Çfarë produkte të dobishme për të përdorur në depresion


Ndoshta shumica e njerëzve në këtë botë e di vetë se ç'po apati. Nëse nuk dëshironi të bëni kur asgjë nuk sjell gëzim. Para se të shkoni në një terapist dhe pini tableta të ndryshme, ju duhet të përpiqen për të përmirësuar veten. Ne duhet të dini se, mbi të gjitha, ilaqet kundër depresionit natyrore të cilat produktet e dobishme për të përdorur në depresion. Çfarë saktësisht duhet të përfshihen në dietën e çrregullimeve depresive? Çfarë produkte mund të përmirësojë disponimin?
Shumë kanë dëgjuar për serotonin, por çfarë është ajo? Me një mungesë të serotoninës në shpirtin e njeriut bie. Një mangësi e fortë dhe e zgjatur manifestohet depresioni, sëmundje shumë serioze. Për të rritur serotonin duhet të hani ato ushqime që përmbajnë triptofanit.Ushqim antidepressant është çokollatë. Në raste të tilla, nuk do të blej të bardhë dhe qumësht me çokollatë. Çokollatë e errët ka një efekt më të madh se sa qumësht dhe të bardhë. Zi shtesë dhe çokollatë të hidhur një ndikim pozitiv në disponimin tuaj. Bëni rregullt përballojë dhurata të tilla ëmbël.
Almond gjithashtu copes mirë me stresin dhe depresionin. Kjo arrë është magnez i pranishëm, vitamina "E" dhe "B2", të cilat kontribuojnë në zhvillimin e serotoninës, një hormon përgjegjës për humor. Megjithatë, Bajame, si të gjitha arra, përmban shumë kalori, ajo duhet të konsiderohet për ata që vuajnë nga kilogramë të panevojshme, ose ata që nuk duan për të fituar peshë. Pjesa tjetër e përdorimit të saj vetëm do të përfitojnë.


Ushqim deti është gjithashtu një antidepressant, për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminave, fosforit dhe zinkut. Ashtu si vitamina "E", omega-3 ndihmojnë të luftuar gjendjen negative. Mundohuni të konsumojnë rregullisht troftë dhe tjera të detit.
Në brokoli janë vitaminat e mëposhtme: "C", "A", "PP" vitamina "B". Gjithashtu, lakër përmban gjurmë minerale - natrium, kalcium, krom, jod, bor, kalium dhe të tjerët. Brokoli është në gjendje për të pastruar trupin dhe të pastër atë nga toksina, carcinogens dhe produktet e dekompozimit. Ajo mund të rivendosur hormonet dhe lehtësimin e tensionit dhe stresi emocional.


Produktet e qumështit dhe djathrave durum të stimulojë prodhimin e serotoninës. Vini re se qumësht për të rriturit jo të dobishme.
Bananet janë gjithashtu në gjendje për të luftuar depresionin për shkak të përmbajnë vitamina dhe sheqerna natyrore. Në banane është acid folik, i cili ndihmon për të përballuar me shtetet paniku.
Nëse ju nuk jeni vegjetariane, pastaj një herë ose disa herë në javë hanë mish. Interesante, nëse ju hani atë shpesh, vështirë se ndonjë efekt pozitiv që ka në ju bëni, por në qoftë se ju nuk e hani atë shpesh, dhe në qoftë se keni kërkuar ndonjëherë atë keq, atëherë ju do të gëzojnë të vërtetë shijen e saj dhe humor rritet saktësisht.


Rritur nivelet e serotonin mund të dhe të gjithë e dinë bollgur. Ai përmban shumë vitamina dhe minerale. Nëse keni pagjumësi ose ju jeni vazhdimisht të shqetësuar në mënyrë të sigurtë mund bollgur mëngjes. Zgjidhni bollgur më shumë që ju doni të gatuaj, sepse kjo bollgur përmban karbohidratet komplekse, të cilat janë shumë më e dobishme.
Në sezonin manaferrat duhet të hani sa më shumë të jetë e mundur. Edhe në qoftë se ju keni për të blerë ato, nuk do të kursejë para, përndryshe ju dootrymaye elementet thelbësore.
Të gjitha këto produkte janë në dispozicion. Përdorni këto këshilla para se të shkoni në pritje për terapist. Sigurisht, në qoftë se ju të vini re se asnjë përmirësim nuk po ndodh, atëherë me të vërtetë duhet të kërkojë ndihmë nga një specialist. Ndoshta një formë e butë e depresionit lëvizur në të rënda dhe vonesa nuk është e nevojshme.