Çfarë lloj ushqimi gastrit stomaku duhet të përdorniGastrit është një proces inflamator që ndikon në Mukoza stomakut. Arsyet kryesore për këtë sëmundje e përhapur është dietë e gabuar dhe mënyrën e jetesës. Kjo mund të shkaktojë gastrit jo vetëm faktorët fiziologjike si pirja e duhanit ose pirja e alkoolit, por edhe psikologjike, të cilat përfshijnë stresin, depresionin dhe tendosje mendore.Së pari ju duhet të shihni një specialist për trajtim mjekësor, dhe pastaj të organizojnë ato së bashku me një të shëndetshme dietë gastrit në stomak. Sigurisht, ajo do të jetë dietë. Projektuar posaçërisht për qëllime terapeutike disa lloje të dietat që janë të caktuar veç e veç dhe në kombinim.


Ka rregulla të veçanta të furnizimit që synojnë të lehtësojnë punën e stomakut:

- ushqim i domosdoshëm për një kohë të gjatë, me kujdes dhe ngadalë bëj;
- ushqimi duhet të jetë e ngrohtë, nuk e nxehtë apo të ftohtë;

- Ushqimi duhet të jetë i plotë, që siguron funksionimin optimal të trupit si një e tërë, për të bërë vitamina, minerale, proteinat dhe karbohidratet;
- ofron ushqimet e kompletuar 4-5 vakte në ditë.
Gastrit kronik është dy fazat e faljen dhe acarimit. Keqësimi ndodh në vjeshtë dhe pranverë. Në këtë kohë dietë e rekomanduar dhe të kryejë masa parandaluese. Gjatë faljen, vera dhe dimri, në shëndet të mirë, ju mund të kthehet në një dietë normale.

Në çdo formë të përjashtimit gastrit ekspozuar, yndyror apo mish i tymosur dhe peshk, vezë të skuqura, pije alkoolike, bukë të freskët, makarona të madhe, bizele dhe fasule, çokollata, karamele, tortë, seasonings pikante dhe enët dhe erëza.
Ushqyerit stomak gastrit duhet të përbëhet nga produkte që kolektivisht optimizuar funksionimin e traktit gastrointestinal me terapi e nevojshme lëng release enzimë.
Pije, kakao me qumësht, kafe brishtë ose çaj me qumësht.
Snacks, djathë i copëtuar ose sallam, suxhuk ligët, peshk, mish, salcice dietik.

Produkte buke, biskota, bukë të thata ose dje.
Produktet e qumështit: skremuar ose qumështi i kondensuar, kos, djathë të freskët, kos, gjalpë djathë.
Perimet: patate, panxhar, bizele, tranguj, karrota, karçof, asparagus, domate.
Ëmbëlsirat: pelte, buding, krem ​​krem ​​karamel, lëng, fruta pureed.
Edhe pse progresi prek të gjitha fushat e jetës njerëzore dhe tani gastrit mund të shërohet plotësisht. Por është e rëndësishme të kuptojmë se të shëruar pa ndjekur pamundur një dietë e duhur. Në të ushqyerit duhet vidyazykatysya zakone të këqija dhe aktivitet të rregullt fizik dhe ushtrim në këmbë.