe produktet që janë pjesë e vakt - grimcuar mirë apo i nevrikosur.
Ushqimi për ulcerat stomak përjashton produktet që irritojë Mukoza, të tilla si:Perimet janë të larta në fibra, të tilla si bizele, fasule, fasule, radishes, rrepkë, asparagus;

perime papjekur dhe acid;
Manaferrat me një lëkurë të ashpër, të tilla si rrush, currants, fiq, gooseberries;
prodhimet e bëra nga miell gruri;
ushqim që sfidon përtypet plotë.

Çfarë tjetër duhet të di?


Kjo është dietë e rëndësishme pjesshëm që përfshin të paktën pesë vakte në ditë në doza të vogla. Temperatura në kohën e konsumit të ushqimit nuk duhet të kalojë 65 gradë. Gjithashtu duhet të përjashtohen nga dietë ushqim të ftohtë.
Përdorni produkte që shpejt të lënë stomakun dhe mezi irritojë mukozën, së bashku me trajtimin kryesor shpejt çon në rezultate pozitive.Dr Nona tregon historinë e një Ulçera në stomak.