Aistnik shërim pronat dhe receta e njerëzve


Aistnik normale ose tsykutnыy, ka shumë emra - bimë është quajtur edhe zhuravelnykom dhe dialektet - busennykom, hrabelnykom, karrota të egra, hrabeltsamy, chervyvtsem dhe kështu me radhë.
Kjo familje vjetor barbarozë bimore, rrjedhin përafërt dhe të mbuluar me qime, jo më shumë se 60 cm. Lulet janë shumë delikate, rozë me hije ngjyrë vjollcë ose ngjyrë vjollcë, shpesh me vija të errët. Lule Fruta (kapsulë) në formë të ngjashme me kokë apo lejlekut lejlekun me një sqep të gjatë - pra bimore mori emrin e tij.


Bimët Atdheut quhet mesdhetare, por tani kjo lule elegante rritet në fusha dhe rrugëve si një farë e keqe - në Rusi Evropian, Uralet, gjeti aistnik normale dhe Siberi.


Pronat e dobishme


Si gjethe përdorimit ilaçe, fara dhe lule aistnika - të gjitha më lart-tokë pjesët. Harvest verë, në të njëjtën periudhë të lulëzuar. Thatë atë në temperatura mbi 50C.

E rëndësishme! Korrur aistnik tharë mban veti të dobishme brenda 2 viteve.


Përbërja kimike aistnika tsykutnoho shumë të ndryshme: ajo taninet, flavonoids, resins, carotene, sheqer, acide organike, vitaminat C dhe K, kalcium, etj
Sot, bimore filloi harruar padrejtësisht, por vetitë e saj shëruese në shumë mënyra unike. Në mjekësinë popullore, ajo është përdorur si:Qetësues të butë. Infuzion aistnika butësisht soothes sistemit nervor qendror, është një qetësues i shkëlqyer i butë për fëmijët dhe të moshuarit.
Drogës anticonvulsant. Aistnika bari në mjekësinë popullore e kanë përdorur prej kohësh dhimbje, konvulsione dhe konfiskimet e epilepsisë. Trajton aistnika infuzion dhe fëmijët frikësohen.

Mjet kardiovaskulare. Supë aistnika zvogëlon pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut.
Hemostatic dhe astringent.
Ilaçet për sëmundjet e lëkurës.Pronat e dobishme aistnika gjetur aplikim në cosmetology, ekzemë dhe lëkurës skuqjen ndihmojë kremra dhe dush për të hequr qafe e vlon dhe plagë të pastër, ju rekomandojmë aistnika pomadë.Kurs Aistnik përdoret gjithashtu në trajtimin e sëmundjeve gjinekologjike, hemorroide dhe fryrje, angina. Ftohjet, pneumoni, pleurit gjithashtu ndihmojnë shërimin pronat aistnika. Më parë tharë aistnik pluhur përdoret për plagët në kafshët shtëpiake dhe bagëtinë, dhe të përdorur këtë fabrikë si një ushqim i dobishëm për delet.Recipes e bimëve


Recipes shëndetshëm aistnika janë shumë të ndryshme, por përdorimi i tij është kryesisht në formën e decoctions, kremra dhe ointments.Vaj me aistnika ruani në vlon dhe plagët ekzemë shëruar: 2 lugë barishte + gjysmë filxhan shkrirë yndyrë nutryanoho (qengji apo mish derri). Insistojnë bimor vaj 4 ditë, tendosje dhe dyqan në një vend të freskët.
Krema me aistnika tsykutnoho - një zgjidhje e shkëlqyer për ekzemë dhe konjuktivit në - për të fshirë sytë e tij. Infuzion për kremra të bërë këtë: gjelle + aistnika lule filxhan ujë të valë. Ne të mbajë 15 minuta në një banjë me ujë, insistojnë 45 minuta dhe filtruar. Përdorni - jo më shumë se 3 herë në ditë, norma për kremra - 2 lugë.

Infuzion në konvulsione, gjakderdhje dhe sëmundjeve të grave. Ajo është përdorur për plagët larje. Lugë gjelle tharë aistnika + gotë me ujë të valë. 08:00 këmbëngulin, filter. Merr ushqim (një orë e gjysmë), 3-4 herë në ditë - në chetvertyntsi lugë gjelle.
Për lehtësimin e dhimbje barku, spazma dhe lehtësuar konfiskimet, do të përgatisë një zierje: aistnika lugë çaji + një gotë me ujë të valë. Well zakutuyemo dhe këmbëngulin disa orë, filtër. Ne pini 2 lugë para ngrënies tri herë në ditë.Kur një dhimbje të fytit për ftohjet, ju mund të shpëlaj gojën aistnika infuzion: lugë gjelle tharë herbs + 300 ml ujë të valë. Insistojnë 8-10 orë, filtër. Gargarë 4 herë në ditë për rreth një gjysmë gotë.


Kundërindikimet për përdorim


Në aistnika janë contraindications serioze: nuk e marrin zierje e saj me rritjen e koagulimit, thrombophlebitis dhe variçe venat.
Në forma të avancuara të diabetit aistnik edhe të ndaluara, nuk duhet t'i jepet supë aistnika zakonshëm dhe fëmijët nën 3 vjet.