Cilat ushqime përmbajnë selen


Është interesante se ju e dini në lidhje me elementët gjurmë selen, përveç se ajo është pjesë e tabelës periodike? Shanset janë shumë të vogla, por me të vërtetë selen është një element i rëndësishëm gjurmë neyyazytsirno trupin e njeriut dhe ka veti unike. Ajo është gjetur në zemër, veshkat, mëlçisë, shpretkë dhe organet riprodhuese të mashkullit. Me këtë element gjurmë rrit imunitetin ndaj efekteve negative mjedisore, viruset dhe infeksionet. Selen ndihmon për të përmirësuar sistemin kardiovaskular, e mirë për shikim, e flokëve dhe lëkurës, duke mbështetur funksionin riprodhues tek meshkujt, përmirëson metabolizmin.


Me selen është katalyzatsyya hormoneve tiroide. Në mënyrë për numrin e kërkuar të raportuara element i domosdoshëm gjurmë në trupin tonë, është e dëshirueshme që të dini se burimet nga të cilat ajo mund të merret. Prandaj, në këtë artikull ne do të diskutojmë se cilat ushqime përmbajnë selen.

Cila është shkalla e përditshme e përmbajtjes selen në ushqime?
Vetëm dua të theksohet se selen, si një zë i veçantë, është një helm, dhe dozen e tij ndikon trupin si vijon: pak më shumë se norma - është e rrezikshme, më pak - një deficit. Mesatare përmbajtja përditshme selen - është ajo merr vetëm 000.001 g duhet thënë prej tij. Kur selen në trup përmban më shumë se normale, atëherë një person fillon humbjen e flokëve dhe një thonjtë dëmtuara.

Kur bleni ushqime që përmbajnë selen, për shembull, një kuti me drithëra, lexoni etiketën, duhet të shkruhet me përmbajtjen aktuale të selen. Metoda e matjes përmbajtjen e selen në ushqim - një proces shumë i komplikuar. Si pasojë, ne duhet të jemi të vëmendshëm për detajet e përmbajtjes së selen.
Nëse doni të udhëtoni në vende ekzotike, ju duhet të dini se shumë bimë tropikale kanë aftësinë për të grumbulluar një sasi të madhe të selen. Dhe para se të abuzimit fruta tropikale duhet të mendojnë - duhet të kemi? Që nga përmbajtja e selen në trupin e çdo personi është e vështirë për të përcaktuar, është e nevojshme që ushqimi ishte i balancuar. Atëherë ju do të mësojnë se ku ushqimi është edhe selen.


Cilat ushqime përmbajnë selen:
1. Shumica e elementeve gjurmë gjetur në kulturat patrajtuara, si miell gruri, krunde, një gruri mbinë kokrra. Selen në sasi të mjaftueshme në misri, kërpudha, domate. Për të marrë një dozë të përditshme të selen, kanë mjaft për të ngrënë një grusht thekon misri pa sheqer të shtuar.
2. Gjithashtu në selen duhur sasinë që gjendet në prodhimet e detit të ndryshme, domethënë, kallamar, peshk, gaforret, karkaleca, karavidhe, karavidhe. Ajo është gjithashtu në gur dhe detit kripë.

3. derri Rich selen, mish lope, mish viçi rropulli: veshkat, zemra, mëlçia. Pjesa më e madhe e këtij elementi gjurmë gjetur në vezë e verdhë veze pule.
Mbani në mend se ushqim të konservuar dhe selen koncentruar plotësisht mungon, të zier dhe të produkteve të rafinuar që përmban dy herë më pak se më parë trajtimin e tyre.
4. Nëse ju jeni një vegjetarian, atëherë ju mund të kompensuar përmbajtjen selen në trupin tuaj, duke përfshirë në dietën tuaj maja, sepse ato përmbajnë sasi të larta të këtij element gjurmë. Në këtë rast selen është zhytur shumë mirë. Ju gjithashtu mund të përdorni maja për pjekje, por para përdorimit të tyre duhet të procesit - derdh mbi ujë të vluar nuk është nën 60 ° C. Hani yeasts nevojë për sheqer, duke pirë vetëm ujë. Në natën është e mjaftueshme për 2 g maja brenda 4-10 ditësh.

5. Qumështi i nënës është dy herë më e pasur me selen se qumështit të lopës. Shumë më selen është djemtë e nevojshme porsalindur sesa vajzat. Për shkak të mungesës së selen janë raste të vdekshmërisë foshnjore, kryesisht djem. Prandaj, nënat duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për ushqime me përmbajtje të lartë të elementeve gjurmë.
6. Nga gamës së produkteve në veçanti dua të theksoj hudhër - e pasur me selen dhe substancave të ndryshme të vlefshme. Por droga, të cilat përfshijnë hudhër, nuk mund të zëvendësojë hudhër natyrore, dhe humbur aromë e saj, ajo humbet pronat e saj medicinale. Është e njohur se hudhra ka aftësinë për të dezinfektoj sistemeve të frymëmarrjes dhe të tretjes, për të trajtuar diarre, është një masë e mirë parandaluese kundër atherosclerosis dhe zemrës sulmeve, pengon zhvillimin e kalbjes në pleqëri.

Shkencëtarët kanë vënë re këtë fakt: spanjollët rrallë vdesin nga sëmundje të zemrës. Kjo është për shkak se ata konsumojnë vetëm hudhër dhe kripë deti me shumë selen dhe magnez. Si një masë parandaluese ju mund të pini 30-50 ml tretësirë ​​të hudhër në ditë, sidomos gjatë ftohjet.
7. Selenium është një armik i frikshëm - karbohidratet. Shkatërrua plotësisht selen nga konsumi i tepruar i pijeve të gazuara, pasta, ëmbëlsira, biskota dhe ëmbëlsirat e ndryshme miell, kështu që është e këshillueshme që të kufizojnë dietën e tyre. Ky element gjurmë zhytur plotësisht në prani të hidrokarboneve. Selen mbeten në trup, qoftë vidyazykatysya e sheqerit.

8. Me përdorimin e rregullt të farmacisë së vitaminave duhet ta dinë se selen është në përputhje me vitamina E dhe C. selen dhe vitaminë E janë konsideruar antioksidantë dhe së bashku ata ndërveprojnë, dhe këmbyeshëm.
9. Një sasi e madhe e selen gjenden në bimë. Kur tokat pjellore trajtohen me shumë kujdes, kur ajo ka humbur një shumë të selen. Në përgjithësi, rezervat e saj natyrore janë varfëruar, vymyvayuchys rozviyuyuchys ujit në ajër.

Në përfundim, ne mund të konkludojmë: selen është e nevojshme për aktivitetin normal të njeriut. Ai vazhdon rininë e tij, duke luftuar qelizat e kancerit, shëron zemrën, parandalon sëmundje të mëlçisë dhe mbështet shëndetin tuaj. Ju vetëm duhet për të korrigjuar dhe dietë të ndryshme, në mënyrë që trupi mund të marrë të gjitha vitaminat dhe mineralet e rëndësishme në doza të duhura.