Çfarë ëmbëlsirat mund të hahet pa dëm për shifrat


Është e vështirë për të gjetur një grua që nuk do të donte të ëmbël. Por mall për ëmbëlsirat shpesh ndodh gjatë natës, vetëm kur ajo është rreptësisht e ndaluar. Gjithkush e di se sheqeri ka një ndikim negativ në pamjen tonë dhe shëndetin e përgjithshëm. Por çdo grua do të besojnë në ekzistencën e të dobishme, nuk ndikojnë ëmbëlsirat figura dhe kështu janë gjithnjë e duke i kërkuar pyetjen: çfarë ëmbëlsirat që ju mund të hani pa cënuar shifër. Le të përpiqemi për t'iu përgjigjur ajo.
Së pari, është e nevojshme që të hedhin poshtë mitin e ekzistencës së ëmbëlsirat të dobishme dhe të dëmshme. Ky koncept nuk ekziston, çdo gjë varet nga sasia e sheqerit shtuar dhe karbohidrateve të thjeshta. Ajo duhet gjithashtu të theksohet se pa të pamundur funksionimin e ëmbël normal të trupit. Megjithatë, shumë gra të kalojë sheqer lejuar, e cila është arsyeja pse shumë dieta të bazuara në vidyazytsi plotë nga ushqime të ëmbla.Sheqer
Shënim komponentët kryesorë të sheqerit. Ai përfshin karbohidrateve të thjeshta si glukozë, fruktoza dhe të tjerët. Këto karbohidratet njom shijen e frutave dhe perimeve duke u dhënë atyre ëmbëlsirat. Ka lloje më të sofistikuara të sheqerit, për shembull saharoze, që rrjedhin nga panxhar apo kallam sheqeri dhe lactose është sheqeri që përmban qumështi. Ka shumë më tepër lloje komplekse e sheqerit që kombinojnë mijëra e gurtë e molekulave. Këto përfshijnë niseshte, e cila është analoge për të mbjellë dhe glycogen kafshëve është analoge.


Të gjitha llojet e karbohidrateve prekje filluar të thyer, duke formuar glukozë, e cila është zhytur menjëherë në gjak. Procesi i ndarjes glycogen shkon shumë më ngadalë kështu që niveli i glukozës në gjak rritet gradualisht. Kur e ëmbël merr në trupin tonë, e glukozës në gjak shpejt rritet dhe trupi tepërta fillon të kthehet në yndyrë. Kështu, ne mund të konkludojmë se sa për të marrë sheqer.

Në përputhje me lart para se kjo mund të marrë përsipër atë që përdoren përbërjet e sheqerit komplekse dobishëm. Megjithatë, kjo nuk është kështu. Për shembull, niseshte nuk ka një shije të ëmbël, dhe nga përdorimi i tij nuk do të marrë asnjë kënaqësi. Prandaj, ju duhet të përdorni vetëm glukozë ose fruktozë, sepse ata janë më të dobishme dhe të ëmbël.


Çfarë ëmbëlsirat mund të përballojë
Pothuajse çdo grua do të donte për të ngrënë një copë çokollatë ose tortë dhe pa dëm për shifrat. Dëshira për të ngrënë diçka rritje e ëmbël në situata të vështira, kur qetësi aq të nevojshme dhe humor të mirë. Disa ëmbëlsirat nuk do të shkaktojë dëme serioze. Por zgjedhin që rrjedhin disa ëmbëlsirat që jo vetëm nuk i bën dëm, por në gjendje të përfitojnë trupin.

Alte
Kur zgjedhjen preferencë alte duhet të jepet vetëm atë që përbëhet tërësisht nga përbërësit natyral. Ky produkt është mjaft ushqyese dhe të shëndetshëm. Përparësia e saj qëndron në përbërjen. Marshmallows janë bërë nga të bardhët whipped vezë me sheqer pluhur, applesauce dhe niseshte ndarë në gjysmë. Për asimilimin e sheqerit merr shumë kohë, kështu që nëse ju hani marshmallows në sasi të arsyeshme, kjo nuk është reflektuar në figurë.


Marmelatë
Nga ëmbëlsirat që ju mund të hani pa sakrifikuar shifër mund t'i atribuohet reçel. Duhet zgjedhur reçel frutash natyral, pa posypok në formën e sheqerit. Struktura e këtij produkti është xhelatinë, pektin, efekti i dobishëm në traktin gastrointestinal dhe applesauce. Duhet të theksohet se një komponent i rëndësishëm i reçel është fruktoza. Ajo është një sheqer thjeshtë, e cila kur përthithet transformohet në glukozë.

Ngjit
Përbërja është shumë e ngjashme me alte karamele, por dallimi kryesor është në shumën e masës fruta, për shkak të asaj që të bëhet një shije karamele dhe formë. Ndonjëherë karamele prodhuar me shtimin e frutave dhe arra që i japin këtë shije të ëmbël të pasur dhe shije. Kjo dendësi karamele arrihet duke shtuar xhelatinë dhe vezë proteina.


Mjaltë
Tifozët mund të trajtoj veten me një mjaltë të ëmbël natyrore. Ajo mund të shtohet në çaj si një alternativë për sheqer.

Çokollatë të zeza
Çokollatë të hidhur mund të përdoret jo vetëm pa dëm për shifrat, por edhe me shëndetin. Megjithatë, nuk mund vetëm çokollatë në të cilën kakao përmbajtja e të paktën 72%. Çokollatë me qumësht dhe e bardhë nuk është aq e dobishme, pasi përbërja e tij është yndyrë, sheqer dhe soje.

Ata që Dieter mund të hani fruta që janë produkt tërësisht natyral, kështu që ata mund të sigurtë të hani pa sakrifikuar shifër. Shumë të dobishme janë rrush, kajsi të thata dhe datat. Ata janë shumë të larta në kalorive dhe ushqyesve, kështu që hani një shumë prej tyre dështojnë.