Cilat janë përfitimet e përdorimit të tretë


Sa pak dimë për atë që përdoret për të konsiderohet si një delikatesë shijshme. Summer, manaferrat lëngshme gooseberries, por të përpiqet për të mbledhur, pa marrjen e një duzinë gërvishtjet. Dhe në dimër - dehja shijshme, komposto dhe madje edhe verë. Ndoshta nuk gjejnë komplot kopsht, i cili do të jetë përgjatë gardhit nuk rriten shkurre me gjemba. Por cilat janë përfitimet e përdorimit të gooseberries, përveç se këto manaferrat janë të shijshme?
Tretë Atdheu është konsideruar Afrikën e Veriut dhe në Evropën Perëndimore. Ai erdhi në shije dhe përdoret gjerësisht për qëllime të kuzhinës. Në Angli pjekur patat dhe shërbeu me një salcë e tretë dhe supave francezë të përgatitura prej saj. Mbreti i Anglisë dashur verë nga manaferrat e gooseberries pjesërisht mund të për shkak se besohet se varietetet më të mira të kësaj bime është edukuar nga cirk anglisht. Gjermanët nuk e vlerësoi menjëherë shijen e manave, por për shkak se kërkesa origjinale marrë shkurre, gjemba si një gardh të gjallë. Në Rusi, kjo kulturë ndodhi në shekullin e XI dhe fitoi dashurinë e fisnikërisë të fshatarëve.


Gooseberries (Europiane ose refuzuan) i referohet ahrusovyh familjes, por vijnë currants. Ngjashmëritë e përgjithshme vizuale me currants të pranishëm, por ende më shumë dallimeve: rreth shkurret rrush pa fara nuk ka spines dhe shpërndara atyre gooseberries, manaferrat më të mëdha, dhe ata shije të ndryshme.
Mbarështuesve hequr shumë varieteteve të manave të cilat ndryshojnë në formën, madhësinë, shije dhe ngjyra - verdhë, rozë, jeshile, smerald, të kuqe të errët. Ata të arrijnë një madhësi prej 15 mm, por nuk është një gjigant - rreth 40 mm dhe peshon 50-60 gram. Lulëzuar shkurre bletët dashurie - nga 1 hektar mbjellë këtë fabrikë, ata mblidhen 100 kg. mjaltë. Sot janë rreth 15 mijë lloje të varieteteve të kultivuara dhe të egër të tretë.


Pronat e dobishme tretë
Berries e tretë low-- pak se 40 kcal per 100 gr, por kjo është një shumë e ushqyesve:. Vitaminave B, A, C, E, hekur, kalium, kalcium, magnez, mangan, bakër, natrium, selen, zink, fibër dietik, acide organike dhe më shumë. Në frutat e errët rutin gjetur se, në aleancë me pektin promovon sekretim e toksinave, toksina dhe metalet e rënda.
Prania e kaq shumë substanca nuk mund të ndikojë pozitivisht në shëndetin e njerëzve të cilët rregullisht konsumojnë atë në ushqim. Frutat përmbajtje të lartë të kaliumit (260 mg / 100 g), dhe kështu që është shumë i dobishëm në sëmundjet kardiovaskulare, arteriosklerozës dhe presionit të lartë të gjakut. Me efektin e saj antioxidant, promovon dhe përmirësimi i përgjithshëm i mureve të enëve të gjakut.

Prania e substancave në manaferrat ndihmojë formimin e serotoninës përmirëson disponimin dhe heq tensionin. Për më tepër, ata kanë efekt terapeutik, choleretic, diuretik, hemostatic, anti-tumor, anti-inflamator dhe tonik.
Konsumi i rregullt i manave tretë përmirëson traktin gastrointestinal, ndihmon me kapsllëk, trashje, sëmundje të fshikëzës dhe veshkat, ciklit menstrual, ul kolesterolin në gjak. Shkencëtarët thonë se nga vetitë e saj kuruese kanë tejkaluar këto fruta qershi, mollë dhe madje edhe raspberries.


Trajtimi receta tradicionale
1. Nëse gooseberries të përfshijnë në dietën tuaj të përditshme, ju mund të në 15.2 muaj për të përmirësuar gjendjen e lëkurës dhe të shpëtoj disa kilogram panevojshme rekrutuar për shkak të metabolizmit të pahijshme. 3-4 javë janë inflamacion i veshkave, përmirëson funksionin e mëlçisë.
2. Manaferrat të ketë një efekt të butë laksativ, në mënyrë që ata mund të përdoret në kapsllëk kronik. 5-6 fruta tretë prerë në gjysmë, pour 1 filxhan ujë dhe ziej për ngrohje të ulët për rreth 10 minuta. Strain dhe të ftohtë. Merrni zierje 50 ml 4 herë në ditë para ushqimit.

3. Në sëmundjet e stomakut dhe janë përdorur si cholagogue tretë ekstrakt. Hidh në një termos 2 lugë e manave dhe pour 3 lugë. e ujë të vluar. Le të qëndrojë të paktën 5-6 orë, pastaj të marrë 1/2 filxhan disa herë në ditë. Opsionale, ju mund të shtoni mjaltin.
4. Kur ftohjet dhe fyt i lënduar për të pirë tretë lëng me mjaltë, lëng dhe pije shpejt të ndihmuar në lehtësimin inflamacion.
5. Në ditët e vjetër erizipela dhe djegie të shkaktuara nga bimët helmuese trajtuar me supë. Disa manaferrat derdhi një gotë me ujë dhe të zier për 10-15 minuta. Peshqir pambuk të lagur në supë dhe aplikuar në vend të lënduar.

6. Jo vetëm manaferrat mund të përdoren për qëllime mjekësore - të mirat dhe gjethet e tretë. Në artrit, tuberkulozi, osteokondroza përdorni infuzion në vijim. Brew 1 filxhan ujë të vluar 1 tbsp lë. Në një enë të mbyllur fort të lënë për 1 orë, pastaj tendosje. Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë.

Përdorimi për qëllime kozmetike
Gooseberries në gjendje të ndikojë pozitivisht jo vetëm brenda, por edhe jashtë. Nëse keni lëkurë të thatë në fytyrën tuaj, vënë në saj disa manaferrat pure pjekur dhe të lënë për 15 minuta. Lëkure zvolozhytsya, rozhladytsya dhe të bëhet edhe pak të lehta. Face lëkurë - Vendose si maskë nga manaferrat 1/2 lugë vaj ulliri. Por në qoftë se lëkura është me vaj, pastaj maskë të bëjë me manave papjekur.

Manaferrat ngrira gooseberries ndihmuar të heqin qafe bruises nën sytë e tij. Përveç këtyre kastravec të kërkuara dhe qumësht të ngrohtë.
Hiq fruta nga frigorifer, le vidtanuty pak dhe prerë në gjysmë. Bashkangjit 1 min në zonën e problemit, atëherë hiqni dhe bashkëngjitni kastravec ngjyhet në qumësht të ngrohtë, edhe 1 minutë. Përsëriteni alternuara manaferrat dhe kastravec 4-5. Kjo metodë copes me lodhje dhe qarqeve të errëta nën sytë.

Contraindication
Përkundër listë të gjerë të sëmundjeve, në të cilën i tretë është një mjek i mirë dhe përdorimi i saj është i dobishëm për shëndetin, ka përjashtime - kjo nuk është e përshtatshme për kolit, enterit, stomakut dhe duodenale ulçerë 12.