Cilat ushqime përmbajnë vitaminë D


Çdo ditë trupi i njeriut ka nevojë për një dozë të caktuar të vitaminave dhe mineraleve. Secili prej tyre kryen nje funksion specifik dhe është e përfshirë në procesin e ndryshme të ndodhura në trup. Disa vitamina trupi është në gjendje të sintetizojnë vetë, merr së bashku me ushqime të tjera. Pavarësisht nga vitaminat e nevojshme vitaminës D. Kjo vitaminë trupi merr nga ushqimi dhe mund të luajë nga rrezatimi ultravjollcë. Cilat ushqime përmbajnë vitaminë D, dhe është caktuar një rol në trupin e kësaj vitamine, ju do të mësojnë nga ky nen.


Çfarë trupi ka nevojë për vitaminë D?
Funksioni më i rëndësishëm ka luajtur me vitaminë D, është përfshirë në metabolizmin e kalciumit dhe fosforit. Ky ind formuar kockave dhe forcon sistemin skeletor. Sidomos vitaminë D trupi ka nevojë për fëmijë, si një fëmijë i formuar dhe në mënyrë aktive në rritje kockave.
Kjo vitaminë nxit asimilimin më të mirë të elementeve të tjera të dobishme që ajo rrit pėrshkueshmėrisė e membranave qelizore dhe organeve.

Cilat janë pasojat e mungesës së vitaminës D?

Vitamina D mangësi të çon në osteomalacia dhe osteoporozën. Bones bëhet i brishtë dhe të gjatë për të shëruar. Mungesa e kësaj vitamine në trup mund të çojë në çrregullime të rënda të sistemit muskulor tek fëmijët. Shpesh ka një mungesë të vitaminës D në foshnjat. Kjo është reflektuar në rritjen e nervozizëm, përkeqësimin e gjumit. Aksioneve të vitaminës duhet të plotësohet, përndryshe fontanellë Fëmija mbyllet në fund, pas shpërthejë dhëmbët dhe kockat e deformuar. Rakit shkakton mëlçisë dhe shpretkë, zvogëlon imunitetin. Fëmija mbetet prapa në zhvillimin e moshatarëve të tyre dhe më të prirur ndaj sëmundjeve infektive.

Pamjaftueshëm të vitaminës D çon në vizionin e paaftë, sëmundje të mëlçisë dhe përkeqësimin e traktit biliar.

Cilat janë pasojat e tepërt vitaminës D?
Teprica vitaminë D është aq e padëshirueshme, si mungesa e saj. Një person mund të përjetojnë dobësi në të gjithë trupin, nauze dhe vjellje. Veshkat kanë filluar të punojnë "jashtë orarit", duket urinim i shpeshtë dhe të etur. Pastaj vjen lodhje dhe dhimbje në të gjithë trupin.

Çfarë është kërkesë e përditshme e vitaminës D?
Kërkesa e përditshme e vitaminës D për të rriturit është 25 mikrogramë për një fëmijë - 00.025-001 mikrogram. Njerëzit që jetojnë në rajonet veriore, doza duhet të rritet për 2,15 herë për shkak të mungesës së diellit.


Tani le të shohim se cilat ushqime përmbajnë vitaminë D.
Këto janë:
- Viçi dhe derri mëlçisë;
- mëlçisë cod naftës, shojzë e Atlantikut Verior;
- vaj peshku oqean (harengë, skumbri, skumbri, ton):
- viçi;
- verdhë veze veze;
- vajra bimore (misri, luledielli, ulliri);
- vaj gjalpë;
- qumësht të tërë lopës;
- kos;
- drithëra të thatë bukë mëngjes grurit;
- kërpudha;
- majdanoz, acaroj, horsetail, jonxhë.

Vitamina D është përdorur më së miri së bashku me kalcium, ai është në një pako të dy janë zhytur më të mirë. Në këtë plan produkt perfekt - qumështi i lopës, e cila përmban kalcium dhe vitaminë D.

Por një futje e vitaminës D nga ushqimi nuk është e mjaftueshme. Trupi nevojshme sunbathing. Në ditët me diell të ndritshme të shpenzojnë më shumë kohë jashtë, sunbathing dhe grumbullojnë këtë vitaminë për zyyazykah ftohtë. Në dimër ajo është e dobishme për të marrë komplekset vitaminë, dhe pasurojnë dietën e ushqimit që përmban vitaminë D. Megjithatë, të jenë të kujdesshëm për të mos e teproni me këtë vitaminë, sepse teprica ka pasoja negative për shëndetin e trupit.