Çfarë dëmi i shkaktuar enhancers shije


Ne si biskota, patate të skuqura, shtuar me shumë cubes supë e ushqimit dhe condiments të tjera. Pas të gjitha këto produkte të ndihmojë të japë gjellë një shije të pasur dhe aroma. Por jo të gjithë mendojnë shumë dëm enhancers shkaku shije, dhe nëse ato janë të sigurta për shëndetin?
Shtojcave E
Aditivëve të tilla nën shkronjën E nuk ka dëme sepse shpesh fshehur nën këtë emër plotësisht substancë të sigurt. Për shembull, E330 është acid limoni, dhe fshehur nën acidit Askorbik emrin E300. Megjithatë, letër vetë E nuk tregon që produkti është i dëmshëm apo i rrezikshëm. Kjo vetëm tregon se substanca futur në sistemin ndërkombëtar të numërimit. Amplifiers e shijes janë gjetur nën emrat E640 E641 E 620-625. Ata janë përdorur për të bërë enët shije të pasur, shije e krisur mishit, patate të skuqura shijoni kërpudha dhe aromë gum pineapple. Disa produkte që përmbajnë aditivë të tilla janë të dëmshme, por ajo nuk është. Amplifiers e shije është një produkt tërësisht natyral që përbëhet nga substanca natyrore natyrore.Acid glutamik
Kjo substancë është enhancers shije kryesore. Ajo mund të gjendet në të gjitha ushqime proteinike: mish, selino. Megjithatë, shumica e acidit glutamik është në alga deti Kombu, enët tipike japoneze. Nga rruga, këto acid algat u hoq për herë të parë. Në fillim të acidit glutamik është përdorur si një nxitës në psikiatri, pasi ajo ka aftësinë për të transmetuar impulset nervore. Megjithatë, hulumtuesit kanë gjetur ndikimin e saj në buds shije, duke lejuar përdorimin e saj në industrinë ushqimore.


Amplifiers dëme
Pretty së shpejti, shkencëtarët kanë menduar se shije jo vetëm që mund të forcojë, por edhe të simuluar. Produktet e përpunuara së shpejti do të humbasin shijen e tyre, dhe për këtë arsye kërkesa për të shkon poshtë. Megjithatë, në qoftë se produkte të tilla është glutamate, ata mbeten shumë më të gjatë dhe afat të mbajë aromë e tyre. Cilat ushqime të shkaktojë dëm glutamate?

Kjo pyetje u përpoq për t'iu përgjigjur neuroscientist John Olin amerikane. Ai vuri në dukje se msg ishte shkaku i dëmtimit të trurit në rats. Shkencëtarët japonezë zbuluan kafshët dëmtojnë sistemin nervor dhe retinë. Gjithashtu efektet e përdorimit të ushqimeve që përmbajnë enhancers shije, u ankua rreth 30% e individëve. Ata vënë re dhimbje koke, gulçim, dobësi të muskujve, palpitations zemrës. Simptoma të tilla janë quajtur "sindroma e kuzhinë kineze" pjatave si restorante kineze janë të mbushura me aditivëve të tilla.


Megjithatë, eksperimentet e mëtejshme kryer nuk konfirmoj dëme acid glutamik. Shumë besojnë se skandali në lidhje me pasojat negative të përdorimit të enhancers shije është ngritur në mënyrë specifike. Por sot glutamate regjistruar në Kodin Ndërkombëtar të Ushqimit si një substancë krejtësisht të sigurt.

Amplifiers në produktet e
Megjithatë, pavarësisht nga fakti se enhancers shije dëme të ketë prova të arsyeshme, shumë i kujdesshëm e produkteve, përbërjen e të cilit hyjnë. Dhe jo më kot. Disa prej këtyre shtojcave të vërtetë të rrezikshme, por për një arsye tjetër. Çfarë dëmi i shkaktuar për produktet që përmbajnë enhancers shije? Para së gjithash, glutamate përdoren për prodhimin e cilësisë së ulët për të rritur shije dhe të gjata që zgjasin. Ajo është gjetur në pothuajse çdo vakt të ushqimit të shpejtë, ai gjithashtu shtoi për të krisur, patate të skuqura, mish dhe peshk gjysmëfinale. Për shembull, shumë njerëz si për të ngrënë supave çastit. Por jo të gjithë duke menduar për përbërjen e tij. Ai zakonisht përbëhet nga bimore ose shtazore yndyrë, kripë, flavorings, enhancers shije dhe aromë e niseshte. Megjithatë, ajo mund të shtoni perime të thata, biskota krem. Sigurisht, ndonjë përfitim nga një supë e tillë nuk mund të jetë.

Prandaj, ju duhet të jetë frikë nuk e aditivëve dhe produkteve me cilësi të ulët.

Shumë keq për enhancers shije shifër
Vërtetuar se njerëzit dieta e të cilëve është e mbushur produkte hlutamatsoderzhaschymy kanë më shumë gjasa të vuajnë nga obeziteti. Fakti se këto produkte janë shumë kaloriynishyy se ushqimi në shtëpi. A nuk e besojnë atë që ata shkruajnë në paketimin se produkti përmban supë fizik ose diçka të tillë. Edhe të ashtuquajturat produkte natyrore janë bimore ose shtazore yndyrna, niseshte dhe stabilizant. Përveç kësaj, një pjesë e produktit do të përmbajë rreth 170 kalori, ndërsa supë zakonshëm përmban vetëm 100 kalori.


Petë dhe pure patatesh janë të menjëhershme gatim dëm të madh jo vetëm formën por edhe trupin. Këto enët përmbajnë një lloj niseshte, miell (jo cilësi më të mirë), piper, kripë, ka edhe ngjyra dhe shije. Sa më shumë që ne hamë ushqim të tillë, aq më shumë që ne të mësohemi me të, dhe ushqimi i zakonshëm duket të freskëta.

Pse jemi të shërohet?
Studimet kanë treguar se ndikon në shijen tonë Mukoza stomakut. Se lëng stomakut prodhuar intensivisht në një enët ndritshme shije. Prandaj, enhancers shije mund të jenë të dobishme edhe në sasi të vogla për ata njerëz që kanë shkelur sekrecionet e stomakut lëng. Amplifiers të bëjë procesin e tretje të shpejtë. Megjithatë, në qoftë se ne hamë ushqim që ka një shije neutrale, asimilimi i saj është më i ngadalshëm, duke e lejuar për një kohë të gjatë nuk do të ndihen të urisë. Ky parim është i bazuar në një shumë humbje peshe dietë. Dhe produkte të tilla si i krisur dhe supave çastit, në të kundërt, vetëm të rritur oreksin. Prandaj, njerëzit që preferojnë ushqim të shpejtë, të merrni yndyrë.