Çfarë painkillers mund të përdoret gjatë shtatzënisë


Pothuajse të gjitha gratë, edhe ata që nuk kanë pasur ende të përjetojnë vështirësitë e shtatzënisë të gjithë e dimë se në këtë gjendje delikate e grua shtatzënë duhet të monitorojnë me kujdes të gjitha medikamentet e se ajo do të mund të zbatohet në raste të caktuara. Në trupin e një gruaje gjatë kësaj periudhe ka ardhur asgjë më shumë që mund të shkaktojë rrezik për të dhe fëmijën e palindur, sepse çdo mjekim pa mjeku duhet të marrë, edhe në qoftë se këto pilula ajo e përdorur për të pirë e përditshme, jetë të zakonshme përpara shtatzënisë.


Por, çka nëse kjo koha papritur e lumtur shoqëruar me dhimbje të forta, si të shpëtoj nga vuajtjet sigurt, pa rrezikun e dëmtimit fetusit dhe se mjetet dhimbje mund të përdoret gjatë shtatzënisë? Dhimbja mund të ndodhë për arsye të ndryshme që lidhen me shtatzëninë vetë, ose të jetë rezultat i sëmundjeve të vjetra. Ndërsa në qoftë se nuk ishin, por parehati sjellë siklet të madh që tani po vuajnë të gjithë këtë të fundit? Në gjendje normale mund të pini tableta ose të marrë një e shtënë, por gruaja shtatzënë ka frikë për të shkuar për të dhe kështu janë të gjitha bazat.


Deri më sot, ka analgesics që janë plotësisht të sigurt për gratë shtatzëna dhe mjeku janë të rekomanduara për të përdorur për të hequr qafe dhimbje. Përsëri duhet theksuar se edhe këto barna duhet të përdoret vetëm pas miratimit të një mjeku dhe asgjë tjetër. Kjo periudhë në jetën e një gruaje shumë të përgjegjshme, kështu që çdo rrezik për shëndetin e fetusit dhe fëmijën duhet të përjashtohet plotësisht. Pra, cilat ilaçe dhimbje janë të sigurt për t'u përdorur gjatë shtatzënisë një grua?


Shumica e mjekëve përshkruajnë për gratë "në pozicionin" paracetamol, duke i dhënë asaj një avantazh në mesin e painkillers të tjera. Paracetamol është në gjendje të shurdhër dhimbje pak, dhe ofron një efekt pozitiv: duke i dhënë efekt anti-inflamator dhe antipiretik. Sigurisht, këto prona janë pothuajse të gjitha analgesics, por paracetamol, edhe pse në gjendje të depërtojnë placentën nuk kanë një ndikim negativ në fetus. Ekspertët përballoj paracetamol në një nga barnat më të sigurta dhimbje të rekomanduara për gratë shtatzëna.


Një tjetër medikament i njohur dhe e përdorur gjerësisht që lejoi gratë shtatzëna për lehtësimin e dhimbjeve - atë analginum. Duhet të theksohet një pikë e rëndësishme: analginum emëruar gratë shtatzëna në doza të vogla dhe vetëm në raste të veçanta. Ajo është në gjendje të kalojnë placentën, dhe kur do të përdorin atë shumë shpesh mund të ndikojë negativisht në zhvillimin e fetusit. Një tjetër aspirina pronës - hollë gjaku, po ashtu mund të kundërindikuar për gratë shtatzëna, sepse ajo mund të shkaktojë zvogëlimin e nivelit të hemoglobinës në gjak.


Çfarë painkillers të tjera do të thotë të sigurt mund të aplikohet për gratë gjatë shtatzënisë. Këto barna përfshijnë dhe Nurofen, pritja është e gjatë shtatzënisë nuk ka contraindications. Megjithatë, pika kryesore në përdorimin e kësaj droge janë të monitorohen nga afër dozë, dhe muajt e fundit të shtatzënisë nga ai vidyazykatysya ende më mirë të gjitha: droga në gjendje për të reduktuar sasinë e lëngut amniotik kërkuar. Nuk ndalohet dhe përdorimi i drogave të tilla me veprim spasmolytic si rybachat dhe Nospanum - ata gjuaj dhimbje e keqe. Por-spa ka aftësinë për të ulur tonin e mitrës, e cila mund të jetë jashtëzakonisht e domosdoshme në një pikë, kështu që ju mund të mbani me vete vazhdimisht gjatë shtatzënisë.


Megjithatë, droga e listuara nuk janë gjithmonë efekti pritet prej tyre. Në raste ekstreme, mjeku mund të jepet një tjetër të drogës që është kryesisht për shkak të situatës, duke vlerësuar shkallën e dhimbjes dhe rrezikut të dëmtimit të fetusit. Por ne nuk duhet të harrojmë se Kundërindikimet për përdorimin e medikamente dhimbje mund të bëhet me barrë dhe të sëmundjeve të tjera ekzistuese. Kështu, ulçerë stomakut ose duodenale, veshkave dhe mëlçisë anestetik nuk është menduar. Shpesh është një situatë ku droga nuk lehtësimin e dhimbjeve në mënyrë adekuate, por të provokojë probleme të ndryshme të tilla si ënjtje, të dridhura, ethe, skuqjen e lëkurës, etj Në këto raste marrin painkillers nuk mund.


Në çfarë ilaçe dhimbje mund të aplikohet për gratë gjatë shtatzënisë, është thënë. Tani duhet të theksohet në veçanti se droga më e zakonshme nuk mund të përdoret për lehtësimin e dhimbjeve në kohën e shtatzënisë. Së pari, kundërindikuar rreptësisht aspirina. Shumë gra të bëjë gabim të konsideruar aspirinë jo të dëmshme për të përdorur drogë gjatë shtatzënisë, ashtu siç është në pothuajse çdo kabineti mjekësi në shtëpi dhe të gjithë kanë kohë që janë mësuar me atë si analgesics parë. Aspirina mund të shkaktojë një shumë të keqformime në fetusit. Së dyti, një drogë shumë e zakonshme sot në shtëpitë tona - është ketorolac. Ai shumë efektive merr shpëtoj i dhimbjes, por jo gjatë shtatzënisë, kur ajo është e kundërindikuar.


Pra, çfarë mund të japin këshilla për gratë shtatzëna që janë rrënuar nga dhimbja. Metodat vlerë duke u përpjekur alternative, të tilla si meditimi, trajnimi auditory, teknikat e relaksimit. Këto metoda mund të hiqni emocionet negative që dalin kundër ndjenjave të pakëndshme, e cila është shumë e rëndësishme për një grua shtatzënë. Me një vlerë të provoni disa lloje të masazh se rozslablyat, zbut, lehtësimin e tensionit. Në qoftë se ju mund të ndiqni këshillat e njerëzve, duke e lejuar ju për të hequr dhimbjen, pasi ajo është e domosdoshme që të konsultoheni me mjekun.