Çfarë mineralet e dobishme trupi i nevojitet njeriut


Substancat që rregullojnë funksionet vitale të trupit të njeriut që janë të përfshirë në këtë proces një rol aktiv - një microelements dobishme, mungesa apo teprica e të cilëve është në gjendje të shkaktojë ndryshime në funksionimin e indeve dhe organeve. Shkelja e këtij bilanci mund të ndikojë seriozisht kryerjen e funksioneve të tij themelore të trupit, dhe kjo varet nga mungesa e elementeve gjurmë dhe të tepricës së tyre. Kjo mund të çojë në sëmundje të ndryshme, përkeqësim të rëndësishme të shëndetit dhe fenomeneve të tjera negative.


Të gjitha mineralet e nevojshme trupit marrim me ushqim, pije, ajrit të thithur, dhe shkencëtarët thonë se një grup i elementeve gjurmë dhe numri i tyre duhet të jetë gjithmonë i njëjtë në lëngun brendaqelizor. Me një mungesë të komponentëve të dobishme që vijnë nga ushqimi, trupi tenton për të mbushur ato nëpërmjet alokimit të indeve të tjera, të cilat mund të çojë në mungesën e kripërave minerale. Në varësi nga shuma që gjendet në trupin e mineraleve janë të ndarë në ultraэlementы, micronutrients dhe macronutrients. Për shëndetin dhe jetën normale të qëndrueshme, të gjithë ne duhet të dini saktësisht se cilat minerale të dobishme të nevojshme trupin e njeriut.


Është e vështirë të mbivlerësohet roli i trupit të njeriut përmban minerale. Enzimeve të pranishme në shumicën e tyre, përveç mineraleve të përfshira në vitaminë metabolizmin. Për disponueshmërinë normale imunitar të elementeve gjurmë në trup është e nevojshme, kur ata nuk mund të flasin të mungesës së formimit normale të gjakut dhe rigjenerimin e indeve, proceset e tjera brendaqelizore. Në mënyrë që të përgjigjet në pyetjen se çfarë është e dobishme elementët gjurmë trupi ka nevojë çdo njeri duhet të dini burimet e tyre kryesore të të ardhurave. Siç është përmendur tashmë, burimet më natyrore të mineraleve janë uji dhe ushqimi, si dhe në vende të ndryshme në ujë mund të përmbajë një numër të tepërt të tyre, ndërsa të tjerët në të kundërtën, një disavantazh. Njerëzit të cilët kërkojnë për të ruajtur ekuilibrin e duhur të mineraleve në trup është e nevojshme të marrin në konsideratë veçantitë e vendit ku ata jetojnë, dhe përveç kësaj për të kontrolluar nivelin e elementeve gjurmë në ushqime tradicionale është shpesh i pranishëm në dietën e tyre.

Pra, çfarë janë mineralet jashtëzakonisht të dobishme trupi ka nevojë për çdo person dhe ku ata përmbante një numër të mjaftueshëm për ne?

1. Kaliumi. Ai merr pjesë aktive në sistemin nervor të njeriut, muskujt e tij, menaxhon balancën e acidet, elektroliteve dhe lëngjeve. Një rol të rëndësishëm në transmetimin e impulseve nervore dhe në qoftë se organi i mungon kalium, të mundshme presionin hedhje, rrezikun e pash, veçanërisht në njerëzit rritjen e moshës. Kaliumi mban një ambient të ekuilibruar në qeliza, secila prej të cilave përmban numrin maksimal të elementeve gjurmë. Nëse shuma e kaliumit në qeliza të vazhdueshme, ajo mund të çojë në dështim shumë serioze funksionimin e muskulit të zemrës. Në një trup të shëndetshëm nuk ka asnjë mungesë të këtij elementi gjurmë, pasi në shumë ushqime që përmban mjaftueshëm. Me mungesa e kaliumit mund të gjenden në fruta të thata, arra, patate, lakër, kërpudha, çaj jeshil, selino, karrota, fasule, mëlçi. Vini re se gjatë produkteve gatim humbur shumë kalium.


2. Hekuri. Pa atë, truri i njeriut fillon të vuajë nga mungesa e oksigjenit, transporti e cila korrespondon me këtë element gjurmë. Njerëzit me mungesën e hekurit në kujtesën e trupit përkeqësuar, ata janë apatike, të zbehtë, të kuptuar të menduarit humbur ngadalë abstrakte, vëmendja është e humbur. Mangësi hekur mund të ndodhë për shkak të sëmundjeve të ndryshme, të tilla si i tillë si sëmundjet kronike të traktit gastrointestinal, me një humbje të madhe të gjakut, etj Hekuri i mjaftueshëm është gjetur në mëlçi, hikërror, fasule, mish, spinaq dhe të tjerët. Kusht të veçantë: të mishit dhe mëlçisë nuk duhet të jetë yndyrë, sepse yndyra ndërhyn hekur asimiluar, përveç enët e mishit nuk duhet të pini kafe ose çaj.


3. zink. Në mungesë akute të këtij elementi gjurmë përkeqësohet formimin e qelizave të reja nuk janë restauruar dëmtuar, e cila rezulton në plakjen e parakohshme. Fëmijët dhe adoleshentët mungesa e zinkut në trup sidomos të rrezikshme për shkak se ata janë të zhvillojnë më siç duhet, kockave rritet edhe më keq, nuk shërimin e plagëve. Nga zinkut imunitetit të varur njerëzor, dhe për të mbrojtur trupin nga sëmundjet atë drogë shpesh të përshkruara që përmbajnë këtë element gjurmë. Kur zinkut stresi është humbur shumë shpejt, përveç ajo e lë trupin rëndë dietat pabalancuar. Zink të përfshira në fara kungull, mish qengji, arra pishe, fasule, bizele, vezë, harengë. Ai është zhytur më të mirë nga mishi se sa nga ushqimet bimore.


4. Kalciumi. Nevoja për të kockave dhe dhëmbët ishin të fortë, të përfshirë në kontraktimet e muskujve korrekte (duke përfshirë të zemrës), ndarjen e proteinave dhe yndyrave. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit pas 30 vitesh, kur në masë e kockave fillon të ulet. Ky mineral gjurmë gjendet në produktet e qumështit, mish, peshk, bizele, fasule, perimet jeshile. Është e dobishme për të marrë atë së bashku me vitaminë D, e cila transporton atë në mënyrë të përshtatshme.

5. Jodi. Në të varet normën e metabolizmit dhe të proceseve të tjera të rëndësishme në trup. Ajo ka një ndikim të rëndësishëm në zhvillimin e fëmijëve rozuyazykay. Përfshira në prodhimet e detit, kripë, algat, etj konsultohet shtuar për ushqim është e jodizuar kripë.


6. Mangani. Shumë i dobishëm për gratë shtatzëna, si kontribuon fetusit. E rëndësishme për sistemin nervor të njeriut, mungesa e saj çon në humbjen e kujtesës, varfëri, problemet me funksionin e trurit. Të përfshira në arra, drithëra, bishtajore, panxhar, thekër, etj