Nëse këmbët e lagësht në një fëmijë të vogël


Mjekët paralajmërojnë: këmbët e lagësht shkrihet me ujë dhe shumë të rrezikshme për shëndetin. Por në qoftë se një fëmijë i vogël ende të patharë, masat kohore duke marrë ftohtë të shmanget. Çfarë ndodh nëse këmbët e mia lagur në një fëmijë të vogël?
Stop - zonë reflexogenous, nëpërmjet të cilave në rrjetin e enëve të gjakut. Pasi ata ishin të lagësht dhe hipotermi, uljen e temperaturës së organizmit në tërësi dhe nuk është kërcënimi i sëmundjes. "Vylovyvshy" me pishinë baby, menjëherë të shkojnë në shtëpi. Vazhdojnë të ecin me këmbët e para nuk mund të. Vjen nga jashtë, hiqni këpucët lagësht dhe rroba, të përfundojë një fëmijë të vogël në një batanije të ngrohtë dhe të përgatisë një dush këmbë. Ujë të ngrohtë aktivizon qarkullimin e gjakut dhe të sigurojnë rrjedhjen e gjakut në gjymtyrët e poshtme, lëkurë të ngrohtë dhe për të forcuar funksionet mbrojtëse të trupit. Kryesisht fluturoj këmbët dhe këmbët, kështu që zgjidhni kapaciteti thellë. Së pari derdh atë të ngrohtë e ujit 38 ° C, dhe pas 3-5 minuta, kur lëkura merr përdorur, kujdes holluar vaskë e saj të nxehtë, gradualisht duke e çuar temperaturën në 40 ° C.Tradicionalisht banjo të shtoni mustardë thatë. Kjo është një metodë efektive, por do të reduktojë kohën e ngrohjes 5 minuta, për të shmangur stresin në zemër. Në vend të mustardë kripë deti i përshtatshëm, thelbësore për forcimin e sistemit imunitar për shkak të përbërjes të pasur minerale. Ju mund të shtoni në banjë dhe bimor infuzione, decoctions e urtë, eukalipt ose ndonjë tarifë Protivoprostudnye. Aromas e bimëve lehtësuar frymëmarrjen dhe ënjtje të sinuseve hundës tërhiqet. Për të mbajtur foshnjë ende, lexoni atë libër të preferuar, ose të kthehet në Cartoon audiokazku. Pas 10 minutash fshij këmbët e thatë me një peshqir, vënë në çorape dhe të vënë fëmijën në shtrat. Të ndihmojë në parandalimin e ftohjet dhe fërkim këmbët, vaj këmbët ngrohja me vajra esenciale (eukalipt, bredhi, pisha). Por, para se të filloni procedurën që të përjashtojë rrezikun e reaksion alergjik ndaj "eter". Për ta bërë këtë, të holluar një krem ​​të vogël në një lugë gjelle vaj ulliri (vaj i përshtatshëm dhe rrushit fara) dhe aplikoni një rënie të përzierje në brendësi të dore tuaj. Pas 3-5 minutash inspektojë këtë vend nëse skuqje nuk shfaqet, atëherë ju mund të sigurtë të filloni rëndë.


Pasi fëmija dush me avull duhet të pini çaj të ngrohtë, të cilat mund të dërgohen direkt në shtrat. Lime të dobishme për të gjithë, ka veprim bën të dalë djersë, ajo do të sigurojë ngrohje shtesë. Nëse fëmija është një vit i vjetër, ju mund të ëmbël pije me një lugë mjaltë. Vetëm ajo duhet të shtoni atë në, jo çaj të nxehtë të ngrohtë, përndryshe produkti do të humbasin pronat e tyre të vlefshme. Veprimi ilaç djersitës dhe anti-inflamator me raspberries, currants, kamomil, nenexhik dhe ca balsam, oe limon. Ju mund të krijoj ekstrakt çaji në vend të një përzierje e këtyre bimëve ose të përdorin një prej tyre: 1 lugë derdh një gotë me ujë (200 ml), 10 minuta tendosje të valë dhe le të një fëmijë të vogël për të pirë menjëherë pas trajtimit dush dhe gjatë ditës.


Nëse fëmija nuk e pëlqen bimor, duhet të ofrojë atij një pije me limon xhenxhefil dhe mjaltë. Bimore përmban shumë elemente gjurmë të dobishme - kalcium, magnez, zink, kalium, hekur, fosfor dhe vitamina A, C, grupi Art. Ajo siguron efekt shërimi, tone, përmirëson qarkullimin e gjakut, duke u kthyer forcën dhe guximin. Ky çaj është e dobishme gjatë sëmundjes: ai ka veprim mucolytic (liquefies gëlbazë dhe lehtëson ndarjen e mukusit nga traktin e sipërm respirator), dhe kështu ndihmon për të përballuar me një kollë.
Në mbrëmje, pas ecje gjumit ekstreme mund të rreh gjoksin e tij dhe përsëri me vaj eukalipt. Për të filluar, lexoni contraindications dhe kufizimet Mosha e fondeve, pasi shumë agjentë ngrohja nuk janë të rekomanduara për fëmijët deri në 2-3 vjet. Lëvizjet e butë për disa minuta për të fshij vaj në gjoks (anashkaluar zemrën), mbrapa dhe qafën. Masazh me balsam ngrohjes ka efekt anti-inflamator dhe antiseptik, duke ndihmuar për të marrë simptomat e para të një të ftohtë. Gjatë seancës duhet të përfshijë llambë aromë (përsëri pa alergji në fëmijën) dhe pikoj disa pika vaj esencial të bredh apo pishe. Esteret mbushur aromë të këndshme dhe freskuese e fëmijëve dhe për të parandaluar riprodhimin e mikroorganizmave patogjene.


Shpesh në formën e këmbëve lagësht, nëna drejtimin në farmaci për imunomodulatoreve, sot zgjedhja është shumë i madh. Megjithatë, këto barna mund të jetë i rrezikshëm, sepse edhe më keq. Më shpesh, trupi forcën për të përballuar me hipotermi. Në fakt, të ftohtë - një stërvitje të vogël për sistemin imunitar, i cili në rezultat do të forcojë vetëm atë. Asistenca shumë aktiv ekuivalent me ndërhyrje në rrjedhën e natyrshme të ngjarjeve: Përgjigja mbrojtëse shkon jashtë ", duke shpresuar për ndihmë nga jashtë.

Është e rëndësishme që të lexoni me kujdes udhëzimet për përdorimin e imunomodulatoreve, vetëm ndiqni dozen dhe ruajtur intervale të nevojshme në mes doza.

Përndryshe akumulimin e mundur (përmbledhje) efekt, e cila mund të çojë në hipotermi - uljen e temperaturës së trupit të 35-34 ° C. Fëmijët nën 5 vjet nuk mund të sjellë poshtë temperaturën e terapisë aspirina, e cila pengon të mëlçisë dhe sistemit nervor. Nëse tabaka dhe çaji nuk ka ndihmuar, dhe fëmija filloi në mbrëmje për të teshtij, ju mund të marrë barnave antivirale dhe agjentët simptomatike. Viruset e para të ndaluar sulmuar trupin, kjo e fundit do të lehtësojë shëndetin. Nëse skuqje e mbytje shërbimeve fyt dhe pije në ndihmë të ftohtë vasoconstrictor pika dhe të kripur. Nëse fëmija pas një shëtitje me këmbë lagësht ethe, nuk nxitojnë për t'i dhënë atij një antipiretik. Ethet e moderuar - një reagim natyral që ndihmon luftuar viruset.