Cilat ushqime të rritur hemoglobinë


Pothuajse të gjithë të paktën një herë në jetën e tij u përball me problemin e hemoglobinës ulët. Çfarë është hemoglobinë? Ky komponent proteina e qelizave të gjakut. Hemoglobinë luan një rol të rëndësishëm në trup, ai jep oksigjen në të gjitha organet dhe indet e trupit. Nëse hemoglobina është e ulët, ajo nuk është e mjaftueshme, prandaj, është uria oksigjenit të gjitha organet, sidomos veshkat dhe truri janë prekur. Për shkak se zemra është e detyruar të pompë sasi të mëdha të gjakut për të dhënë oksigjen në këtë të gjitha organet.
Në hemoglobinë të ulët, e cila mund të bëjë njeriu? Para së gjithash, i kushtoj vëmendje për dietën tuaj. Në këtë artikull, ne mësojmë se ushqime të rritur hemoglobinë. Dhe në përputhje me rrethanat duhet të ndryshojë menu e tyre.Shumica e grave me ul hemoglobinës, ajo është më shumë gjasa për dy arsye. E para - një ditë të rregullt kritike, siç e dini, në këtë periudhë një grua humb gjakun, dhe gjaku dhe hekur. Arsyeja e dytë - shtatzënisë dhe lindjes së fëmijës, që edhe në gratë që konsumojnë hemoglobinë çmuar. Por ata që nuk janë arsye. Edhe hemoglobinë të ulët mund të jetë duke vuajtur në sëmundje të ndryshme. Sëmundje të tilla lidhur me humbjen e rëndë e gjakut. Ka disa sëmundje të traktit gastrointestinal që pengojnë absorbimin e hekurit në gjak. Për të gjetur të vërtetë shkakton hemoglobinës duhet të shihni një mjek dhe të kryejë trajtimin e duhur.


Nëse nivelet e hemoglobinës pak nën normale, nuk do menjëherë të kandidojë në farmaci për mjekësi. Sidomos pasi që sot ne nuk jemi të sigurt nëse ata do të kenë të paktën disa efekt pozitiv. Ka një anë tjetër të medaljes - një mbidozë mjekësor i përgatitjeve hekur-përmbajnë. Efektet negative të tepërt është normë e hemoglobinës në gjak. Nëse hemoglobina në gjak të jetë më se e nevojshme, mund të shkaktojnë sëmundje serioze. Për shembull, kanceri, diabeti, artritit, arteriosklerozës. Nuk mund të ketë të vjella, problemet e zorrëve, lodhje dhe marramendje. Siç e shohim ilaçe mund të sjellë jo vetëm dobi, por dëm. Pra, ilaç i mirë alternative është ushqim, ata janë të përkryer të përballen me problemin e hemoglobinës ulët. Ju duhet vetëm të dini se ky ushqim, dhe duhet të fokusohet në përdorimin e tyre.


Kohët e fundit, besohet se e mjaftueshme për të përdorur produktet që përmbajnë hekur. Por më vonë zbuloi se prania e hekurit në ushqime nuk është e mjaftueshme. Ne kemi nevojë për hekur është gjithashtu edhe usvoylos në trup. Ju mund të hani hikërror ose Kale detit në sasi të mëdha, dhe hekur zhytur disa germa të vogla. Mirë produktet ngritjen hemoglobinës me origjinë shtazore. Nuk ka nevojë të shkojnë në ekstreme dhe hani vetëm proteina të kafshëve. Thjesht përzierje kompensohet nga këto produkte, dhe pastaj ju do të përfitojnë trupin tuaj.

Sa hekuri është e nevojshme për për person për një natë? Kjo varet nga shumë faktorë. Për shembull, gratë kanë nevojë për më shumë se meshkujt. Gjithashtu, njerëz të ndryshëm në mënyra të ndryshme që hanë rregullisht hani proteinat shtazore, një pothuajse nuk ha ato.

Mirë rrit mish hemoglobinës, ushqim deti, peshk deti, vezë, të verdhat e vezëve. Ndër produktet vegjetale - është, natyrisht, hikërror, panxhar, karrota, kungull, mollë, shegë, Kastrati, currants, domate, etj Të gjitha bishtajore, fruta të thata, susam. Në fakt, produkte bimore, të cilat rrisin hemoglobinë shumë. Vetëm një numër i produkteve të ndryshme të ndryshëm, dhe gjithashtu shkalla e asimilimit.


Si me shumicën e produkteve nxjerrjen e hekur? Për shembull, për të zgjidhur Buckwheat mirë usvoylos trup, ndërsa gatim ajo duhet të hapë, hikërror nedovarennaya nuk japin sa më shumë hekur si ziera, zbuluar. Panxhar Sigurisht ju mund të gatuaj, por shumë më tepër do të përfitojnë panxhar të papërpunuara. Ju mund të bëni një sallatë nga ajo, për një shije më të këndshme vetëm të shtoni një karafil të hudhër, një uthull molle apo lëng limoni pak. Për të mbjellë produktet rritur hemoglobinë dhe duhet të konsumohen në formën e saj natyrore. Frutat dhe Perimet, nënshtruar trajtimit të ngrohjes, nuk mund të rrisë nivelin e hemoglobinës, si ajo do të bëjë të papërpunuara, fruta dhe perime organike.


Arra janë furnizuesit të shkëlqyer prej hekuri. Në radhë të parë janë arra, ata mund të hanë çdo ditë për 5-8 arra. Gjithashtu, mjaltë, maja, alga deti dhe verë të kuqe janë produkte të shkëlqyera të rritur hemoglobinë.
Ju gjithashtu duhet të dini se çaji dhe kafeja nuk i japin zasvoyitysya gjëndër në mënyrë të plotë. Kështu, ndërsa të ushqyerit terapeutik përjashtojnë këto nga pijet tuaja dietë. Ju mund të në këtë kohë për të zëvendësuar çaj me rrit hips supë, supë përmban shumë vitaminë "C". Nëse ka një mangësi e vitaminës "A" dhe folate, hekur gjithashtu do të asimilohet keq. Dhe vitamina "C" dhe "B12" kundërta të kontribuojë në një absorbimin më të mirë të hekurit.


Mjekësisë tradicionale rekomandon përdorimin e concoctions bimor - fireweed, rrënjë luleradhiqe, nettles, tërfili. Për të rritur nivelin e hemoglobinës për të ndihmuar në këtë recetë: Mix arra, kajsi të thata, rrush dhe mjaltë. Unë ha këtë përzierje për një muaj. Gjithashtu, përzierje mjaltë me polen dhe rregullisht marrin, uji pije nuk është e dëshirueshme. Dhe më të mirë të hani 1 lugë agjëruar një herë në ditë.
Siç e shohim ushqime që të rritë hemoglobinë të mjaftueshme. Ju vetëm duhet të dini se cilat produkte që ai përmban. Por për të përjashtuar ato produkte që ndërhyjnë me thithjen e saj.