Çfarë ushqime që ju mund të hani në të nxehtit


Dietë Summer krejtësisht të humbur. Në pasdite, ne vetëm duan për të pirë, por në mbrëmje, kur të nxehtit subsides, ne ligët në ushqime të lartë kalori. Për shkak të kësaj, ne kemi gjumë të keq, dhe natën ne etje. Në mëngjes ne premtojmë veten se ne do të hanë siç duhet dhe të mos abuzuar vakt të rëndë. Le të flasim për atë që ushqime të mund të konsumohen në të nxehtit nuk do të dëmtojë shëndetin e tyre.
Cilat ushqime janë të dëmshme për trupin
Kur prohulyuyeshsya qytetit ose ulur në stol në park, ajo është shumë e vështirë për t'i rezistuar erën e Barbecue, pies, shawarma dhe fasfuda tjetër. Ne veten të qetë se pjesë të tjera të qebap asgjë ndodh, aq më tepër në këtë të vështirë burrin vidyazykaty pjatë apo fëmijë. Për ta nuk është e nevojshme për të ndjekur shifrën. Megjithatë, në qoftë se ju përdorni këto produkte, ju mund të dëmtojë seriozisht shëndetin tuaj. Pas të gjitha, askush nuk mund të them saktësisht se nga cila mishit pjatë është bërë. Ndonjëherë prodhuesit specifike shtuar një sasi të madhe të erëza për të maskuar erën e mishit të cilësisë së dobët. Edhe në qoftë se ju jeni të sigurt në cilësinë e produktit, edhe pse për të pankreasit - një produkt shumë të rëndë. Shumë më mirë për të shkuar jashtë qytetit dhe në këtë mënyrë të përgatiten kebabs. Pas një vakt mundësisht poruhatysya, pije aktivizuar qymyr druri, kështu që ne do të mbrojë dhimbjen e tyre pankreasit.Kjo është shumë e rrezikshme për t'u përdorur në të nxehtit e produkteve të qumështit, veçanërisht ato që janë blerë nga dora. Gjithkush e di se qumështi është i shpejt përkeqësohet. Helmimi verë për shkak të konsumimit të produkteve të qumështit janë të zakonshme. Pra blerë këtë ushqim vetëm në dyqane të mëdha dhe të kontrolloni datën e skadimit.

A nuk merrni përfshirë në ushqimet e ngrohjes të skuqura në vaj. Pasties, pies, donuts janë tiganisje komponentët kancerogjene formojnë një grup, dhe nëse marrim parasysh që shumë chefs paskrupullt të ruajtur në vaj, duke preferuar të gatuaj në e vjetër, numri i këtyre komponentëve është thjesht e madhe. Përveç një kohë të nxehtë e veprimit përforcohet. Por pretendimet në pikat e ushqimit të shpejtë nuk përfundon me përgatitjen e produkteve të rrezikshme. Shumë shpesh, këto institucione shkelin rregullat elementare të higjienës, shpërfillin rregullat dhe teknikat e gatim. Në lidhje me këtë shpesh shkakton helmim janë ushqime të tilla.


Konsumojnë alkool - është në vetvete klasa përdorin pak, por pronat negative të pijeve alkoolike në ngrohjes intensifikuar. Alkooli dries trupit, përshpejton normën e zemrës, rrit presionin intracranial, ka vështirësi në frymëmarrje, truri pengohet. Një njeri që është i dehur, ka më shumë yyazytsirnist merrni Sunstroke. Kjo rrit rrezikun e pash, funksionimin shqetësuar të muskulit të zemrës. Nëse jeni duke shkuar për të ngrohur diçka për të festuar, ajo është e mirë për të bërë një verë të thatë, doza më e sigurt është 200 ml


Ushqimi dhe të dobishme në të nxehtit
Nën ndikimin e nxehtësisë trupi ynë është i dehidratuar, duke rezultuar në koagulimit të gjakut. Ky fenomen është shumë e rrezikshme, sidomos për të moshuarit dhe njerëzit me probleme të zemrës. Prandaj, ngrohjes duhet të ushqimeve të lëngshme të pasur. Ushqimi ideal është perime të freskëta: tranguj, domate, radishes, speca, kungull i njomë, etj Disa prej tyre e ujit edhe më të shëndetshme, siç përfshirë në përbërjen e saj të materies, dhe tretshëm nga organizmi.

Gjithashtu ushqimi i pasur lëngshme duhet të përfshijnë fruta dhe manaferrat. Më të dobishme e këtyre janë mollë, shalqi, pjeshkë, pjeprat, dardha, luleshtrydhe, blueberries.

Sigurisht, mos harroni në lidhje me zarzavate, të cilat në verë është veçanërisht shumë. Shto në salads dhe enët tjera kopër, majdanoz, selino, ata jo vetëm japin pasurinë pjatë, por edhe të sjellë përfitime për trupin tonë. Eliminimi nga dietën tuaj majonezë, sallatë më të mirë të mbushur lëngje perimesh ose lëng limoni.
Në verë duhet vidyazykatysya nga produktet e ëmbël e qumështit të tilla si gjalpë, krem, qumësht, dhallë, cek është më mirë për të zëvendësuar djathë, kos, kefir. Këto produkte janë të absorbohet mirë nga trupi, për më tepër, shumë freskuese.


Ne duhet të tregojmë shumë kujdes gjatë përdorimit të produkteve të mishit. Në vapën më të mirë për të preferojnë mish ligët ose lepuri pulave. Gjithashtu e dobishme për të përdorur vezë trembem, përbërja e të cilave nuk është i përfshirë kolesterol. Shkruani në prodhimet e detit tuaj dietë: karkaleca, kallamar, midhje, ata do të ndihmojnë të rivendosur ekuilibrin e elementeve gjurmë që shkojnë së bashku me një djersë personi.
Ekspertët rekomandojnë të mbajë vakt kryesor në mbrëmje ose në mëngjes kur vjen vapa dhe darkë duhet të bëjë aq e lehtë, por në çdo rast të refuzojë atë.


Çfarë pije të konsumuar në të nxehtit
E mirë për të pirë
- Edhe si një fëmijë na u tha se çaj të nxehtë e gjelbër me limon pije të përballuar më mirë se të tjerët nga etja. Kjo metodë e përdorur nga banorët e Afrikës dhe Azisë, por indianët, përkundrazi, preferojnë të shpëtuar çaj të ftohtë me një degëz e nenexhik dhe një fetë limoni. Dhe në të dy rastet komponenti kryesor - një limon.
- Shumë të dobishme për të përdorur lëngje të freskëta nga perimet dhe manaferrat thartë dhe fruta.
- Zier gjithashtu i aftë, por pa sheqer (nëse vetëm pak).

- Copes me etjen mineral ujë të pijshëm të zakonshëm. Përparësia e saj është se ajo mbush ekuilibrin mineral në trup. Ujë mineral është më e mirë për të zgjedhur pa flavorings dhe gazeve.

Ju nuk mund të pini
- Kafe të pijshëm nuk do të ju ndihmojë të shpëtoj nga etja, dhe përveç kësaj, ju merrni presionin e lartë të gjakut.
- Harrojeni lëngje Shop. Përfitimet janë shumë të vogla, dhe sheqer, preservatives dhe ngjyra janë shtuar vetëm dëm.
- Mos t'ju shpëtojë nga ngrohje dhe ujë të ëmbël. Një shishe përmban rreth një filxhan sheqer.