Cilat ushqime përmbajnë zink


Zink është një micronutrient thelbësor per zhvillimin normale të trupit të njeriut. Ajo është e përfshirë në zhvillimin e kockave, trupi rigjenerimin e indeve, ndarja qelizore, aktivizon rritjen. Zink kontribuon në funksionimin efektiv të trurit dhe funksionin riprodhues. Vlera e zinkut nuk ka fund, dhe se si ajo është e dobishme dhe çfarë ushqime përmbajnë zink, ju do të mësoni duke lexuar këtë artikull.
Cili është funksioni i zinkut në trupin e njeriut?
Zink ndikon në sistemin imunitar, është i përfshirë në mënyrë aktive në sintezën e ADN-së, kjo është një antioksidant i fuqishëm.


Në qoftë se organi i mungon zink, me kalimin e kohës nuk është një shkelje e metabolizmit dhe shtrembërimit të shijes. Nga mungesa e tij imuniteti ul, dhe për këtë arsye njerëzit shpesh mbart sëmundjeve të ndryshme, të ekspozuar ndaj infeksioneve. Arsyeja për këtë është një shkelje e formimit të numrit të kërkuar të qelizave mbrojtëse - limfocitet, për shkak të mungesës së këtij elementi gjurmë.
Nga mungesa e rregullt të zinkut në trup mund të zhvillohet sëmundjeve të rënda të sistemit kardiovaskular, mëlçisë, ateroskleroza duket.

Me përmbajtje të pamjaftueshëm të substancës në trup është përçarje e organeve gjenitale, duke kontribuar për të ngadalësuar pubertetin në adoleshentët. Humbja e oreksit, sëmundjet e lëkurës, humbje e tepruar e flokëve - të gjitha si rezultat i përmbajtjes së ulët të zinkut në trup.

Reduktimi i zinkut në trupin e fëmijës ndikon në rritjen, oreks, sistemin e saj nervor dhe nivelin e zhvillimit. Këta fëmijë kanë mbetur prapa kolegëve të tyre.
Në moshuar përmbajtje të ulët të këtij elementi gjurmë të çon në pleqërie. Që nga ajo është zink mbron enët e gjakut nga dëmtimi dhe trurit të njeriut - nga shkatërrimi. Me trajtimin e duhur te mjeku, dhe pas kohës së trajtimit me drogë që përmbajnë zink, përmirësimin e kujtesës, reduktuar koordinimin e lëvizjeve.

Në qoftë se njerëzit kanë probleme me funksionimin e prostatës, një nga arsyet është mungesa e zinkut në trup. Të ndihmojë të rivendosur ushqime shëndetësore të pasura me zink, zink përmban dietë dhe ilaçe të përshtatshme.

Ku mund të shkaktojë një rritje e zinkut në trup?
Nivele të larta të zinkut gjithashtu kanë efekte të dëmshme për trupin e njeriut. Para së gjithash, dobësimi i refleks pjezë, rritja e ngadaltë e indeve të eshtrave. Ka edhe fibra në pankreas. Njeriu ndjen dhimbje të muskujve, që vuajnë nga dhimbje koke, vjellje, thatësi në gojë, e mundur edhe të vjella.


Shumë e rrezikshme për të helmimit njerëzit zinkut. Kjo ndodh më shpesh në prodhimin gjatë aksidenteve. Simptomat e helmimit: shije e ëmbël në gojë, rritur etje, kollë e vazhdueshme, rënie të mprehtë temperatura, gjymtyrë holodiyut, të gjitha të shoqëruara me djersitje, rritje të mprehtë në sheqerit në gjak. Njeriu ndjen fortë, avari dobët të mprehtë.
Njerëzit të cilët çojnë një jetë normale dhe të ushqyer siç duhet, këto simptoma nuk janë të tmerrshme.
Në mënyrë që të mos ndihen të mbidozë e zinkut, nuk përpiqet për të gatuaj në një tenxhere që përmban substancë.


Cilat ushqime përmbajnë zink?
Cilat produkte duhet të përdoren në mënyrë që të mos mërzitur bilancin e zinkut në trup? Kjo kryesisht oysters, anchovies, kallamar dhe shumë ushqim deti të tjera.
Të pasura me zink, yolks vezë të skuqur mëlçisë mish qengji dhe veshkat, derri i skuqur, gjokse pule, merak viçi.
Një sasi e mjaftueshme e zinkut që përmban qumështi i lopës, djathë lloj djathi, maja, fasule, arra pishe. Ai është një oriz të rafinuar, bukë, patate, asparagus, rrepa e kuqe, domate, selino, redtsi, daikon.


Çfarë është normë ditore e zinkut?
Një person duhet në ditë të zinkut:
- njeri i rritur duhet 15 mg;
- Gratë - 12 mg;
- gratë shtatzëna - 16-19mh.

Mos harroni se bakrit e zinkut trupi është një konkurrent, kështu që kur një shumë e zinkut, ndërsa sasia e bakrit dhe hekurit. Ajo ndjek së bashku me ushqime të zinkut që përmbajnë në menynë tuaj duhet të jenë fruta dhe perime të freskëta të pasura në bakër dhe hekur.