Çfarë duhet MëngjesiPër tifozët e një jetese të shëndetshme Mëngjesi - vakt më të rëndësishme të ditës! Vlerat mëngjes nuk duhet të nënvlerësohet.
Kjo është për atë kemi borxh energjinë dhe disponimin e ditës (ose të paktën gjysmën e parë të ditës :)) dhe normat e larta të aftësisë së kufizuar në mëngjes.
Mëngjes duhur ndihmon:
- luftuar letargji mëngjes duke ngritur nivelin e sheqerit në gjak;
- mbani peshën tuaj normale. Gjatë ditës, urisë nuk është aq e pakontrollueshme;


- restaurimin e flokëve, lëkurës dhe thonjve në sajë të përdorimit të balancuar të micronutrients minerale;
Mendimet e mëngjes të shijshme dhe të shëndetshme ndihmon të lehtë për të zgjoheni në mëngjes dhe në mbrëmje mos nopem.
Në mënyrë të qartë, mëngjes është padyshim i nevojshëm, por çfarë të bëjë me kupa zakonet mëngjes e kafe? Provoni menjëherë pas zgjohen për të pirë një gotë me ujë të ngrohtë, dhe më shumë gjasa duke pas 15-20 minuta të sistemit të tretjes do të kërkojë të vazhdueshme "banket". Nga rruga, pini një gotë me ujë - një procedurë e nevojshme për 20-30 minuta para mëngjesit. Një tjetër mënyrë: të bëjë gjimnastikë. Është e rëndësishme që të ketë mëngjes brenda një ore pas zgjimit.

Pra, çfarë duhet të jetë mëngjes? Këtu është ajo që ne propozojmë për të ngrënë në mëngjes:
- Bollgur me fruta të thata ose banane, qumësht. Ose ju mund të gatuaj bollgur në ujë, dhe pastaj shtoni kos, mjaltë ose kos. Por mos e blej çanta Qull - nuk është një sasi të madhe të sheqerit dhe komponentëve të tjerë të panevojshme - përgjithësi, lexoni me kujdes përbërjen e drithërave;
- Vezë: vezë të ziera ose të fërguara thjesht me domate, djathë dhe bimëve. Por mos merrni me pasion - një çift i vezëve jo më shumë se 2 herë në javë;
- hikërror ose mel qull. Ju gjithashtu mund të shtoni qumështin;

- Djathi: fruta të thata njëherë, manaferrat, arra, salcë kosi ose kos;
- Frutat: mollë, banane, kivi, portokall, dardha - ju mund të bëni një sallatë me kos ose gatuaj koktej të freskëta. Nga rruga, ju ende mund të eksperimentojnë me gatim për një dardha pak dhe mollë;
- bukë me krunde dhe buns. Në bazë të tyre mund të bëjë një sanduiç të vërtetë me djathë, domate, tranguj dhe fetë mish pule gatuar;
- muesli me qumësht ose lëng. Por shpesh shtuar për të përmirësuar shijen e sheqerit, çokollatë dhe mjaltë, e cila nuk është e mirë për një mëngjes të shëndetshëm.

Rekomandohet që të pini të paktën një orë pas mëngjes. Por në qoftë se rrethi juaj e jo më shumë se 50 ml kafe ose çaj pa sheqer - le veten të ndjehen atë.
Nëse ju jeni në një dietë, zgjidhni produktet malozhyrni e qumështit dhe të heqin dorë sheqer, çokollatë dhe miell edhe në mëngjes, dhe të kufizojë numrin e fruta të thata dhe banane.
Dhe çfarë duhet të jetë mëngjes sipas mendimit tuaj? Çfarë produkte të preferojnë një vakt në mëngjes?