Cilat ushqime përmbajnë kromit


Trupi i njeriut kërkon një shumë të pasura me vitamina dhe minerale për të përfunduar punën. Secili prej tyre kryen një funksion të veçantë. Trupit nevojshme Chrome elementët gjurmë, pasi ajo është pjesë e rrobave. Numri më i madh i kromit permban kockave, gjëndrra e hipofizës, flokët dhe thonjtë. Është e rëndësishme për të plotësoj rezervat e kromit në trup nëpërmjet ushqimeve dhe vitaminë veçantë komplekset. Cilat ushqime përmbajnë krom, si dhe çfarë trupi ka nevojë për këtë element gjurmë, ne e konsiderojmë në këtë artikull.


Funksionet e kromit në trup.
1. Forcimi veprimin e insulinës në metabolizmin. Ky është funksioni më i rëndësishëm i kromit. Me ndodh oksidimi krom e glukozës në indet yndyrë dhe përshpejton depërtimit të saj në qeliza.
2. Kromi përshpejton metabolizmin karbonit dhe rregullon nivelin e sheqerit në gjak. Përmbajtja normale e kromit në trup parandalon diabet, atherosclerosis, hipertension, kontribuon në procesin e ndarjes yndyrë dhe rrit në masë të muskujve.
3. Kromi ndikon në qendrën e oreksit në tru. Kjo natyrisht redukton urinë, duke rezultuar në një rënie të peshës trupore. Kromit gjithashtu redukton intensitetin e sinteze e yndyrës, e cila gjithashtu çon në një humbje peshe natyrore.


Cilat janë pasojat e mungesës së kromit në trup?
1. Mungesa e kromit mund të shkaktojë probleme serioze në trup. Në organet grumbulluar shumë glukozë, në mënyrë që ata të punojnë më mirë.
2. Kur përdorimi i tepërt i karbohidrateve të përfshira në miell dhe ëmbëlsira produkteve, niveli i kromit në trup është reduktuar në masë të madhe. Telefononi mangësi kromit mund të shtatzënisë shpeshta, diabeti dhe ndryshimet e lidhura me moshën.
3. Mungesa kromit rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Nuk është një kërcënim i diabetit përmes ngritjes glukozës në gjak zhvillon dështimin e veshkave dhe probleme me vizion.

4. mangësi kromit ndikon funksionimin e sistemit nervor qendror. Përkeqësimit të shëndetit dhe mund të jetë shteti i alarmet brendshme. Nuk mund të jenë dhimbje nevralgjike, ul imunitetin, dobësuar muskujt. Në sfondin e këtyre simptomeve, një rënie në vigjilencë mendore dhe vështirësi të menduarit.
5. Nëse një mungesë të fortë të kromit rrit kolesterolit në gjak, diabet zhvillim, hipertension, atherosclerosis. Pacienti u dëmtua nga periudhave të shkurtra të etja, nuk është të menduarit konfuzion.

Cilat ushqime përmbajnë kromit?

Siç e kemi parë, krom luan një rol të rëndësishëm në trup, kështu që ajo duhet të jetë gjithmonë për të rivendosur rezervat. Është e mjaftueshme për të pasuruar dietën e tyre me ushqim që përmban krom.
Futje ditore e kromit - 50-200 mg. Me trupin normal dietë takua 30-40 mg në ditë. Nëse ushqimi nuk është i balancuar, dhe dietë është e dominuar nga produkte gjysëm-të gatshme dhe ushqim të konservuar, trupi konsumon pothuajse asnjë kromit.

Këtu është një listë e ushqimeve që përmbajnë këtë minerale të dobishme.

1. Lista e arre kryesor braziliane. Kjo përmbajtje të lartë të kromit për 100 g. Lajthi gjithashtu përmban një shumë të kromit.
2. Në vendin e dytë - datat. Është e këshillueshme që të përdorin ato para, pasi përmbajtja e kromit në produkt ul gjatë trajtimit të ngrohjes.
3. Kromi është gjetur në fara luledielli, fara lulekuqe, krunde gruri, grurë u rrit dhe embrion të saj, hikërror, elb, miell i bluar trash misri Pshonka,.
4. Shumë nga kromit në ushqimet me origjinë shtazore: qumështi i lopës dhe qumësht dhie, vezë pule, djathë e vështirë dhe produktet e qumështit.

5. Për të marrë kromit të mjaftueshme në dietë make pule, mëlçi viçi, kërpudha, qepë të papërpunuara, patate, bizele, fasule, vaj i rafinuar misri.
6. Është e dobishme për të përdorur qershitë, boronica, kumbulla, dardha, domate të freskëta dhe trangujve, lulelakër, brokoli, lakër brukseli dhe peshk me vaj detit. Nëse është e mundur, hani ushqime të papërpunuara, si përmbajtja e kromit zvogëlohet gjatë trajtimit të ngrohjes.

Cilat janë pasojat e kromit tepërt?
Ne kemi gjetur se mungesa e kromit shkakton dështimet në sistemet e trupit, por kromit tepërt helmim kërcënuese.

Simptoma helmimi kromit janë dhimbje koke, lodhje, inflamacion i stomakut dhe zorrët. Një skuqje që ka një formë akute dhe mund të shkojnë në kronike.
Doza e kromit, përdorimi i cili mund të jetë helmuese, është 10.000 mg. Për fat të mirë, me anë të ushqimit të merrni një dozë e tillë nuk është e mundur. Helmimi mund të ndodhë në një aksident në punë ose në shkelje të rregullave të sigurisë në industrinë kimike.

Shtojcave që përmbajnë kromit.
Falë pronat e saj e humbje peshe natyrore shtojcave që përmbajnë krom, fitoi popullaritet dhe nutritionists Phytotherapists. Biologjikisht aktive picolinate shtesë kromit është e lehtë për t'u përdorur dhe ofron nevojën e përditshme në krom. Por, para se të fillojë të marrë ndonjë shtesë, konsultohuni me mjekun tuaj, pasi shtojcave janë contraindications.

Mos harroni, kjo është më mirë për të ngrënë më shumë ushqime që përmbajnë krom se shtojcave të ndryshme. Sigurohuni që dieta juaj këto produkte, dhe ju nuk do të dinë problemet e lidhura me mungesën e kromit.