Çfarë dietë duhet të ndjekin pas transplantin e veshkave


Indeksi artikull

Indikacionet për kirurgjiPasojat e operacionitFeatures ushqim pas operacionitUshqimi pas operacionitTransplantimi i veshkave është një mënyrë kirurgjike për të trajtuar patologji që nuk mund të eliminohet pa një organ donatorëve transplantim. Ushqimi pas një transplantim të veshkave, ndihmon për të përshpejtuar rehabilitimin e trupit.
Nga vetë, operacioni përfshinte dy faza kryesore:Faza e donatorëve. Kjo përzgjedhje është kryer një donator të përshtatshëm, ata mund të jenë të afërm me veshkat shëndetshëm nuk vuajnë nga HIV apo hepatiti, ose personi i fundit i vdekur familja e të cilit nuk do të kundërshtojë operacionin. Nëse donatori ka kaluar me sukses testin compatibility, atëherë ajo është hequr veshkën. Trupi u larë dhe zgjidhje të veçanta në kohë të ruhet duke filluar për të përgatitur pacientit për kirurgji.


Faza Retsypyentnыy. Një transplantim të veshkave nga donatorët. Mjeku ka disa qasje në trup, pastaj u zhvendos veshkë në fossa çapokor, kombinuar me anije dhe uretër. Plaga është qepen në shtresa mbivendosur mbi shtresë e lartë dhe kozmetike.

Indikacionet për kirurgji


Treguesit kryesore për transplantim të veshkave - një formë kronike të dështimit të veshkave në fazën e fundit të zhvillimit. Kjo patologji është formuar në humbjen e trupit në vijim sëmundje:Glomerulonefritis kronik.

Pyelonephritis kronike.
Veshkave polycystic.
Nephropathy diabetik.
Veshkat lëndimit.
Patologjia e veshkave.
Veshkat e onkologjisë.

Pasojat e operacionit


Funksionin e veshkave normalisht fillon vetëm disa ditë pas operacionit. Veshkat Mungesa recedes plotësisht pas një farë kohe. Për trupin e njeriut nuk është i durueshëm ottorhnul duhet të marrë citostatikëve, drogë pra që shtypin punën e sistemit imunitar.
Kjo është e rëndësishme për shkak se qelizat e imunitetit mund të llogarisin një veshkë të donatorëve të huaj. Por mungesa e sistemit imunitar normal mund të shkaktojnë pasoja negative - shkatërrimin e trupit është patologji infektive. Në këtë drejtim, në javën e parë pas transplantimit të pacientëve nuk janë të lejuar vizitorët.

Ushqyerit pas transplantimit të veshkave është përdorimi vidyazytsi ëmbël, ushqime niseshte, i kripur, erëza, yndyror. Por kjo është vetëm rehabilitimi i pari herë.
Mjekët nuk mund me saktësi të jetës së pacientit pas operacionit, si ajo lidhet me numrin e madh të faktorëve të tillë si patologji shtesë trupit, etj Ndonjëherë njerëzit me veshkë të transplantuar jetojnë njëzet vjet ose më shumë.


Features ushqim pas operacionit


Zhvillimi i një dietë për një pacient pas transplantim të veshkave, mjeku duhet të marrin parasysh atë që transplantin pasi performanca e saj mund të ndryshojnë 15-100%.

Për një kohë të gjatë pas transplantimit të veshkave në njerëzit mbahen disa çrregullime metabolike, të tilla si gjëndra parathyroid hyperfunctioning, përqendrime të larta të lipideve në gjak. Shtypjen imun përdorimin e drogës shkakton mbajtjen e lëngjeve në trup, depozitimit yndyrë dhe peshë të fituar, dhe rritjen e presionit të gjakut.
Ushqyerit pas transplantimit të veshkave është subjekt i parimit kryesore - parandalimin e mbipeshes, duke ruajtur rrjedhën e kalciumit në trup, furnizimin e fosfateve.Ushqimi pas operacionit


Ushqim dietik është një element thelbësor i procesit të trajtimit pas operacionit transplantimit të veshkave. Ushqimi pas transplantimit të veshkave ndihmon për të përshpejtuar rehabilitimin e personit. Në fazat e hershme të rehabilitimit objektivat kryesore të ushqyerit e duhur - është që të përmirësojë dhe përshpejtojë procesin e shërimit plagë, duke zvogëluar rrezikun e komplikacioneve pas operacionit, parandalimin e shkeljeve të bilancit të ujit-electrolyte për shkak të përkeqësimit të transplantim të veshkave.
Më pas dietë përfshin mbajtjes së të rivendosur dhe për të ruajtur çrregullime metabolike, zvogëlimin e ndikimeve negative të drogës që shtypin sistemin imunitar, ndikimi i të cilit në trup rrit rrezikun e komplikimeve në funksionimin e sistemit kardiovaskular, diabetit steroide, etj
Emërimi i pacientëve të ushqyerit klinike pasi mjeku transplantimit të veshkave vëren operacion transplantin. Dietë duhet të jetë i balancuar me raportin maksimal të yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve, vitamina, mikro dhe makro - dhe të lëngshme.
Në zhvillimin nevojën diete për të konsideruar peshën e trupit, gjininë, grup-moshën e pacientit, manifestimin e çrregullime metabolike dhe nivelin e aktivitetit fizik. Rreziku i madh i zhvillimit të komplikimeve kardiovaskulare shfaqen me rritjen e peshës trupore, dhe për këtë arsye nevojën për të monitoruar futje e ushqimeve yndyrore. Pjesa e përditshme e trupit yndyrë nuk duhet të tejkalojë 30% të dietën e përditshme kalori.

Shumë karbohidratet në dietën e tyre dhe të pahijshme rritet raporti refuzimi në metabolizmin e lipideve dhe nxit formimin aktive e anomalive vaskulare në fazat e mëvonshme të rehabilitimit pas transplantimit të veshkave. Numri i aplikantëve në trupin e karbohidrateve pas transplantimit të veshkave duhet të jetë e barabartë me 45 - 50% e dietë totale kalori. Kjo duhet të kufizojë futje e sheqernat zhytur me shpejtësi dhe të rafinuar në të njëjtën kohë për të rritur konsumin e fije dietetike. Preferojnë produktet më të mira bimore të tilla si perime, fruta dhe drithërat.

Një komponent i rëndësishëm i të ushqyerit pas operacionit është konsideruar për të siguruar futje të mjaftueshme të proteinave, të cilat janë burim i acideve për trupin e njeriut. Është më mirë për të ngrënë mish ligët, produkte qumështi, fasule, etj në të njëjtën kohë është e rëndësishme për të marrë parasysh normën e metabolizmit të azotit.
Terapi të zgjatur, funksionimi madhe imun, provokon zhvillimin e çekuilibër micronutrient, në mënyrë për të parandaluar çrregullime të theksuara metabolike duhet të preferojnë ushqimin me një përqendrim të lartë të tyre elementët gjurmë dhe vitamina.