Ftua vetitë shëruese zgjatur


Ftua zgjatur rritur në Krime, Karpatet dhe Kaukaz. Në egër është gjetur edhe në Kaukaz, Transcaucasia dhe Turkmenistani. Tree mund të arrijnë një lartësi prej 6-7 metra. Edhe pse ka edhe shkurre deri në 15 metra. Frytet janë të rrumbullakët ose i zgjatur, i ngjan mollë dhe dardha. Ngjyra limon fruta të verdhë apo të errët. Shije e ftua thekshëm zgjatur dhe ngjitet, por e ëmbël. Fruta përmban sasi të mëdha të pektin dhe pektin acideve. Frutat piqen në shtator dhe tetor.
Pronat medicinale

Pulp Ftua zgjatur njohur përmbajtje të lartë të hekurit. Pra, ajo është përdorur në trajtimin e mungesës së hekurit anemi. Tul e dobishme për pacientët pas rënda, rraskapitëse sëmundjeve dhe temperaturat e larta, kur anemi sëmundjes. Fruta të freskëta janë përdorur si një choleretic dhe diuretik. Kur tuberkulozi dhe astma hani ftua të dobishme.
Pronat e saj të dobishme njohur që nga kohërat e lashta për shkak se ajo është përdorur sëmundjet e mëposhtme:Gjakderdhje mitrës. Për gjakderdhje ndaluar, është e rekomandueshme që të krijoj çaj me ftua finely copëtuar dhe pini tri herë në ditë. Zierje gjithashtu i përshtatshëm vendi i fruta të thata ose të freskëta. Nëse gjakderdhja e rëndë brewed fara 8 fara per filxhan me ujë të valë. Përzierje duhet të vlim 5 minuta. Kur menstruacioneve rëndë 4 herë në ditë duhet të merret në majë të thata fara lugë çaji. Numri më i lartë nuk është i rekomanduar.

Fissures anal. Mjekësisë tradicionale rekomandon pako sa më shpesh të jetë e mundur për të bërë me lëng ftua ose tul. Ajo është shumë efektive.
Kapsllëk i ngathët. Ne duhet të përgatitemi supë rrëshqitës për këtë recetë: një lugë gjelle fruta copëtuar e ftua, derdh një gotë me ujë të valë. Atëherë ju keni nevojë për të ngrohur zjarr 5-15 minuta. Duhet të marrin një lugë gjelle dy herë në ditë.
Burns, lëkurë plasaritur, pezmatim i lëkurës. Quince duhet të përdoret si një locion jashtmi.
Sëmundjet e gojës. Është e rekomanduar për pije infuzion i ftua.

Sëmundje e zorrëve dhe diarre. Tul ftua përmban një sasi të madhe të pektin dhe taninet, si do të jetë efektive për diarre.

Si të përdorni farë ftua?


Përdorimi i ftua farës zgjatur në mjekësinë popullore edhe mjaft të zakonshme. Për këtë ata janë të thata në 40-50 C. Farërat duhet të jetë i mbuluar me film matte belesovatoy: shijen mund të ngjajnë bajame të hidhura. Fara merret me gojë si laksativ për kapsllëk. Kur e kolit spastik ose fryrje, ato janë përdorur si mjete enveloping. Ndërsa sëmundjet respiratore zierje e fara është përdorur si një expectorant dhe zbutës.

Supë ndihmon me gjakderdhje mitrës dhe hemoptysis. Kur kolla është farë e rekomanduar ftua brewed si një çaj dhe pije. Njëjta ilaçi mund të përdoret për gastrit gjatë dhimbje në stomak. Nëse ju keni sindromi i thatë në gojë (kur në gojë në mënyrë të thatë që është e vështirë për të folur) duhet të vihet nën gjuhën e farave të thata. Por gjatë një fjalimi publik ose rozyazyka të rëndësishme mund të lënë nën gjuhën tënde vetëm një farë. Në pacientët me ethe fara përgjithmonë thatë në gojën tuaj, kështu që është e rekomanduar për të mbajtur ata nën gjuhën e tij për 1-2 orë.

Kur përdorni fara duhet të respektojë contraindications e mëposhtme:Mos bluaj ato për drogë;
Mos e bëj thjesht kjo: në stomak, ato formojnë acid prusik, i cili është një helm;
Mos përdorni me pleurit;
Mos harroni se fara mund të dëmtojnë fyt dhe lidhjeve.