Cilat ushqime përmbajnë acid folik


Acid folik - vitaminë B9 - një nga burime te jete e trupit te njeriut. Pjesëmarrja në proceset metabolike, prodhimi i stimulimit sintezës së ADN e qelizave të gjakut imune, normalizimin e traktit digjestiv - funksioni kryesor i vitaminës B9. Roli i paçmuar i acidit në formimin dhe zhvillimin e fetusit në gratë shtatzëna. Është kjo substancë kontribuon në zhvillimin e tubit nervor të fetusit, placenta, normalizimin e rritjes. Çfarë është roli i vitaminës B9 në jetën e njeriut se sëmundja mund të jetë për shkak të mungesës së saj, dhe cilat ushqime përmbajnë acid folik, lexoni këtë artikull.


Cili është roli i acidit folik në trup?
Para së gjithash, ky acid është e nevojshme për të përfunduar punën e sistemit nervor imunitar dhe qendrore, për funksionimin e duhur të sistemit të tretjes. Acid folik është e përfshirë në procesin e kroveobrazovatelnыh, në metabolizmin e energjisë në procesin e ndarjes qelizore. Vitamina B9 ruan sasi të drejtën e qelizave të gjakut të kuqe në të drejtat e palcës kockore.

Cilat janë pasojat e tërhequr mungesa e vitaminës B9?
Mungesa e acidit folik është e rrezikshme për trupin e grave shtatzëna. Mungesa e vitaminës B9 çon në anomalitë fetale lindura, të tilla si hernia kurrizore, dhe shpesh për lindjen e parakohshme.

Acid folik është përdorur në trajtimin e sëmundjeve të tilla si aterosklerozës, osteoporozën, llojeve të ndryshme të depresionit. Kjo është një masë parandaluese kundër sëmundjeve të traktit gastrointestinal, mëlçisë, anemi mangësi hekuri. Vitaminë B9 vitaminë komplekset përbërë merret ne kundershtim te semundjeve vaskulare dhe kardiake, për trajtimin e varësisë së alkoolit.

Simptomat e mungesës së vitaminës B9:
- oreks të dobët,
- lodhje,
- humbje e papritur peshe,
- çrregullimet e gjumit,

- dhimbje koke të rënda,
- pagjumësi të shpeshta,
- nervozizëm,
- hekur mangësi anemi.
Gratë që marrin kontraceptive orale gjithashtu u mungon substanca. Persona me sëmundjen e Crohn, një çrregullim i psikikës, kolit ulcerativ shpesh një mangësi të vitaminës B9. Me një mungesë të acidit folik mund të zhvillojnë kancer, të tilla si kanceri kolorektal.
Siç u përmend më lart, veçanërisht mungesën e rrezikshme e acidit folik për gratë shtatzëna. Yyazytsirnist e madhe e zhvillimit jonormal fetusit, dëmtojnë sistemin qendror nervor, shfaqjen e një hernie kurrizore, deformim të rëndë të trupit.


Atë që është e nevojshme ditore e trupit të njeriut në acid folik?
Kërkesa e përditshme për një person i shëndoshë është folate 400mkh për gratë shtatzëna dy herë - 800mkh, nënat që janë me fëmijë në gji, ju 600mkh.
Njerëzit të cilët konsumojnë alkool, duke përfshirë edhe nga koha në kohë, mungesa e vitaminës B9, sepse ata kanë nevojë për rritje dozen.
Gjithashtu rrisin dozën e vitaminës B9 jetë anemi dhe normalizimi i gjakut.
Njerëzit që marrin diuretics dhe antibacterial, dhe gratë që përdorin kontraceptive orale duhet të hani më shumë ushqime me përmbajtje të lartë të acidit folik.


Cilat ushqime përmbajnë vitaminë B9?
Acidi folik është gjetur në shumë ushqime se është e mundur për të ndarë në 2 grupe - me prejardhje shtazore dhe bimore.
Ushqim me origjinë shtazore: mish lope, mish derri, mish lope, mish derri, mëlçisë qengji, yolks vezë, harengë, salmon me vaj, qumësht dhe produktet e qumështit.

Ushqim me origjinë bimore: sallatë jeshile, zarzavate të ndryshme bimore, karrota të freskëta, perime, kryesisht bizele të njoma, fasule, fasule, thjerrëza. Shumë vitamina B9 gjenden në drithëra, grurë dhe thekër krunde, arra, veçanërisht pyll. Megjithatë, ajo është në limon, banane, portokall, kungull, maja.

Bifidobacteria dhe lactobacilli nxitur sintezën e vitaminës B9 në zorrë të mëdha të njeriut.
Duhet të theksohet se aktiviteti normal i vitaminës B12 në trup ka nevojë për procesin B9 vitaminë për sintezën e qelizave të kuqe të gjakut, përpunimin e yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve.

Acidi folik gjatë përpunimit termik të ushqimit të shkatërruara, dhe sa më shumë të jetë e mundur, aq më mirë për të ngrënë ato para, përveç mëlçisë dhe mishit. Kur ushqimet janë gatuar për të njëjtën gjë për një kohë të gjatë, shumica e acidit folik ata përmbajnë, zhduket. Gatim ushqimin më të mirë të shpejt rreth ngrohjes të lartë me kapak të mbyllur enë.

Në zyyazykay dhe pranverë është zakonisht një mungesë e perime të freskëta, herbs, fruta - furnizuesit kryesorë të folate apo vitaminë B9. Për qëllime terapeutike, për të rritur nivelin e vitaminës B9 drogës marrë ose vitaminave që përmbajnë acid folik.