Cilat ushqime përmbajnë vitaminë B


Për zhvillimin normal të trupit dhe të mbështetur sistemin imunitar nevojë për një shumëllojshmëri të pasura me vitamina që një person merr nga ushqimi. Shumë dieta të ndryshme - që është çelësi i ngopjes së trupit me vitamina dhe micronutrients. Në këtë artikull ne përshkruajnë vitaminat B që janë të përfshirë në të gjitha proceset qelizore. Cilat ushqime përmbajnë vitaminë B, dhe për ndeshjen e fundit në trup, lexoni në.
Vitamina B1 (thiamine)
Ajo është përgjegjëse për kujtesën, punën e sistemit nervor qendror dhe forcojnë imunitetin.


Për të marrë këtë vitaminë është e mjaftueshme, të hani ushqime të tilla si mëlçi, bukën nga miell gruri, arra, asparagus, patate, mish derri, bizele dhe oysters. Veza e verdhë veze, misër, fasule, krunde, hikërror, maja, sprouted kokrra gruri dhe elbi janë gjithashtu të pasura në thiamine. Kjo vitaminë është e shkatërruar nga trajtimi zgjatur ngrohjes, dhe pirja e duhanit dhe konsumit të alkoolit të kontribuojë në nivele të ulëta të thiamine në trup. Gjithashtu, nuk do të përfshihet në çaj dhe miell produkteve të forta, veçanërisht ëmbëltore.


Vitamina B2 (riboflavin)
Ky B vitamina të nevojshme për riparimin e indeve, funksionimin normal të parë, normalizimit të lëkurës dhe mukozës. Vitamina B2 Rezultatet mangësi në uljen tonin e muskujve të trupit.
Riboflavin është gjetur në ushqimet me origjinë shtazore: qumështi dhe produktet e qumështit, vezë, peshk, djathë, pulave, mëlçisë dhe maja. Perimet jeshile, drithërat, arra, bukë gruri edhe pasurimin trupi riboflavin. Kjo vitaminë nuk është shkatërruar nga trajtimit të ngrohjes, por të ndjeshme ndaj diellit.


Vitamina B3 (niacin ose acid nikotine)
Kjo vezë vitaminë e pasur, mish, shpezë, peshk, arra, fara, perimet jeshile dhe bishtajore, maja, mëlçisë, drithërat brewer dhe bukë gruri tërë. Nën ndikimin e alkoolit dhe me ngrohje gjatë trajtimit vitaminë B3 shkatërruar.
Mungesa e niacin çon për të fjetur çrregullim, humor të keq dhe nervozizëm.

Vitamina B4 (choline)
Ky grup vitaminë përgjegjëse për kujtesën dhe sistemin nervor, dhe me pjesëmarrjen e tij është një shkëmbim i yndyrave në mëlçi.

Choline shumë vezë e verdhë veze, trurit, mëlçisë, zemrës dhe veshkat.
Vitamina B5 (acid Pantothenic)
Kjo vitaminë është ndoshta më e zakonshme, si të përfshira në pothuajse të gjitha ushqimet e prejardhje shtazore dhe bimore. Veçanërisht të pasura me këtë vitaminë drithëra, arra, maja, perimet jeshile, produkte qumështi, bukë, vezë e verdhë veze dhe të mëlçisë.
Vitamina B5 është i përfshirë në proceset metabolike të trupit dhe rigjenerimin e indeve dhe mukozës. Zgjatur në mëngjes plagë dhe gjymtyrët e rrjedhshëm tregojnë mangësi e acidit pantothenic në trup.


Vitamina B6 (pyridoxine)
Kjo vitaminë "shëndet të mirë". Ai është përgjegjës për gjumë, humor dhe oreks të shkëlqyer. Me një mungesë të pyridoxine zhvillimin e sëmundjeve të zemrës.
Çfarë ushqime duhet të përdoret për të marrë vitaminë B6 normale? Hani viçi, vezë, arra, mish, shpezë, bukë gruri, banane, lakër, speca jeshile, peshk dhe të pini qumësht. Mos harroni se alkoolit dhe ushqimit gjatë magazinimit zbrazë pyridoxine.

Vitamina B7 (biotin)

Kjo "vitaminë energji", sepse ajo është përgjegjëse për lirimin e energjisë të përfshira në kalorive.
Biotin shumë vezë, perimet jeshile, veshkave, kikirikë, soje dhe oriz kafe.
Vitamina B9 (acid folik)
Kjo B vitamina duhet të konsumohet nga gratë shtatzëna, si ajo luan një rol shumë të rëndësishëm në zhvillimin e fetusit.
Cilat produkte mund të gjenden? Mëlçia, vezët, gruri sprouted, perimet jeshile, fasule, qumësht dhe peshk përmbajnë sasi të larta të folate.

Vitamina B10 (acid P-Aminobenzoic)

Kjo vitaminë "bukuri", pasi ai është përgjegjës për lëkurë të qartë të shëndetshme dhe mban bilancin e microflora në zorrë.
Kjo vitaminë ushqime të pasura janë: perime, vezë, patate, maja, qumësht.
Vitamina B11 (humbje peshe)
Është e nevojshme për të forcuar sistemin imunitar, stimulojnë trurin, muskujt, zemra dhe veshkat.
Cilat ushqime janë të pasura me carnitine? Ky peshk, mish, shpezë, qumësht, djathë, djathë.

Vitamina B12 (tsiankobalamin)
Kjo vitaminë është e rëndësishme për funksionimin normal të SNQ.

Ajo është gjetur në prodhimet e detit, si dhe djathi, soje, mish, shpezë, peshk, mëlçisë, veshkave, mish, maja dhe germinated grurë.
Vitamina B17 (amygdalin, letryl, laetral)
Ky grup vitaminë ka një efekt shërues dhe zvogëlon rritjen e qelizave të kancerit, ngadalësuar përhapjen e metastases.
Ajo është gjetur në ushqim shumë të veçantë: fara e mollë, qershi, pjeshke, fasule gropa kajsi dhe bishtajore.

Të jetë i sigurt për të pasuruar dietën tuaj me ushqim që përmban vitaminë B, pasi ato luajnë një rol të rëndësishëm në zhvillimin e shëndetshëm dhe funksionimin e trupit.