Çfarë sëmundje do të trajtojë vjollcë


Violet - bimë shumë e zakonshme në latitudes tonë. Livadhet, pyjet rriten këto të vogla, lule të bukura. Por jo të gjithë ne e dimë se ata kanë pronat e shërimit. Një kohë ata trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Pyes veten se romakët e lashtë e përdorur vjollcë për të bërë potions dhe verërat. Dhe në e lashtë e përdorur pothuajse të gjitha pjesët e bimës, lëng nxjerrë dhe të përdoret edhe kur herpes dhe urtikaria, të cilat pastaj trajtohen mjaft e vështirë.
Pra, çfarë do të trajtojnë sëmundje vjollcë?


Ka shumë lloje të violets, por në mjekësi përdoret kryesisht dy lloje - violet egra dhe vjollcë trengjyrësh.
Violet egër arrin një lartësi prej 30 cm. 15 cm Lule bardha-verdhë. Ajo lule nga maji deri në shtator. Përdorni rrënjët, bar dhe lule.
Trengjyrësh violet arrin një lartësi prej 45 cm. Lule të mëdha, zakonisht blu ose ngjyrë vjollcë të errëta. Ajo lule nga prilli deri në shtator. Në mjekësi përdorni bimë peshe: rrënjët, bar dhe lule. Të dy violets kanë një përbërje të ngjashme të ushqyesve.

Këto janë:
1. saponins. Këto substanca kanë pronat mucolytic, kanë anti-inflamator efekt, antimicrobial.
2. Flavonoids. Ata kanë një gamë të gjerë të aktivitetit. Ata kanë qetësues, hypotensive, antioxidant, antispasmodic, anti-inflamator, efektet diuretik.
3. Vaj esencial. Vajra esenciale violet ka një qetësues, antiseptik, diuretik, expectorant, analgjezik, anti veprim.
4. mukusit. Në lidhje me karbohidratet. Posedojnë enveloping, efektet expectorant.
5. carotene. Kanë efekt antioxidant dhe stimuluar sistemin imunitar, si dhe redukuar inflamimin.

6. Alkaloid (vyolyn). Kjo Alkaloid shkakton një refleks gag.
7. Vitamina C, E, P Vitamina C ka efekt antioksidant, ndihmon absorbuar hekur, forcon sistemin imunitar, është i përfshirë në sintezën e kolagjenit dhe kërc. Vitamina E normalizes funksionin e sistemit riprodhues dhe ka efektin antioksidant. Vitamina P forcon muret e kapilar, ka efekt kardyoprotektyvnыy.
8. salicylate. Këto substanca kanë antibacterial efekt, anti-inflamator, të zvogëlojë temperaturën duhet të bën të dalë djersë veprim.
Duke parë shumëllojshmërinë e efekteve të substancave të dobishme që përmbajnë vjollcë, tashmë mund të supozojmë se një numër i madh i sëmundjeve ajo ndihmon për të shëruar.


1. sëmundjeve të traktit respirator
Violets janë përdorur në bronkit, pneumoni, si një expectorant. Në të njëjtën sëmundje ajo zvogëlon temperaturën, redukton inflamacion dhe ënjtje.
Recipes:
1. 20 g herbs copëtuar Violet derdh 200 ml ujë të valë. Insistojnë rreth 1-2 orë. Merrni 1 tbsp 3-4 herë në ditë.
2. 20 g herbs copëtuar Violet derdh 100 ml 40% alkool. Mbush disa javë. Merrni 20-30 pika 3 herë në ditë si një expectorant.
3. pluhur barishte përzier me sheqer. Merrni 02 g 2-3 herë në ditë si një expectorant.

Ju gjithashtu mund të përdorni violet përzier me rigon, trumzë, thupër dhe eukalipt.

2. Trajtimi i traktit gastrointestinal
Përdoret si një ilaç për të vjellë, vetëm për lehtësimin inflamacion dhe si laksativ. Për këtë qëllim, rrënjë violet. Përgatitja e një zierje e 10 g për rrënjë 300 ml ujë, të ziera në një vëllim të tretë. Merrni 15 ml deri në 6 herë në ditë si laksativ, 45 ml si ilaç për të vjellë.

3. trajtimin e sëmundjeve të sistemit riprodhues
Për të ndihmuar të shërohen nga violet lindjes çaj, arre, bagëti dhe luleshtrydhe. Bimët janë të përziera në sasi të ndryshme, 60 g të kësaj përzierje derdh 500 ml ujë të valë. Pini një filxhan çaj nga gjysma deri në 6 herë në ditë.

Kur proceset inflamatore janë duke u përgatitur një tarifë: 2 manushaqe, 2 pjesë të bagëtive, 1 pjesë e celandine barit, lë lë thupër dhe rrush pa fara e zezë.
Hidh ujë të valë në një raport prej 2 lugë 1 filxhan ujë të valë. Insistojnë 1 orë. 100 ml infuzion marrë gjatë natës. Infuzion qëndruar në formën e nxehtësisë është përdorur për ujitje. Spryntsyuyutsya 2 herë në ditë për 2 muaj.

Sëmundje 4. veshkave
Që violet ka veti anti-inflamator dhe nxit urinimin, ajo është përdorur për të trajtuar inflamacion i veshkave.

Violet, Drop Cap dhe plep zezë merret në sasi të barabarta, atëherë 1 tbsp Mbledhja derdh një gotë me ujë të zier për 30 minuta dhe për të marrë një filxhan tremujorin e katër herë në ditë.

5. Trajtimi i sëmundjeve të lëkurës
Për këtë qëllim jo vetëm ekstrakte dhe teas por me dush vjollcë dhe vaj.
Vaj:
10 g lule violet
5 g bari Boudreau
5 g lulemine thatë
Përzierje derdh 100 g vaj luledielli dhe kuzhinier për 5-10 minuta. Pastaj filtruar dhe derdhur në një kavanoz.
Vaj smeared lëkurës të prekur.

Banjo:
20 lë g vjollcë derdh një gotë me ujë të zier, një orë, tendosje dhe derdh në vaskë.

6. Trajtimi i Sistemit Nervor
1 tbsp Violet bari derdh 250 ml ujë të vluar, të mbajë në ngrohje të ulët për 20 minuta, pastaj hiqni nga të nxehtit dhe të lënë për 20 minuta. Merrni një gjysmë gotë 3 herë në ditë.
Të qëndrojnë të shëndetshme!