Cilat bimë janë të mira për sistemin nervor


Njerëzit nuk janë të lënë mendimet shqetësuese, është e vështirë të kontrollojnë emocionet e tyre, ata rregullisht kanë probleme me gjumin, ata nuk duhet të përdorë droga të forta. Situata do të ndihmojë në përmirësimin e bar natyral. Duhet të theksohet se shumë ilaçe bimor janë në përbërjen e tij. Pra, ajo që bimët janë të mira për sistemin nervor dhe marrëveshje më të mirë të ndihmojë me stres.
Bimëve të dobishme për sistemin nervor
Melissa
Kjo është një bimë shumëvjeçare. Ajo ka një efekt dritë hipnotik dhe pronat si antibacterial dhe antivirale. Balsam dobishme për menstruacioneve dhimbshme të grave, problemet me sistemin e tretjes.Çaj qetësues
Mix 25 gram ca balsam, oe limon, gjethe limoni, kullosa, yarrow. Ata shtojnë 10 g rrënjë angelica, rrënjë sanëz, Calendula, lule kamomil, nettles. Përzierje dhe për të marrë 15 lugë përzierje, të mbushur 2 tbsp. ujë të vluar, të këmbëngulë në një termos për 1 orë. Ftohur pijen pije pas ngrënë 1/2 filxhan tre herë në ditë.
Sanëz
Barishte i njohur qetëson sistemin nervor ngacmuar, heq tensionin nervor. Valerian normalizes gjumë, promovon relaksim, vepron shpejt. Efekte të dobishme për enët e gjakut, muskujt e sistemit të tretjes, heq sëmundjeve që rezultojnë nga tendosje të rëndë nervor.


Mjekësi ekstrakt Valerian
Për të përgatitur 1 lugë gjelle rrënjët i nevrikosur e bimëve të plotësoni një gota gjysmë ujë të vluar dhe kuzhinier për ngrohje të ulët për gjysmë ore, atëherë insistojnë 10 minuta. Infuzion të tendosje dhe pije 1/4 c. dy herë në ditë.
I përshtatshëm për rrënjë banjot Valerian
Në 4 litra ujë të shtoni 500 gram rrënjët dhe vlim gjysmë ore. Rezerva supë për 12 orë, filtruar. Para se të shkojnë në shtrat ne shtoni supë në një banjë të ngrohtë. Kjo do të thotë normalizes gjumë dhe të qetë, të përkryer ndihmon me çrregullime nervore.


Hypericum
Ajo soothes dhe heq pagjumësi, përdorur më parë kur ka pasur probleme me tretje. Wort Shën Gjonit ka choleretic efekt, astringent, përmirëson mukozës e sistemit të tretjes. Ajo parandalon formimin e gurëve të tëmthit.
Wort Shën Gjonit është një antidepressant shkëlqyer prodhon serotonin hormon, ajo u jep njerëzve një humor të mirë dhe është përgjegjës për aftësinë për të marrë kënaqësi.
Infuzion i Hypericum
Në bankës net nasыplem 15 g bar dhe do t'i mbushim 2 tbsp. alkoolit. Poçeri Mbyllni kapakun e pije këmbëngulin javë. Pastaj filtër infuzion dhe qelqi shishe të errët. Marrë 50 pika tre herë në ditë.


Hop
Të cilët kanë probleme me nerva, provoni mjetet juridike popullore, të cilat kanë një hop. Ajo eliminon pagjumësi, ndihmon për të përballuar me lodhje, nervozizëm, shërim në lodhje nervor.
Infuzion i HOPS
Merrni 1 tbsp. l. hop kone dhe do t'i mbushim një gotë me ujë të vluar dhe të mbajtur në ngrohjes për 15 minuta. Pastaj insistojnë 15 minuta, tendosje dhe pini 2 herë në ditë 1/4 filxhan.

Livando
Vaj esencial e livando ka veti phytoncide. Njerëzit e mirë me stresin dhe me stres të madh mendor, përmirëson gjumin, zbut sistemin nervor, e mirë për humor.

Në mjekësinë popullore lule livando. Ata janë përdorur në nervor rrahje zemre, krizë nervash, dhimbje koke, migraines, pagjumësi. Përgatitur infuzion si më poshtë:
3 lugë lule livando grimcuar pour dy gota me ujë të valë, insistojnë 15 minuta. Pimë Infuzion të 1/2 filxhan tri herë në ditë.
Si një qetësues për të ndihmuar me infuzion dush me lule livando.

Barbarozë
Ose Pelargonium barbarozë ndihmon me çrregullime të sistemit nervor. Aroma Geranium ndihmon me kancerin, stresi, nervozizmi, pagjumësi, heq tensionin nervor.

Pronat e shërimit të dhoma gjumi barbarozë. Me të mund të hequr dhimbje koke që shkaktohet nga sëmundjet e sistemit nervor. Grab disa gjethe të kësaj bime dhe do të bëjë për vendin e lënduar. Në krye do të mbulojë zabyntuem çarçaf dhe e povyazhem lartë shall leshi. Gjethet po ndryshojnë çdo 2 orë.
Konfiskimet mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të sistemit nervor. Ka nga lodhja, eksitim tepruar, qarkullim të dobët në kokë, duke shkaktuar presion në rritje intracranial dhe përkeqësim kabllo të energjisë. Për trajtim duke përdorur ekstrakte të rrënjë selino ose horsetail. Kursi i trajtimit është javore.