Çfarë laxatives për kapsllëk më efektive


Nëse ju keni kapsllëk, gjithkush ndihet siklet dhe dhimbje në bark. Por jo të gjithë e di se çfarë shkaku i sëmundjes dhe çfarë të bëni në këtë situatë.
Shkaqet e kapsllëk janë të ndryshme. Kjo është - dietë të gabuar, puna ulur, mungesa e aktivitetit fizik, disa lloje të drogës dhe madje edhe shtatzënisë.Për të shpejt të zgjidhur probleme me kapsllëk, ju duhet së pari të vendosë në rrugën e tij për trajtim dhe për të zgjedhur të cilat laxatives për kapsllëk më efektive dhe zorrë të sigurt. Nëse nuk ka kapsllëk kronik, ajo është e mirë për të përdorur ilaçe tradicionale.
Llojet e laxatives


Të gjitha fondet që japin një efekt laksativ, mund të ndahet në katër lloje, sipas efektet e tyre në trup për kapsllëk.
Vaj. Ajo mund të jetë vajra bimore (luledielli, ulliri, bajame) dhe llojin kimike (vazelinë, pluhur). Përdorimi i laxatives zorrë lehtëson lirimin e stol.
Pastrues, nxitjen e veprimit. Këto përfshijnë pika, suppositories për kapsllëk, shurupe, pilula. Kjo bisakodyl Pilula, senade, herbs, rrënjët e raven, fletë Senna, buckthorn leh, flaxseed, lëng panxhar dhe të tjerët.


Avantazhi i këtyre fondeve është që përdorimi i tyre pas disa orë ju mund të shpëtoj nga kapsllëk.
Prebiotics. Kjo është laxatives më të sigurta me veprim të ngadaltë. Efekti i veprimit të tyre ndodh brenda 12-48 orëve. Në themel - përbërësit e ushqimit, grupi kryesisht karbohidrate dhe ata shfaqen si promovues microflora dobishme të zorrëve.

Shumica janë droga të padëmshme si laktusan, Duphalac, huttalaks dhe të tjerët. Në përbërjen e tyre aktuale të lactulose, fruktosaharydы, inulin.
Laxatives osmotike. Këto përfshijnë laxatives kripur. Kjo kripë, sulfat magnezit dhe sodiumit, kreatinë, kripë Carlsbad, citrat, etj Glauber-së Me pjesëmarrjen e këtyre barnave është grumbullimi i lëngjeve në zorrë, dhe kjo ndihmon në eliminimin e shkaqeve të kapsllëk.

Mjetet juridike popullore


Njerëz laxatives për kapsllëk bërë në shtëpi, gjithmonë i njohur dhe përdoret shpesh për qëllime mjeksore. Efekti i aplikimit të njohur kamomil mjaft të rëndësishme.
Përdorimi i saj në trajtimin e kapsllëk jep një rezultat pozitiv, pasi ka kamomil veprim spasmolytic. Disa manaferrat gjithashtu të ketë një efekt laksativ në kapsllëk. Këto përfshijnë gooseberries, Kastrati, hirit të kuqe. TEAS tyre, infusions të ndihmojë për të hequr qafe këtë problem.


Pritjes lëng Aloe për 15-20 ditë do të ndihmojë normalizimin zorrët. Ajo duhet të marrë 1 lugë çaji 2-3 herë në ditë para ushqimit për 30 minuta.
Krunde gruri përmirëson tretjen dhe parandalimin e shfaqjes së kapsllëk. Për ta bërë këtë, derdh një gotë të nxehtë qumësht 2 lugë krunde gruri, lëri ata të ngrohtë për 30 minuta dhe pije në mëngjes dhe në mbrëmje një gjysmë gotë për 30 ditë.
Laxatives për të trajtuar kapsllëk është shumë e rëndësishme për të zgjedhur më efektive dhe të sigurt.