E cila sëmundje ndihmon të diagnostikuar biopsi e veshkave


Indeksi artikull

Llojet e inspektimitIndikacionet për organizatat biopsiPërgatitja për procedurënVeshkave biopsiEfektet e biopsisë renale


Veshkave biopsi është një ekzaminim diagnostik, përmes të cilit merr mostrat e indeve të veshkave me një gjilpërë për shqyrtim të mëtejshëm nën një mikroskop. Biopsi e bën të mundur për të identifikuar dhe të zgjedhin trajtimin e saktë të sëmundjes. Kur gjilpërë biopsi veshkave në anën tjetër është shiringë, gjilpërë që mbledh indin.
Llojet e inspektimit

Biopsi Percutaneous veshkave - një zonë ind i heqjes së veshkave duke përdorur gjilpërë birë është futur nën lëkurën dhe muskujt kurrizore. Kjo metodë diagnostikues është kryer në një spital nën anestezi lokale dhe me ultratinguj. Organizuar për diagnozën e tumoreve në veshka, amiloidosis dhe të tjera humbje me qëllim të zgjedhur një strategji efektive të trajtimit apo të kontrollojë gjendjen pas donator transplantimit të veshkave. Më të zakonshme ndërlikim - është gjakderdhje dhe formimi hematoma përreth veshkat.

Open - Metoda diagnostike përdoret për qëllimin e indeve mostrave të veshkave. Biopsia e hapur veshkave është kirurgji kur indeve me qëllim studimi nxjerrë direkt nga veshka gjatë operacionit nën anestezi të përgjithshme. Prerje është bërë në anën apo në fund. Biopsia e hapur të organizuar heqjen kur është e nevojshme të më të madhe të indeve. Gjithashtu, metoda mund të kryhet në prani të vetëm një veshkave funksional të reduktuar dëmtime të. Një biopsi hapur është treguar në pacientët me probleme të qarkullimit të gjakut dhe të organizuar kohët e fundit Saj laparoscopically, kështu që ishte procedurë më pak traumatike.

Ureteroscopy me biopsi - kjo metodë diagnostike kryhet zakonisht nëse legen është gurët në veshka. Ureteroscopy ka funksionuar nën anestezi spinale ose të përgjithshme. Një tub i gjatë i hollë është futur për t'u marrë parasysh në brendësi të uretër, veshkave dhe në fund të legenit të veshkave. Përveç kësaj ureteroskopiya me biopsi të organizuar për fëmijët, gratë shtatzëna, pacientët me strukturën anormale të pjesës së sipërme të traktit urinar, pacientët me veshka transplantuar.
Transyaremnaya - organizuar nëse kateteri të mundshme drejtuar në venë renale. Kjo metodë diagnostike përdoret për pacientët me patologji e koagulimit të gjakut, kur biopsi percutaneous veshkave bëhet e pamundur. E njëjta gjë vlen edhe për pacientët me peshë të tepërt trupore ose dështimit kronike të frymëmarrjes, kur anestezia mund të shkaktojë dëme të mëdha. Ka situata ku vend renale anatomike dhe madhësia e tyre e bën të pamundur për të kryer biopsi normale.
Organizata biopsi rekomandohet në rastet e mëposhtme:paraqitja e gjakut në urinë ose hematuria;
identifikojnë përqendrime të larta në proteina urinës;
rritet në toksina azotike në gjak për shkak të dobësimit të veshkave.

Indikacionet për organizatat biopsi


Veshkave biopsi emëruar në situatat e mëposhtme:biopsi në lezione veshkave akute dhe kronike etiologji të panjohur;
biopsi në rast të dyshimit të sindromës nefrotike;
biopsi e veshkave në glomerulonefriti;

Format komplekse të lezioneve infektive të uretrës;
probleme me veshkat instaluar me ultratinguj, testet veshka dhe tomography llogaritur;
Veshkave biopsi e tumorit;
problemet e transplantimit të veshkave;
të identifikuar peshën e sëmundjes dhe pakthyeshmërinë e ndryshimeve në trup;
monitorimin efektin e trajtimit organizuar.

Përgatitja për procedurën


Para-trajtimin mjek duhet të shpjegojë pacientit arsyeve biopsi e veshkave. Pacienti duhet të jetë i qartë në lidhje me përfitimet dhe rreziqet e procedurës, ai mund të kërkojë specialist të gjitha çështjet që interesojnë atë, pastaj të nënshkruajë një pëlqim për të manipuluar dhe për të konfirmuar eksploruar rrezikun në rast të komplikimeve.

Pacienti nga ana e tij duhet të përshkruajnë në mënyrë të qartë me mjekun e tyre shëndetësor, prania e anomalitë, reaksionet alergjike, intolerancën në ndonjë ilaç. Ju duhet të njoftojë ilaçe në kohën e shitjes biopsi.

Kjo është e rëndësishme!
Për një - dy javë para biopsi veshkave duhet për të ndaluar marrjen e drogës që hedh lëng gjakut, të tilla si aspirina dhe të tjerët. Ju gjithashtu duhet vidyazykatysya nga duke marrë medikamente dhimbje - ibuprofen, naproxen, sepse ata të ndikojë edhe pronat e koagulimit të gjakut mund të rrisë rrezikun e gjakderdhjes rënda.


Është e ndaluar për të përdorur të lëngshme direkt me organizimin dhe procedurat për tetë orë të mira vidyazykatysya vakt në të gjitha.
Para se procedura kryhet urinës dhe gjakut teste për të zbuluar praninë e contraindications dhe infeksioneve.


Veshkave biopsi


Veshkë biopsi si një metodë e diagnostikimit është metodë e mbyllur ose operativ.
Nëse pacienti bëhet i pamundur për të arritur normalizimin e plotë të presionit të gjakut, sindromi hemorragjike dhe hypocoagulation. Atëherë ajo është mbajtur transъyuhulyarnaya biopsi endoscopic apo biopsi ndryshe hapur të veshkave.

Metoda e marrjes së mostrave të indeve do të varet nga struktura e gjilpërës shpuese. Së bashku me metodat e pranuara tradicionalisht e mjekësisë manual janë përdorur gjithnjë e gjilpërës automatike të veçantë.

Kjo është e rëndësishme!
Në përshkrimin e procedurave dhe përgjigjet pyetjeve, siç bëjnë biopsi e veshkave, ekspertët kujtojnë se pas procedurës së do të marrë kontrollin e organizatës anketuar tejzanor veshkave.

Në mënyrë për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve të pacientit brenda tri orëve pas birë duhet të shtrihen në paketë akull. Dhe për dy ditët e ardhshme - të respektojë pjesën tjetër të rreptë shtrat. Emëruar gjithashtu pritjes drogë Hemostatic dhe droga antibiotik.Efektet e biopsisë renale


Pasi biopsi pacienti do të ketë nevojë për pushim për të paktën gjashtë orë. Pulse dhe tensioni i gjakut do të mbahet nën kontroll. Dhe gjatë urinimit urinë testuar për praninë e gjakderdhjes. Në këtë kohë, lejohet për të filluar dietë të zakonshme dhe për të marrë mjaft e lëngjeve janë të rekomanduara.
Pas biopsi në pacientët me veshka transplantuar duhet të shtrihen në shpinë për orë të tëra.Me efektet dobësimit në anestezi trupit pacienti mund të ndjehen xhoko dhimbje prapa për shkak të traumave të vogla. Dhimbja mund të hiqet me qetësues, ju lutem të buta. Nëse një biopsi pasi u normalizohet shpejt, në të njëjtën ditë lejohen të kthehen në shtëpi.


Kjo është e rëndësishme!
Me zbatimin e biopsi të hapur duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun për udhëzime të veçanta që do të ndiqen pas operacionit.

Gjithashtu, pas një biopsi duhet vidyazykatysya e ushtrimit dhe sportive 48 orë. Shmangni aktivitete të fuqishme dhe barrën që mbante gjatë dy javëve të ardhshme. Nëse gjakderdhja nuk do të përfundojë një ditë pas operacionit, ju duhet të vizitoni një mjek.
Edhe ankesa të jetë profesionale:
Dështimi i urinimit normale;
Shteti temperaturë;
vazhdimisht në rritje dhimbje në veshka;
marramendje dhe dobësi të rënda.