Çfarë me të vërtetë jam dobishme


Jam - një produkt të konservuar, shpesh me manaferrat dhe fruta, aty ku është e akteve të sheqerit si një ruajtës. Pothuajse të gjithë njerëzit gëzojnë këtë trajtojnë ëmbël, por jam i vlerësuar jo vetëm për shije, por për shkak të pranisë së ushqyesve që ajo përmban. Vetëm duke studiuar vetitë e produktit mund të jenë të dobishme për të gjetur se çfarë me të vërtetë jam e dobishme.
Jam bërë e butë
Mjedër më të dobishme dhe të vlefshme për shekuj me radhë konsiderohen jam butë, pasi ajo është një mënyrë e shkëlqyer për të lehtësuar simptomat e ftohjet dhe gripit. Pronat e këtyre manaferrat ëmbël janë në gjendje për të ulur temperaturën, të ulur ethet dhe zbutur një dhimbje të fytit, ju duhet vetëm të pini çaj të ngrohtë me një lugë jam butë, batanije djersën për të mbuluar.


Mjedër Vlera është prania e acidit acetilsalicilik me një gatim të gjatë humbur pothuajse të gjitha vetitë e saj shëruese, kështu që gatuaj jam mjedër rekomanduar jo më shumë se 5 minuta, e cila do të mbajë shumicën e vitaminave.

Acid ellagic gjendet në raspberries, ndihmon në parandalimin e shumëzimin e qelizave malinje në trup dhe neutralizojnë ndikimin negativ skuqur dhe i tymosur ushqim. Raspberry jam në gjendje për të ruajtur pothuajse tërësisht i përbërë nga ky acid.

Si raspberries janë gjithashtu të pranishëm substanca të ngjashme në përbërje me aspirina, i cili është i njohur të jetë shumë efektive për t'i ndihmuar ARI dhe ftohjet, liquefying gjak dhe trokasin temperaturën. Substanca të tilla janë mjaft të rëndësishme për njerëzit me koagulimit të lartë të gjakut, pasi veprimet e tyre në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon rrezikun e pash.

Indikacionet për bllokim përdorimi butë:
- dridhura dhe temperaturë;
- dhimbje të nervit shiatik, dhimbje të përbashkët
- kapsllëk;
- anemi;
- sëmundjet e sistemit tretës;

- parandalimin e funksionit riprodhues.
Mjedër mjaft mirë me të, jo vetëm sheqer, por mjaltë, e cila i jep një efekt të dyfishtë në trajtimin e ftohjet. Përfitimi kryesor i jam butë është se ajo mund të zëvendësojë shumë barna mjekësore, për shkak se çdo bllokim që ju zgjidhni, butë duhet të jetë gjithmonë në magazinë.

Kalinowo jam
Kulpër Jam për pronat e saj të dobishme është e dyta vetëm bllokim butë. Edhe pse kjo nuk është aq e përhapur, por edhe shumë e shijshme dhe të shëndetshme. Fara Prania mbledhje është ndoshta e vetmja pengesë e këtij bllokim. Për ata që nuk më pëlqen tuba, ajo është e rekomanduar për të fshirë manaferrat nëpër një sitë për të marrë bllokim të shkëlqyer. Kalina është konsideruar gjithashtu një mjet i shkëlqyer në luftën kundër ftohjet dhe sëmundjet e frymëmarrjes, ajo është e rekomanduar për përzierje me mjaltë dhe shtoni në çaj në simptomat e para të sëmundjes. Kalinowo bllokim është shumë i dobishëm për shëndetin e lëkurës, sepse mjaft efektive redukton inflamacion pas akneve.


Jam i Rowan
Fakti habitshme është se hirit, numri përfshira në të carotene, karrota tejkaluar madje, dhe numri i vitaminës C - shumë më përpara e mollë. Ryabynovoe ruan komponimet e fosforit shumë dhe vetitë e saj baktericid të përqëndruara në elementet tannic dhe acid sorbik.

Jam Boronicë
Boronica janë shumë të dobishme për vizionin, sidomos ata njerëz të cilët gjatë punës në kompjuter. Konsumi i rregullt i boronicë jam në gjendje për të parandaluar sëmundjet e ndryshme të zemrës dhe të forcojë në mënyrë të konsiderueshme e enëve të gjakut. Boronicë përmirëson kujtesën, ka një efekt rinovimin në trup, ndihmon në sëmundjet e sistemit urogjenital dhe parandalon tumoret në nivel qelizor. Megjithatë jam boronicë duhet të hani me kujdes, sepse ajo mund të pikturoj një material të errët ngjyrë e dhëmbëve, të cilat e bëjnë formatimin e teksteve të qarta.


Jam me rrush pa fara e zezë
Shumë i dobishëm për të njeriut bllokim rrush pa fara shëndetësore, pasi ajo mban numrin më të madh të vitaminave dhe mineraleve pas procesit canning. Manaferrat rrush pa fara edhe të ndihmojë në poshtër, anemi, Ulçera në stomak, gastrit, hipertension dhe shumë sëmundje të tjera dhe jam ferrë është jo vetëm e dobishme, por ëmbëlsirë e shijshme.

Jam me qershi
Qershi përmban shumë pak kalori, por përfitimet janë të shumta. Qershi, në fakt, rrit hemoglobinës, gjaku ushqen komponimet e bakrit, kobalt dhe hekuri. Artikujt e përfshira në qershi manaferrat, në mënyrë të konsiderueshme më e ulët të kolesterolit dhe sheqerit në gjak, dhe vitaminë B9 dhe acid folik mbështet sistemin imunitar normale dhe të qarkullimit të gjakut.


Ju mund të gjeni për një kohë të gjatë, e cila ruan të vërtetë të dobishme, por duhet theksuar se çdo produkt i tillë i konservuar është një përfitim për trupin e njeriut. Për shembull, bllokim lingonberry rekomanduar në një formë të rritur e tuberkulozit, fruta ftua të përdorura për trajtimin e zemrës, enët e gjakut dhe tiroide, dhe jam Dogwood është shumë i mirë për një stomak mërzitur, zorrë dhe në sëmundje mochekamennom. Mos harroni në lidhje me arrë bllokim se ndikim të madh në zemër, që çon në sistemin e qarkullimit të gjakut normale dhe përdoren për parandalimin e lezioneve aterosklerotike. Jam me manaferrat treguar helmimit dhe çrregullime të stomakut, boronicë fruta në gjendje për të shpëtoj trupin e toksinave dhe jam barbarysovoe domosdoshëm kur është mangësi vitamina, inflamacionet e ndryshme dhe temperaturë të lartë. Jam me buckthorn detit është përdorur shpesh si një natyrore bio-stimuluesve, e cila përmirëson stomakun dhe zorrët, zvogëlon hepatik distrofi, sidomos kur acarimin hepatiti, dhe ul kolesterolin.


Jam Dëmtimi
Çfarëdo që jam është futur, ai përmban përfshin sasi të mëdha të sheqerit, i cili është një burim i karbohidrateve të dëmshme të tilla si abuzimi delikatesë nuk është i rekomanduar.