Çfarë ushqime për mëngjes të dëmshme për shëndetin


Një ditë duhet të fillojë jo vetëm me emocione pozitive, por me grupin e duhur të ushqimit. Mëngjesi mund të sigurojë energji dhe kundërsulm energji për gjithë ditën, dhe mund të shkaktojnë sëmundje, dobësi dhe lodhje. Le të shohim se cilat ushqime për mëngjes të dëmshme për shëndetin, dhe atë - janë të dobishme.
Më e njohur për shumë prej nesh mëngjes - një sanduiç. Për fat të keq, nutritionists dhe ekspertë në ushqim të shëndetshëm atribuohet dashur nga shumë sanduiçe të dëmshme të ngrënies tuaj në mëngjes. Sanduiç, i cili përbëhet nga bukë të freskët, salcice me origjinë të dyshimtë dhe një shtresë e naftës - gjellë shumë kalori për ata që ndjekin figura. Përfitimet e një sanduiç të tillë nuk është e mjaftueshme: nuk është e mbushur me energji, por vetëm të plotësoni hapësirë ​​të zbrazët në stomak dhe përkohësisht të shuar urinë në mëngjes. Nuk ka vitamina ose minerale micronutrients trupi nuk ka marrë, por trupi merr centimetra shtesë dhe kilogram më shumë. Megjithatë, ata të cilët nuk mund vidyazykatysya sanduiçe të gjitha, ata mund të bëjnë për veten e tyre më të dobishme. Në vend të bukë të freskët të bardhë mund të përdoren krunde ose thekër. Në vend të sallam - mish i zier apo i gatuar në shtëpi rulet mishi me mish pule. Shto gjalpë në vend të marule, domate, duke reduktuar kalori dhe dëm sanduiç.Një gjellë që nuk është fituar reputacion shumë të mirë - lëngje me çanta. Lëng natyral është bërë pa sheqer të shtuar dhe është konsideruar të jenë të përgatitur fllad, me të vërtetë, të vërtetë të dobishme. Por kjo është shitur në qese në dyqane - është restauruar lëng, i cili shumë sheqer, por që duket tul natyrore - vetëm tortë nga panxhar sheqeri. Në këto asgjë të dobishme lëngje, kështu nutritionists, duke përcaktuar se cilat ushqime janë të dëmshme për mëngjes, kanë një listë të këtyre lëngjeve.

Kohët e fundit u bë ushqim popullore që janë përgatitur shpejt dhe nuk kërkojnë gatim. Ironikisht ai do të dëgjojë për tifozët e dietës dhe ushqim të shëndetshëm, por edhe drithëra nuk është e mirë për shëndetin. Dhe muesli dhe qull ushqim të shpejtë e bëra nga drithërat, domosdoshmërisht ekspozuar përpunimin e tyre fillestare. Pra, në vend të karbohidrateve të dobishme dhe fibra në drithëra është vetëm sheqer dhe një shumë të kalorive. Kështu, shumë prej të mësojnë se cilat ushqime janë të dëmshme për mëngjes, dhe janë të dobishme, të pastër dhe drithëra llapa-minuta nga dietën tuaj.


Kush nuk i pëlqen që të kënaq veten në filxhan mëngjes e kafe të nxehtë salcë me diçka të ëmbël. Sidomos në qoftë se ju keni për të pirë kafe në një kafene diku ku ka pak shanse që të rezistojë tundimit të mos përballojë një copë tortë, tortë ose Tiramisu. Ndjenja e ngopjes vjen shumë shpejt, por kjo është e gjitha ngrënë shpejti depozitohen në anët, bark dhe pjesë të tjera të trupit, të cilat ne i quajmë "problematike". Mos harroni, centimetra shtesë nuk formuar nëse hani shumë perime, fruta dhe produkteve të tjera të dobishme, jo vetëm për mëngjes, por gjatë gjithë ditës. Kur miell pjekje përdorur të gjitha llojet e desserts, trashëse dhe aditivëve të ndryshme për të provuar që të bëjë të shijshëm, e shijshme dhe shkakton dëshirën e egër për të ngrënë konfeksione. Pasta dhe ëmbëlsira nuk janë gjithmonë kalori të ulët dhe kanë një indeks të lartë glycemic.


Breakfasts ushqim të shpejtë, shumë njerëz e bëjnë jetën më të lehtë dhe të ruhen kohë në mëngjes. Por kjo nuk është e mirë për trupin shtuar. Për shëndetin, këto breakfasts janë të dëmshme për shkak të përbëhet nga produkte të dëmshme. Këtu, për shembull, produktet më të njohura përfshijnë miell, sheqer, aditivëve dhe enhancers Lidhësit shije, përfshirë thyer topa mëngjes të shijshme. Ky produkt të lartë kalori, të cilat nuk duhet të kënaq veten në mëngjes.
Vazhdimi tema, flasin për bare çokollatë. Disa thjesht nuk mund të imagjinohet një mëngjes pa kafe dhe çokollatë bare. Ky është një produkt shumë të guximshme dhe shumë të lartë-kalori me një indeks të lartë glycemic. Edhe pasi të hahet ushqime të tilla ju nuk ndiheni një ndjenjë e shurdhim në stomak, kjo nuk do të thotë që ju të hani si duhet, sidomos para fillimit të ditës.


Për fat të keq, ka ende nga ata që preferojnë të hanë mëngjes ushqim të shpejtë. Kjo është një produkt që mund të jenë të dobishme për të përfshirë në listë ose një listë të ushqimeve të dëmshme. Është e pamundur për emrin ushqim, por helm për trupin dhe kërcënim për shëndetin. Të shpejtë dhe të lirë, por krejtësisht të pangrënshëm. Fast-ushqim nuk është i përgatitur gjithmonë nga përbërësit të freskëta, duke përdorur sauces dhe majonezë me një shumë të preservatives.
Lista e djathë të shtuar dhe të përpunuara. Së pari, ata janë bërë nga djathi, i cili nuk është i përshtatshëm për shitje të freskëta. Së dyti, djathi shkrin krejtësisht humbet të gjitha pronat e saj të dobishme të përcaktuara për të formuar vetëm një masë shumë yndyrë. Përveç kësaj, në djathë të përpunuara shtuar komponente që rrisin përmbajtjen e tyre kalori.


Vazhdimi i listës, të flasim për curds djathë. Ata kanë shumë prindër të ushqyer fëmijët para shkollë, marrë parasysh ato produkt të dobishëm dhe kalori. Absolutisht e padobishme. Këto janë produkte të bëra nga yndyrnat bimore, flavorings dhe preservatives. Pra, duke shpresuar për të ushqyer fëmijën produkt shëndetshëm qumështit me kalcium, prindërit e vetëm të sjellë dëm në shëndetin e fëmijëve.
Mëngjesi - është një fillim i rëndësishëm për ditë. Dial enët për mëngjes duhet t'i kushtohet shumë vëmendje. Djathi mund të zëvendësohet përgatitur me dorë ëmbëlsira djathë, ushqim të shpejtë - sanduiçe perime, drithëra dhe ushqim të shpejtë - svezhesvarennoy tërshërë ose hikërror qull. Përdorni përbërësit natyral dhe të freskëta janë të pasura me vitamina dhe vlerë të lartë ushqyese. Ju do të ndjeni ndryshim në mënyrën se si një ditë do të zhvillohet pas mëngjes të duhur dhe të shëndetshme.