Çfarë gratë shtatzëna zgjidhni këpucë


Shtatzënia ndodhi Që atëherë jeta e një gruaje ndryshon në mënyrë dramatike. Ka disa kuptimplotë dhe përgjegjës për çdo gjë që ndodh përreth, madje edhe në gjëra të vogla. Shumica e grave, duke qenë "pozita interesante" qëllimisht duke kërkuar për të ndryshuar mënyrën e tyre të jetës, duke e bërë atë si të sigurt dhe të rehatshme. Por ndonjëherë është e trishtuar se unë kam për të pjesë me një fustan të preferuar të shkurtër, të harrojmë për hairdressers dhe të ndryshojë në këmbë tuaj të preferuar këpucë të rehatshme sportive.


Takë të lartë, natyrisht, gruaja i hollë, rritje me sy, duke e bërë kështu figurën më tërheqëse. Megjithatë, mos harroni se kur një grua ecën në takë të lartë, ngarkesës në këmbë në mënyrë të konsiderueshme rritet disa herë. Veshur këpucë me takë të lartë, gruaja nuk e di se ndryshon një pikëmbështetje, dhe kur u bazuar vetëm në gishtin këmbë, rezistenca reduktuar në masë të madhe dhe lidhjet dobësuar këmbë dhe kyçin e këmbës. Duke u përpjekur për të mbajtur ekuilibrin tuaj, duke kërkuar një grua rri duarkryq, për shkak të cilat rrit ngarkesën në shpinë. Gjithashtu rritur ndjeshëm tensionin mesit shpinë, muskujt e këmbëve dhe legenit. Si rezultat, qarkullimin e gjakut, ka tërhequr dhimbje në muskujt e këmbëve, këmbët banesë zhvillon që të çon në variçe venat.


Ndryshimet hormonale që ndodhin në gratë shtatzëna, duke çuar në relaksimin e ligamenteve, duke i bërë ata më të shëndoshet. Para venat me variçe (vaskulare "yjet") shkakton shtim në peshë, për shkak të rritjes së ngarkesës në këmbë anije. Por kjo nuk është një listë të plotë të problemeve që mund të përballet me një grua shtatzënë që vesh këpucë takë të lartë. Prapa dhimbje, zhvendosja e rruaza në vjeshtë dhe në lëvizjet e të mprehta, sprains, dhimbje në këmbë, ënjtje - të gjitha grua shtatzënë shkon rrezikun e veshur këpucë me takë të lartë. Nga seksioni cezariane mund të shkaktojë prezantim të gabuar të fetusit nëpërmjet qendrës kompensuar të gravitetit, e cila gjithashtu kontribuon në veshur këmbë. Kërcënimi i abortit mund të shkaktojë rritur tonin e mitrës, e cila nga ana e tij është e lidhur me një rritje të tensionit në këmbë, duke rritur ngarkesën në ijet dhe shpinë. Kështu që ju zgjidhni këpucë për gratë shtatzëna? - Kjo tregon këtë artikull.

Këpucë për gratë shtatzëna duhet të jetë të rehatshme dhe të lehtë. Sigurisht, është e dëshirueshme që këpucët janë bërë prej lëkure dhe materiale të tjera natyrore për të shmangur këmbët chafing. Këpucë të buta, rezistente dhe të rehatshme me takë të lartë ose me një takë të vogël më të mirë për nënën. Krijimi mbështetje shtesë, këpucë detyrimisht duhet të përsëris këmbët formë.
Gjatë shtatzënisë, një grua duhet të ecin sa më shumë që të jetë e mundur në ajër të hapur (në park, në pyje), dhe do të çojë një jetë aktive. Ndërsa ju mund të veshin këpucë të rehatshme në këmbë me platformë të ulët edhe banesa arsyeshme baletit. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se banesa baletit, në prani të sëmundjeve të caktuara këmbë (këmbët e sheshtë), mjekët nuk do të rekomandojë për të veshin.


Çfarë të bëjë një grua shtatzënë trupi i të cilit është i prirur për të edemë? Në mënyrë të qartë, një qasje më të përgjegjshëm për zgjedhjen e këpucë më të rehatshme.
Mjekët këshillojnë vidyazykatysya veshur çizme dhe këpucë me një shputë të ngushtë. Këpucë ngushta shputë, squeezing këpucë me majë, komplikon qarkullimin, kështu që është e mirë për të marr këpucët me një shputë të rrumbullakët. Sandale rrip gjithashtu compressing anijet prerje në këmbë, duke shkaktuar parehati shpesh çon në rritjen e edemë. Është më mirë në qoftë se ju të ndaluar zgjedhin për këpucë me të ulët, të gjerë dhe të qëndrueshme thembra. Për të reduktuar stresin në muskujt e mbrapa nëna shtatzënë është e dëshirueshme për të zgjedhur këpucë të rehatshme me një rezistent ndaj 3 cm takë të ulët. Kjo është alternativa më e mirë, si këmbë në një këpucë janë më pak edemë, lodhje, rreziku palosje këmbë ose pengohet dhe bie është minimal.

Megjithatë, ju nuk duhet të harrojmë se këpucët në një vetmi të sheshtë mund të çojë në një zgjerim të rëndësishëm të këmbë dhe këmbë për zhvillimin e shputë e rrafshët. Nëse ju të investojë në një të veçantë insoles këpucëve profylyrovanыe, ajo ndihmon në mbrojtjen kundër deformimit dhe mbështetjen e këmbë.
Për dimër duhet të gjejnë këpucë të ngrohtë kamoshi ose lesh në thembra të mira grooved për të parandaluar bie. Për plazh apo në det përshtatet pantofla të rehatshme ose rërë. Summer do të jetë të rehatshme sandale lëkure, clogs.


Për disa gra, jo, madje edhe arsyet më bindëse, ose shtatzanisë ose akull, nuk janë thelbësore në kërkimin e tyre për të veshin taka dhe të jetë e bukur. Është e mundur, pa shkaktuar dëm në trup, herë pas here ende veshin këpucë tuaj të preferuar me takë të lartë? Dëmtimi nga këmbë veshur është krejt e mundur për të reduktuar nevojën për të ndjekur disa rregulla.
1. Veshin këto këpucë mund të jetë jo më shumë se 2-3 orë.
2. Nga koha në kohë të dhënë pjesën tjetër këmbët dhe për të organizuar atyre një gjimnastikë pak. Ushtrime të mira për të forcuar këmbën heqjen gishtërinjtë tuaj ndonjë objekte nga dysheme, ajo është e dobishme për të rrokulliset një top të vogël apo të nisur një shishe që ka një masazh të mirë për këmbët.

3. Hiq lodhje dhe të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut banja krejtësisht të ftohtë ose douches.
4. Dalja e mirë të gjakut, më pak tendosje në venat dhe për të reduktuar ënjtje dhe për të promovuar është në qoftë se ju sa më shpesh të jetë e mundur do të vënë këmbët në rritje.
5. Zëvendësimi thembra mund të jetë gjithashtu një platformë të ulët.

Revista moderne modës dhe dyqane ofrojnë një shumëllojshmëri të elegant, i bukur dhe të rehatshme për të veshin rroba dhe këpucë për gratë shtatzëna, duke e bërë jetën e ndritshme dhe më interesante. Duke zgjedhur për një këpucë të përshtatshme dhe të rehatshme gjatë shtatzënisë, ai do t'ju japë një ndjenjë të lehtësi dhe rehati, sepse një humor të mirë dhe mirëqenien duhet të mbahen për të gjitha nëntë muaj, duke fluturuar si një moment magjik.