Çfarë sportive mund të bëjë njeriu të moshuar


Njerëz të moshuar kanë tendencë të ndodhin ndryshime të pakthyeshme në sistemin nervor, zemra, të frymëmarrjes, musculoskeletal dhe organe të tjera. Si rezultat i kësaj, ata janë të detyruar të ushtrimit të butë, i cili eliminon rrezikun e lëndimit dhe i jep trupi ka nevojë për kohë për të shërohen pas ngarkesa edhe më të vogla.
Mjekët besojnë se ushtrimi në doza të vogla shumë më e ulët në numër më të vjetër e sëmundjeve kardiovaskulare, dhe për të rritur vitalitetin dhe për të forcuar sistemin imunitar. Për të përcaktuar se çfarë sporti mund të bëjë personi i moshuar, është e rekomandueshme që të fillojë kryerjen e detyrave ditore stërvitje që do të krijojë durim njeriu, koordinimit dhe fleksibilitet tij. Ushtrimet kanë për qëllim zhvillimin e shpejtësisë dhe të moshuarit forcë kundërindikuar në mënyrë rigoroze.Fillestar atletët përcaktuara kryesisht nga një peshë të vogël, i projektuar për indikatorët individuale dhe karakteristikave të njeriut, mundësinë e trupit të tij, mosha dhe natyra e punës. Me durim të mirë shëtitje doza mund të rekomandojë këmbë ski, vrapim moderuar, hipur biçikletë dhe not. Me moshën, aktiviteti fizik ul, e cila në masë të madhe e komplikon squats dhe përuleni e dhimbjeve kyçeve, në mënyrë që gjatë sportive duhet monitoruar vazhdimisht veten.

Palestër për person të moshuar
Pra, si mund një person të bëjë sportive verë? Për të mbështetur aktivitetin fizik të rekomanduar për të kryer gjimnastikë klasike mëngjes. Njerëzit të cilët janë përdorur për aktivitete fizike që ju mund të angazhohen në lojëra të ndryshme sportive si tenis dhe badminton. Shumë të dobishme për pishinë të rregullt not dhe pritjes kundërta trajtimet e ujit. Aktualisht, ka shumë grupe të veçanta të kujdesen për të moshuarit, ku ata bëjnë çdo ditë ecën në parqe dhe pranë pellgje dhe për të kryer ushtrime të ndryshme projektuar për ngarkesa të vogla.


Aktiviteti Peak fizik duhet të bëhet në mëngjes, duke lejuar trupin për të pushuar më mirë gjatë natës dhe të konfigurosh një gjumë të shëndetshëm. Një person i moshuar duhet të flenë të paktën 8 orë, por me moshën, kjo periudhë është shkurtuar shpesh për 5-6 orë. Në qoftë se njerëzit e vjetër flenë një kohë të gjatë, ajo mund të tregojë manifestimin e ndonjë sëmundje, për shembull, përçarje e gjëndrës tiroide. Për një gjumë të fortë dhe të shëndetshëm janë të rekomanduara shëtitje në mbrëmje dhe darkë jo më shumë se 2 orë para gjumit. Në qoftë se këto metoda nuk ndihmojnë, ndonjëherë është e nevojshme për të marrë sedativë apo hipnotike.

Para se të vendosni se çfarë të bëni sport, ju duhet të konsultoheni me një mjek i cili do të vlerësojë gjendjen tuaj dhe të përcaktojë ngarkimin e saktë është e mundur, nuk është në gjendje të shkaktojë dëme. Nëse mosha e vjetër nuk është pengesë dhe ju ndjeheni mirë, ju mund të regjistrohen në një grup palestër, ku instruktorë me përvojë do të zgjedhin nivelin e ngarkimit e nevojshme për ju.

Shkuarja në palestër
Shumë njerëz të moshuar të angazhuar në Simulators të tilla si rutine, rritjes dhe stërvitje biçikletë. Pajisje të tilla mund të jetë i instaluar në shtëpi, ata e marrin pak hapësirë ​​dhe ngarkesa intensitet rregullueshme. Një trajnim i tillë rekomandohet sidomos në sëmundje të tilla si obeziteti, osteoporozën, pneumoni kronike, dhimbje të nervit shiatik, sëmundjet e këmbëve dhe në periudhën postoperative.


Përfitimet e sportit në të moshuarit
Shumica e njerëzve të moshuar janë përballur shpesh me problemin e lëndimeve si rritje. Kjo është për shkak të mungesë ekuilibri, duke ulur moshën e kalciumit në trup. Përfundimisht kockat bëhen më të brishtë dhe të brishtë, e cila shpesh ka pasoja dramatike. Është vërejtur se çfarëdo sportive nuk janë të angazhuar në të moshuarit, ata kanë koordinim më të mirë dhe përgjigje, e cila në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon rrezikun e bie aksidentale.

Personi shumë pasive në pleqëri janë zakonisht mbi peshë, për shkak të ngadalësojnë metabolizmin. Gjueti për çdo dietë në këtë moshë nuk është e rekomanduar për shkak se trupi ka për të marrë të gjitha ushqyesve të nevojshme, minerale, vitamina dhe acide yndyrore. Zgjidhja më e mirë në këtë situatë është aktiviteti i rregullt fizik i moderuar.

Studimet kanë treguar se njerëzit e moshuar të cilët janë të përfshirë në sport, aq më pak të ballafaquar me probleme kardiovaskulare, dhe rreziku i sëmundjeve të tilla si hipertension, goditje apo sulm në zemër reduktohet rendin. Përveç kësaj, aktiviteti i rregullt fizik i lehtë për të zgjidhur problemet me sistemin e frymëmarrjes, tretjes, sistemit musculoskeletal dhe proceset e ndryshme metabolike.

Rekomandime
Specialistët aq i kënaqur me një pacientë të tillë aktive e jetesës janë të rekomanduara për të i kushtoj vëmendje për sport për të paktën tre orë në javë. Por, para se të fillojnë të ushtrojnë, të jetë i sigurt për të marrë mjekun sanksionit, sidomos në praninë e sëmundjeve kronike. Bazuar në treguesit individuale shëndetësore, mjeku mund të rekomandojë çiklizmit, të shpeshta ecur qen, punët e shtëpisë, not dhe më shumë. Më vete, të moshuarit janë emëruar ushtrime projektuar posaçërisht për koordinimin dhe mirëmbajtjen e bilancit.


Para se të bëni sport, ju duhet të zgjidhni llojin që ju pëlqen, ajo mund të jetë kapjen yoga, hipur mbi kalë, vallëzim apo pingpong. Sigurisht, nuk e vë veten në rrezik të panevojshme dhe të zgjidhni ski, patinazh, vraponte për sport intensiv, Ngritja e peshave, dhe të tjerët stërvitje shumë intensive. Kujdesuni për shëndetin tuaj nga një moshë të re në moshën e vjetër për aq kohë sa të jetë e mundur nuk ndodh.