Çfarë duhet të jetë mëngjes, drekë dhe darkë në përbërjen


Ushqim të shëndetshëm - një nga themelet e jetës sonë. Ajo që ne hamë, në masë të madhe ndikon në gjendjen e shëndetit tonë. Nuk është çudi që ne shpesh dëgjojmë shprehjen: ju - çfarë do të hani.
Siç e dini, ka tre vakte kryesore, të cilat ne bëjmë në një ditë: mëngjes, drekë dhe darkë. Dhe ndoshta çdo herë menduar për atë që duhet të jetë në mëngjes, drekë dhe darkë në përbërje. Në fakt, përmbajtja e ushqimit tonë luan një rol të rëndësishëm, pasi ajo ndikon në funksionimin normal të trupit tonë. Pas mënyrën e ditës, ju e dini se përbërja e tre vakte duhet të jetë e njëjtë, pasi që në kohë të ndryshme gjatë ditës, tona funksionon sistemi i tretjes ndryshe. Prandaj, nuk duhet të konsiderojë kalori dhe ushqim.Mëngjesi - është se ajo fillon të përditshme tonë. Pra, në mëngjes duhet të hani që do të na japë më shumë energji, e cila do të sigurojë ngopje për një kohë të gjatë. Opsioni më ideale për të ngrënë mëngjes - një shumëllojshmëri të drithëra, bollgur, grurë, mel. Më të mirë të gatuaj qull me qumësht, qull është aq shumë e shëndetshme dhe tastier. Nga drithëra mund të shtoni një copë gjalpë. Nëse keni në mëngjes nuk kanë kohë për të përgatitur ushqim, ju mund të bëni një sanduiç mëngjes me djathë dhe vajra. Një nxitje e mirë e energjisë që ju gjithashtu të ofrojë fruta ose djathë omëletë. Kjo është, ju duhet të i kushtoj vëmendje të ushqimeve që përmbajnë proteina. Sa për pije në mëngjes, preferojnë brewed fllad çaj me qumësht. Ju mund të shtoni sheqer në shije, ajo nuk ka lënduar. Nëse ju nuk pini çaj për mëngjes, ju mund të marrë lëng, por të freskëta.


Sa për darkë, ajo luan një rol të rëndësishëm. Çdo vakt duhet të përfshijnë kurse të parë dhe të dytë. Si kurse para të supave, si të ftohtë dhe të nxehtë. Hot supë supë duhet të jetë mish. Përbërja duhet të përfshijë perime supë (patate, fasule, qepë, karrota) dhe bimëve (kopër, majdanoz, qepë të gjelbërta) supë do të ofrojë një nxitje të energjisë. Në verë, ju mund të merrni hash drekë që kalitur kos.

Enët kryesore mund të përfshijnë zier mish ligët, në mënyrë ideale, natyrisht, në qoftë se ajo është e viçi, enët e peshkut janë të rekomanduara edhe. Salcice ndryshme, salcice, salcice nuk janë mundësitë më të mira për enët kryesore. Si pjesë e mallrave dyqan janë emulsifiers ndryshme, enzimat natyrore, aditivëve të ushqimit, të ndikojë negativisht në trupin përveç përdorimit të tyre të shpeshtë mund të dëmtojë rëndë shëndetin tonë. Si një pjatë e dytë për mish ose peshk mund të shërbejë perime. Nëse ju doni të perimeve të ruajtura në vetvete si artikuj shumë të dobishme që ata duhet të përgatiten për një çift. Dobishme si fruta të freskëta dhe perime, ata janë të zhytur edhe nga trupi, kur merren në formën e salads. Mos harroni për bukë. Më ushqyese dhe të shëndetshme është konsideruar si bukë të zezë thekre.

Nga pije për buding kostum darkë, fruta ose TEAS bimor me ijet u ngrit dhe manaferrat murriz dhe të dobishme për të marrë çaj bimor. Tea ka një efekt të mirë zbutës dhe qetësues. Por mos abuzojnë sheqer mesditë, ose ju mendoni shurdhim në stomak. Për zasvoyuvalosya ushqim të mirë, duhet të hanë në të njëjtën kohë.

Darka - vakt e fundit për ditë. Por të jenë të kujdesshëm ata shikuar figurën e tyre. Mbani në mend se energjia që ju merrni nga ushqimi nuk mund të duhet të përdorin, kjo është thjesht askund për të vënë atë. Prandaj, darkë përbërja duhet të konsiderohet si, ose shumë ushqime kalori mund të shpejt rrënojat figura tuaj. Kjo është për shkak se, ndërsa gjumi sistemin e njeriut ndihmon tretjen e ushqimit është i ngadalshëm dhe nuk ka kohë për të tretet sasi të mëdha të ushqimit, në shtimin e ushqim i patrazuar mbetet në zorrë për një kohë të gjatë, dhe pak gjak mund të absorbohet. Darka duhet të shoqërohet me një sasi minimale dhe kalorive. Ndjenjë e proporcion është shumë e rëndësishme.


Së pari, mos harroni vakt e fundit duhet të jetë 3-4 orë para gjumit. Në - të dytin, asnjëherë nuk hani ngadalë, ju duhet të duhet përtyp ushqimin, në mënyrë për të zotëruar atë siç duhet. Harrojeni ushqim që përmban karbohidrate për një natë ata lehtë të kthehet në yndyrë. Shmangni, yndyrore, ushqime të rënda të skuqura para shtrat.
Për vakt të përsosur ushqime proteinike të fundit të lehta, peshk deti, djathë, djathë të bardhë. Nga perimet zhytur edhe lulelakër, marule, domate, tranguj, pumpkins. Disa ju mund të përdorni të para, kuzhinier për disa të tjerëve. Gjithashtu lejohet peshku i konservuar, peshku duhet të jetë vetëm në lëng të vet.

Ju gjithashtu mund të bëjë vetes një sallatë me perime dhe sezonin me 1 lugë gjelle vaj ulliri. Kjo pjatë është sigurisht e dobishme dhe e shijshme. Por në çdo rast nuk do të nopem, 200 gram do të jetë e mjaftueshme për të kënaqur urinë tuaj.

Nëse ju jeni një tifoz i bukës, më mirë të heqë dorë atë gjatë darkës. Në përgjithësi gjatë natës nuk është e këshilluar për të përdorur produktet e miellit. Përndryshe, stomaku juaj do të jetë e vështirë që të tretet të gjitha.
Shpesh ndodh që unë dua diçka të nxehtë. Për ideal vakt fundit do të fërguara proteina të përfshira në vezë absorbohet shpejt nga trupi. Por mos harroni në lidhje me masën.

Nëse ju doni të bëni për vite për të ruajtur shëndetin tuaj, sigurohuni që ju të shihni se çfarë ju hani. Jetë i sigurt për të vëzhguar e regjimit dhe të mos ndjehen të prenebrehayusche për ushqim. Hani këtë vakt, e cila përmban ushqyesve se gatuaj vetë. Shop semifinished produkte nuk janë gjithmonë një përfitim. Le këshilla juaj gjithmonë do të përdoret siç duhet dhe ju do të ndihmojë. Tre fazat e të ngrënit është shumë e rëndësishme për çdo person normal, veçanërisht përbërja e tyre. Dhe gjithmonë mos harroni urtësinë e njerëzve: "hani mëngjes veten time, darkë Ndajeni me një mik, darkë dhe jap armikut." Të qëndrojnë të shëndetshme dhe të shikojnë çfarë do të hani!