Cilat janë hapat në këmbët e therjes


Në jetën e përditshme shpesh merr vrasjen e pjesëve të ndryshme të trupit, veçanërisht gjymtyrë të ulët dhe të lartë. Kjo është për shkak të faktit se duart tona dhe këmbët janë të përfshirë në proceset e pothuajse të gjitha jetike dhe funksione të ndryshme. Një nga lëndimi më të zakonshme është konsideruar të jetë këmbë e thyer, e cila ofron dëme mbyllur indeve të buta, pa shkelje të rëndësishëm të integritetit të tyre.

Ajo është në këmbë qëndron një nga më të rëndësishme funksionet musculoskeletal dhe çdo ditë ata marrin barrën e rëndësishme në formën e peshës trupore tonë. Nga kjo plagosur askush nuk është imun dhe mund të merrni atë në vendin më të papritur në çdo kohë. Më shpesh kjo do të thotë dëmtim dëme në pjesë të caktuara të këmbët, këmbë, kyçin e këmbës, hip ose gju.


Shkaqet e lëndimeve të ekstremiteteve të ulëta mund të bëhet bien banale, sidomos kur është fjala për fëmijë apo persona të përfshirë në sporte në nivel profesional. Edhe shkaqet e zakonshme e mavijosur këmbë është një përplasje me objekte të forta apo aksidente.

Simptomat dhe shenjat masakër


Pacientët që kanë një këmbë të forta therjes, shpesh i referohen simptomat e mëposhtme:

 • karakteristikë e fortë e pothuajse të gjitha sulmet dhimbje në vendin e dëmtuar këmbë, nuk ka bërë ndonjë lëvizje;

 • Arsimimi ënjtje në vendin e ndikimit, të cilat eventualisht mund të rritet dhe të zhvillohet në ënjtje të rëndë;

 • Hemorragji nënlëkurës në indet e buta, si pasojë e dëmtimit të enëve të gjakut;

 • Hemarthrosis Arsim - akumulimin intra e gjakut (gju më e zakonshme në ndikim);

 • mosfunksionim të nyjeve të prekura;

 • vështirësi me lëvizjen dhe bazuar në këmbën e dëmtuar;

 • në raste të rënda, mund të ketë dhimbje në periosteum, dhe nganjëherë kjo delamination apo dëme kockat.


 • Duke marrë parasysh karakteristikat e përshkruara, është e mundur që të konkludojmë se ndikimin e fituar. Simptomat mund të ndryshojnë në ashpërsi dhe intensitet. Së pari, për shkak të ashpërsisë së plagëve të tij, megjithatë, dhe karakteristikat individuale të personit të prekur të trupit luan një rol të rëndësishëm.

  Sigurimi i ndihmës së parë


  Ndihma e parë për këmbët e therjes parashikon masa nuk sfiduese që do të bëjë pothuajse të gjithë. Algorithm e veprimeve për bruises si më poshtë:

 • të sigurojë qetësinë e viktimës, ajo është gjithashtu e dëshirueshme që të marrë një pozicion horizontal, në të cilën këmbë dëmtuar duhet t'i jepet një pozicion pak më të ngritur. Kjo do të zvogëlojë rrjedhjen e gjakut në vend të lënduar dhe në këtë mënyrë të zvogëlojë ënjtje dhe hematoma formuar;

 • imponojnë fashë të shtrënguar në vendin e dëmtuar për të siguruar qarkullimin normal të gjakut në gjymtyrë të plagosur. Ky manipulim është veçanërisht e rëndësishme në qoftë se ka një këmbë të dyshuar ndrydhur;

 • nëse plagosur dëme lëkurës këmbë ndodhin si abrasions apo scratches, duhet të kryejë trajtimin e tyre dezinfektues dhe për të nënshkruar suva baktericid;

 • influencojne mbi vendin e vrarë kompresa të ftohta, të cilat janë ideale kube akulli nga frigorifer, përfundoi në celofan dhe një peshqir, shishe të zakonshme plastike me ujë të ftohtë ose ftohje vaj;

 • me sindromi i rëndësishëm dhimbje me bruises mund të ofrojë prekur të marrë ndonjë analgjezik, të tilla si Analgin. • Nëse pas vetëm simptomat fillestare dhënë asistencë jo zvogëluar apo, anasjelltas bëhet shumë më intensive manifestimet klinike, viktimë duhet të dorëzojë një qendër trauma . Diagnozë të saktë është e nevojshme për të parandaluar dëmtimin serioz të tilla si një këmbë të thyer.
  Në këtë situatë, ndihma e parë pakualifikuar dhënë në mënyrë të pavarur, nuk do të japë ndonjë rezultat pozitiv dhe mund të forcojë pozitën e pacientit, më tej ndërlikojnë trajtim dhe shkaktojnë pasoja shkatërruese për pacientin.

  Është e rëndësishme në këtë situatë për të verifikuar nëse prekur nyjeve, dhe për të vendosur integritetin e komunikimit. Në raste të tilla, trajtimi do të jetë shumë më e gjatë dhe më serioze.
  Një kirurg me përvojë ose trauma mund në sipërfaqe dhe ankesave të diagnostikimit të pacientëve. Gjithashtu, sipas llojit të ënjtje dhe bruising mund të themi lëndime largësisë. Ënjtje e madhe dhe sipërfaqja e paqartë do të tregojnë se lëndimi ka marrë disa ditë më parë. Si hematoma, ai mori vetëm një blanë do të ketë blu-kuqe ngjyrë. Blu dhe bruises verdhë do të tregojnë për lëndimeve recetë - rreth 3-4 ditë, dhe të verdhë - 5-6 ditë.

  Nëse ju doni për të konfirmuar diagnozën, një specialist do të dërgojë pacientin për X-rrezeve, MRI ose diagnostifikim kompjuterizuar. Ju merrni pasoja të ndryshme serioze në lidhje me thyerje dhe thyen lidhjen.

  Këmbët Mjekimi pas ndikim


  Në ditët e para pas lëndimeve të tij ndikimin e ftohtë në zonën e dëmtuar këmbën e rekomanduar. Më tej, të ftohtë nuk është më e nevojshme. Taktika e trajtimit të mëtejshëm për efekt ritmin ndryshim. Ajo mund të jetë fasha të ngrohta të thatë ose me lagështi, banja të ngrohta, kremra. Këto procedura do të kontribuojë më e mirë për lehtësimin e ënjtje dhe bruising dhe për të ndihmuar në parandalimin e pasojave të padëshiruara.

  Mjaft provuar efektive në trajtimin e arna dhimbje përballet.
  Nuk rekomandohet për këmbët bruises sjelljes fërkim vendin e lënduar. Manipulim i tillë mund të shkaktojnë thrombophlebitis - një sëmundje mjaft serioze lidhur me mbyllje vaskulare e clots gjakut.
  Këmbët Therr me natyrën e të mesme dhe të vështirë të shërohet rekomanduar me kryerjen e sesioneve të fizioterapi. Mjeku mund të përshkruajnë electrophoresis përdorur zgjidhje të ndryshme terapeutike, UHF dhe të tjerët. Këto procedura do të lehtësojë rezorbimit e edemë dhe formimit hematoma pa nënshkrimin vend, okostenenyy dhe kripë depozitat e tyre.

  Periudha e shkëlqyer provuar akute pas heqjes së ointments anti-inflamator dhe gels. Sot në barnatore, ilaçe e mëposhtme si dyklak, vaj ybuprofenovaya ose voltaren. Gjithashtu edhe të zvogëlojë ënjtje dhe hollimi i gjakut në vendin e formimit hematoma lioton xhel Troxevasin heparynovыy apo xhel. Këto fonde janë të rekomanduara lehtë fshij në vendin e dëmtuar 2-3 herë në ditë.
  Shkëlqyer dhe provuar në praktikë ilaç popullore për bruises dhe liquors konsiderohen napivspyrtovyy ngjesh. Ata shkurton garzë laget dhe aplikuar për therje zhvillua 2 herë në ditë, e mbuluar me të lartë polietileni dhe peshqir.

  Kirurgjisë në disa raste është i justifikuar edhe. Domosdoshmëria e tij lind dëme kur të tillë:

 • sprains këmbë, të shoqëruar nga pushimet e tyre ose otrыvamy e vend shtojcë;

 • Arsimimi hemorragji brenda;

 • dëme të mbaresa nervore;

 • blanë zahnoyvshyysya, etj


 • Kur ju thyejnë lidhja me funksionimin e ndër-lidh ndodh. Një proces i ngjashëm është kryer kur mbaresa dëme nervore. Lidhur me hemorragji intra, pastaj duke përdorur metodën e butë operacionale ndikimit - Arthroscopy - heq mpiksjen e gjakut nga zgavrën e përbashkët. Kjo e përbashkët mund të futet në një shumëllojshmëri të barnave.

  Bruises Zahnoyvshyesya si shpalosur në spital, si race me bakteret patologjike mund të shkaktojë inflamacion dhe infeksion bakterial.
  Load këmbë plagosur rreptësisht të ndaluara. Kjo mund të bëhet vetëm me kujdes të madh dhe gradualisht një minimum prej 3 ditësh. Idealisht do të rrinë mënyrën kursyer për rreth një javë.

  Pasojat e mundshme dhe parashikimi


  Për dëmtimet që lidhen me gju shembje, mund të ketë dëmtim të ligaments ose menisk përbashkët ndarjes. Në një hemorragji të mundshme intra. Më pas, të cilat mund të ndikojnë në zhvillimin e patologjive deformimeve nyje.

  Megjithatë, në pothuajse të gjitha rastet, qoftë në kohë të përjashtojë lëndime më të rënda dhe të fillojnë terapinë mjekësore, ju mund të mbështeteni në prognozë të favorshme.