E cila dietë për pancreatitis dhe gastrit më efektive


Në bazë të çdo trajtim dietë në prani të ndonjë sëmundje është gjithnjë një dietë veçantë. Qëllimi i tij kryesor - konsumi i moderuar i marrjes të ushqimit me përjashtim të atyre që mund të ndikojë negativisht në procesin e shërimit.


Karakteristika të përgjithshme


Nëse ka shkaqe të ndryshme të sëmundjeve - gastrit dhe pancreatitis, ata kanë karakteristika të përbashkëta. Në trajtimin e këtyre sëmundjeve luan një rol të rëndësishëm jo trajtim me ilaçe dhe dietë të veçantë.Ushqimi për pancreatitis dhe gastrit duhet të jetë e ndryshme dhe përmbushëse, por në të njëjtën kohë i butë në traktin digjestiv. Ditët e para rëndim më të mirë për të kufizuar sasinë e ushqimit të marrë, por mohoj. Pini vetëm ujë mineral, por nuk ka gaz.


Në ditët në vijim dietë mund të përfshijë qull lëngshme, puding, supave, komposto. Ushqim të përdorura nuk duhet të vështirë, e nxehtë, nuk përfshijnë erëza nxehtë dhe ushqime që shkaktojnë fermentimi.Ushqimi për gastrit


Tip! Për të përcaktuar saktësisht se cilat dietë ju duhet të ndiqni në gastrit, ju duhet së pari të krijojë një diagnozë të saktë. Gastrit mund të jetë edhe me aciditet të ulët dhe me rritje për shkak dietë mund të ndryshojnë.
Por kërkesat e përgjithshme është frekuenca e marrjes të ushqimit (të paktën 5 herë në ditë) dhe pjesë të vogla. Kur gastrit nga produktet e përdorura janë të përjashtuar të skuqura, ushqime kripur, turshi, bukë konservuar kafe, mish, peshk yndyror dhe mishit lëngjet e mishit. Përveç kësaj, kategorikisht kundërindikuar gazuara, pije alkoolike, kafe, lëngje acid, çokollata dhe ushqime të tjera të lartë kalori.


Dietat dietë mund të ziera ose steamed perime, dietë të ligët mish, drithëra, ujë të zier, supave të lëngshme vegjetale, djathë, çaj i dobët jeshile, ujë mineral pa gaz dhe ushqime të tjera të rekomanduara nga mjeku juaj.


Ushqimi për pancreatitis


Një dietë e tillë gjithashtu ka veçantitë e veta. Për të shmangur acarim e stomakut, ushqimi duhet të konsumuar në formën e një bluarje, ajo duhet të jetë e ngrohtë.
Shpeshtësia e të ngrënit - çdo 3-4 orë dhe në pjesë të vogla. Përgatitja e ushqimit diete me pancreatitis - steamed ose të ziera. Në dietë duhet të jetë më i durueshëm ushqime që përmbajnë proteina dhe pak karbohidrate. Ushqime të ngopura duhet të jetë i kufizuar.

Gama e produkteve mund të përbëhet nga mish ligët dhe të peshkut, produktet e thartë e qumështit, drithëra të ndryshme, sidomos bollgur dhe hikërror makarona. Duhet të jetë perime të tilla si patate, lulelakër, karrota, panxhar, kungull i njomë, etj, por i gatuar në formë të lënë pas dore.
Me produkte miell mund të hahen të thata ose të thata bukë të bardhë. Mollë e ëmbël pjekur peeled, fruta zier, pelte, lëngje thartë, fruta të thata dietë e ëmbël do të shtojë të pacientit.
Ushqim që nuk është e rekomanduar për pancreatitis janë të ngjashme në përbërje me ato të përjashtuara për përdorim në gastrit.Çfarë produkte natyrore të dobishme për pancreatitis?