Badiava arrë dëmshme apo e dobishme


Kush nuk ka si kikirikë? Njerëzit e tij preferojnë birrë, gratë duan çokollatë. Ka nga ata që duan të hanë atë vetëm si kjo, pa shtesa, të papërpunuara apo të skuqur. Dikush do gjalpë badiava. Megjithatë, ju lutem kuptoni, kikirikë arrë të dëmshme apo të dobishme. Në fund të fundit, shëndeti është më e rëndësishme akoma shije e preferencave.
Ashtu si të gjitha kikirikë arra në shumë yndyrë bimore. Gjithashtu ka proteina vegjetale, të cilat janë të absorbohet mirë me trupin e njeriut. Në kikirikë janë pothuajse të gjitha vitaminat B janë edhe vitamina C, E, PP. Në makro është - kalcium, magnez, natrium, kalium, fosfor. Gjithashtu, arra janë elementët gjurmë selen, mangan, bakër, zink dhe hekur. Peanuts janë Nut shumë kalori 100 g 574 kalori.Badiava përmban amino acidet e mëposhtme - lysine, metionine, betaine. Metioninë amino acid është e nevojshme për rregullimin e kolesterolit dhe akumulimit yndyrë në mëlçi, sinteza e adrenalin, u rrit në masë të ligët trupit. Pra, pas peshës trajnimit të dobishme për të përdorur kikirikë. Një tjetër është lysine amino acid, ajo është e përfshirë në rigjenerimin e indeve, prodhimin e enzimave dhe hormoneve. Me lyzynu kalciumit është zhytur më mirë në trup. Një betaine normalizes presionin e gjakut. Me sa duket të përfitojnë kikirikë të vërtetë i madh.

E këshilloi atë për të ngrënë njerëzit të prirur për depresion, sepse përmban triptofan, i cili është përgjegjës për gjumë, humor dhe emocionet. Për meshkujt, ajo është gjithashtu e dobishme, pasi rrit potencë dhe ndihmon për të mbajtur flokët në humbjen e flokëve. Vitamina biotin, e cila është kikirikë, forcon thonjtë dhe flokët, dhe parandalon shfaqjen e flokëve në fillim gri. Thiamine përmirëson tretjen.

Sa duhet të hani kikirikë, për të mos fituar peshë? Nutritionists rekomandojmë jo më shumë se 30-40 gram në ditë. Kikirik produkt të rëndë, kështu që fëmijët e vegjël mund të jetë një ditë e jo më shumë se 10 arra. Kikirik në gjendje të organizojnë punën e zemrës, mëlçisë dhe organeve të tjera. Ajo ka një efekt dritë choleretic.

Për dikë të keq do të përdorë kikirikë? Nëse pancreatitis, mjekët nuk këshillojnë për të përdorur kikirikë, pasi ka një barrë të fortë në traktin gastrointestinal dhe pankreasit. Prandaj, përdorimi i saj mund të përkeqësojnë sëmundjen. Gjithashtu, njerëzit me artritin dhe osteoarthritis nuk është e këshillueshme që të përdorni këtë arrë, si ajo promovon akumulimin e kripërave urinës që prishin kërc dhe kockave të sistemit.
Gjithashtu mos harroni se produkt shumë alergjike badiava. Kështu që njerëzit të cilët janë të prirur për alergji duhet së pari të mendojnë dhe pastaj të hani nga kjo arrë. Në mënyrë që të mos helmuar kikirikë, kontrolloni atë për freski, për shkak të helmimit - kjo është për të ardhur keq për trupin. Si për të ruajtur kikirikë? Ajo duhet të ruhet në kavanoz qelqi të mbyllur në frigorifer.


Për kikirikë dieters një gjeni të vërtetë, pasi ajo siguron mbushje afatgjatë. Vetëm një ditë ju mund të hani jo më shumë se 30 gram arra. Kikirikë janë përdorur jo vetëm për ëmbëlsira dhe çokollata. Kjo arrë mund të shtohet në salads dhe sauces për të bërë mbi të. Për shembull, hudhër është si vijon: lehtë të skuqura kikirikë, badiava pastaj ftohur doni të bluaj mulli kafeje, shtoni pak kripë, hudhër dhe pak ujë, dhe salcë është gati.
Siç mund ta shikoni, kikirikë mund të sjellin dy përfitime dhe dëm. E gjitha varet nga statusi shëndetësor dhe shumën ngrënë arra.