Çfarë pije duhet të jetë i dehur për ftohjet


Në sezonin e ftohtë, njerëzit shpesh vuajnë nga ftohjet. Kjo nuk është për t'u habitur që shumë të jetojnë në shtëpitë e ftohtë të mjaftueshme, të gjatë në këmbë në autobus ndalesa, në lulëzim nga erërat e nga të gjitha anët. Pra, në zyrat, shpesh vijnë për të punuar njerëzit tashmë të sëmurë. Hundë i lëngshëm, kollë, ethe - simptomat kryesore për të ftohtë të përbashkët. Duke ndjerë simptomat e para, ne fillim trajtuar intensivisht, por nganjëherë harrojmë se një rol të rëndësishëm në trajtimin e kësaj sëmundjeje luan një pije. Mjekët këshilluar për të pirë për ftohjet sëmundjeve më fluide. Edhe pse sëmundja shpesh nuk duan për të pirë. Por lëngun që vjen tek ne në trup duke rezultuar në dehje, me fjalë të shkurtra, si e tij pastron brenda. Çfarë duhet të pini pije të ftohtë, për të shërohen shpejt, ju do të mësoni duke lexuar këtë artikull.


Vendin e parë, natyrisht, është që të japë çaj të nxehtë me limon. Kjo pije freskuese nuk është vetëm fuqizuar person, por edhe ndihmon për të luftuar ftohtë të përbashkët. Acid Askorbik përfshira në limon, ka efekte të dobishme në tërë trupin, dhe në disa prej organeve të saj. Dhe në qoftë se çaji dhe shtoni një lugë çaji limoni, efekti do të jetë shumë më mirë se TEAS farmaceutike protyprostudni dhe tableta. Në fund të fundit, në fakt, një person është i sëmurë ftohtë, dhe për të marrë efektin e duhur anti-inflamator. Çfarë avantazh çaj në këtë situatë? Çdo njëri që shumica e shijen tuaj. Kjo mund të jetë edhe çaji i zi dhe të gjelbër. Njëlloj të vlefshme do të jetë duke pirë një të ftohtë dhe duke shtuar bimëve të ndryshme dhe stilet, rrush pa fara dhe butë.


Ndoshta si një fëmijë, çdo nënë ushqyer çaj e saj fëmijën bërë nga supë gëlqere me shtuar jam butë. Në interes, kjo pije nuk është shumë, por efekti është mahnitëse. Sidomos kur ethe. Lule e limonit kanë efekt anti-inflamator dhe butë - drogës natyrore antipiretik, i cili përfshin aspirina. Më interesant, ajo gjendet në manaferrat dhe gjethet e një bime.

Shërimi konsideruar dhe lëng boronicë. Atje, si në limon përmban një acid askorbik numër i madh. Për të përgatitur lëng, ajo është mirë të përdorni Kastrati freskëta manaferrat apo para-nevrikosur me sheqer. 2-3 tbsp Manaferrat boronicë derdh ujë të valë, llokoçis tërësisht dhe do të lejojë që të mbush për 10-15 minuta, pastaj shtoni 1 lugë mjaltë dhe pini një shërim të ftohtë pije.


Qumësht të ngrohtë zier me shtimin e një lugë çaji mjaltë në një gotë me pije soothes një dhimbje të fytit dhe zbut kollën. Por të marrë një pije në ftohtë mundësisht në kohën e gjumit, pasi ka fjetur dhe veprim bën të dalë djersë. Por në qoftë se shtohet pak gjalpë pakripur, pastaj një pije dhe të ndihmojë me kollitjes.

Bimeve medicinale janë më të mira për të preferojnë kamomil, Calendula, trumzë, boronicës, lë rrush pa fara dhe të egra u rrit. Këto barëra mund të përdoren vetëm, dhe mund të lidhë ata në takim. Të gjitha këto barëra kanë veprim anti-inflamator dhe antipiretik, kështu që ata janë përdorur më mirë për ftohjet.


Në vitet e fundit, veçanërisht popullore xhenxhefil fituar. Kjo erëz interesante, rezulton, ndihmon për të luftuar ftohjet. Për të bërë këtë pije e mrekullueshme duhet të marrë 50 gram xhenxhefil të freskët, hekura atë në rende ose pres imët me një thikë. Hidh dy gota me ujë të nxehtë, por jo të valë dhe le të qëndrojë 5 minuta. Atëherë pini duhet të shtoni 1 tbsp Mjaltë 50 ml dhe lëng limoni. Mjet rezultuar pini në 2 orë.

Decoctions e frutave të thata të ndihmojë gjithashtu në trajtimin e ftohjet. Vetëm shtoni sheqer në to nuk është i rekomanduar, pije e ëmbël mund të shkaktojnë sulme të kollë e thatë. Është më mirë për të përdorur ato në natyrë, ose shtoni një lugë mjaltë.


Gjatë një pije të ftohtë duhet të jenë të shumta, të ngrohtë, por në çdo rast jo obzhihayusche nxehtë. Pije shumë e nxehtë nuk do të bëjë trupin të mirën, ata mund të dëmtojë fytin edhe më shumë. Pas marrjes së një pije nga një të ftohtë është e rekomanduar për të shkuar në shtrat për të arritur efektin maksimal. Mos ecni nëpër rrugë me temperaturë, pas marrjes çaj antipiretik me mjedër apo ngjyra gëlqere. Në këtë kohë prodhohet djersitje e harlisur dhe një person i lehtë mund të fitojnë pneumoni.

Sigurisht, ajo është mirë të përdorni mjete parandaluese, por në qoftë se sëmundja ende ka ndodhur, ajo duhet të trajtohet. Dhe, megjithatë, ju lutemi të çuar përpara bimëve për pacientët të mos shkojnë me ta në farmaci, ajo nuk është shumë e ftohtë në mënyrë të tmerrshme, si komplikime të tmerrshme pas saj.