Marka Konvertabile pronat unike ushqyese të frutave të gjelbër


Indeksi artikull

Përshkrimi i bimëveKërkesëPërbërja GombePërdorimi i mjekësisë tradicionale


BAM (emri latinisht Abelmoschus esculentus) i takon familjes së perimeve shkulur bar të hidhur. Kjo bimë është gjithashtu i njohur gjerësisht si Gombe apo zonjat gishtat.
Bamje Atdheu dështuar për të instaluar, por konsiderojnë se kjo bimë mund të ndodhë në Afrikën tropikale apo Indi. Kjo është në zonë vërehet një larmi të madhe të varieteteve bamje që janë kultivuar dhe të egra. Arabët ndihmoi në përhapjen e perimeve në territorin e shteteve evropiane. Si rezultat, 18 bamje ndonjëherë në gjendje për të hyrë në kuzhinë në shumë vende në Evropë, Azi dhe Amerikë. Në Rusi filloi të kultivojë bamje kohët e fundit, ajo rritet ekskluzivisht në territorin e Stavropol dhe Krasnodar.


Interesante, Chekhov arritur të kultivojnë me sukses bamje dhe në periferi.


Përshkrimi i bimëve


Ka forma xhuxh (lartësi 40 cm) dhe varieteteve gjatë Gombe. Rrjedhin është e trashë dhe drevesneyuschy, gjithë gjatësinë e saj pubescent qime të ashpra. Ajo ka bronkial në bazë, duke rezultuar ne formimin deri 7 rrjedh.
Lulëzuar bimët janë biseksuale, ngjyrë të verdhë-krem. Fruta bamje është piramida kuti zgjatur. Së jashtmi kjo ngjan pod gjelbër piper, e cila është e mbuluar me qime. Frytet mund të arrijnë 25 cm.

Korrje kryhet çdo 4 ditë deri në acar e parë. Fruta pjekur janë të trashë dhe nuk janë përdorur për gatim.


Kërkesë

Pods rinj janë përdorur në gatim. Magazinimit të gjatë ata mund të humbasin pronat e shije, janë më fijor. Shijoni Gombe krahasueshme me kungull i njomë dhe bishtaja, të cilat na lejohet të përdorim bamje mjaft e gjerë. Frytet janë përdorur për salads, supave, për më tepër, ata janë të nënshtruar për ngrirjen dhe ruajtjen. Zier Gombe mund të përdoret si një garniturë. Bimë shkon mirë me domate, hudhër, qepë, piper dhe erëza të tjera.

Fara pjekur pjekur mund të përdoret për të bërë pije, e cila do t'i ngjajë shijen e kafesë. Përveç kësaj, të prodhuar vaj, e cila ka një aromë të këndshme.
Lë Bamje janë përdorur gjerësisht në sallata ose supave.Gjatë bamje gatim nuk është e rekomanduar për të përdorur vegla të bëra nga gize ose bakri, e cila mund të ndryshojë ngjyra e saj. Për kalitje fruta vetëm disa minuta.


Përbërja Gombe


Pronat e dobishme bamje përcaktohet drejtpërdrejt përbërjen kimike të frutave dhe fara. Ato përmbajnë vitamina B, C, A. pods pasuruar substanca mukoze, peptides, karbohidratet, acidet organike, vitamina dhe minerale. Farat përmbajnë vaj rreth 20%, që ngjajnë ulliri. Gjithashtu bamje është e pasur me acid folik, që e bën të dobishme për të përdorur gjatë shtatzënisë.Përdorimi i mjekësisë tradicionale

Pronat medicinale bimore bamje dhënë një popullaritet të gjerë. Për shkak të substancave të mukozës pods bamje janë përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore për të trajtuar sëmundjet e traktit gastrointestinal dhe traktin e sipërm respirator. Fibrave vegjetale për të ndihmuar në përmirësimin e tretjes, normalizimin microflora zorrëve. Përveç kësaj, prania e këtyre substancave do të ndihmojë të shpëtoj trupin e toksinave dhe carcinogens, ndihmë helmimit. Pektin do të thithin metalet e rënda.

Ka njerëz duke përdorur recetave bamje që ju lejon për të rritur potencë. Gjithashtu enët nga Gombe do të zvogëlojë kohën për të shërohen nga sëmundje të rënda, operacionet, stresi afatgjatë.
Supë me pods bamje mund të përdoret në sëmundjet e fytit.
Kur të mos përdorin Gombe?
Bamje i përket produktit të vlefshme diete që ju mund të përdorni pothuajse të gjitha njerëzit. Vetëm Kundërindikimet bimët e: origjinalitet dhe tendenca për të zhvilluar alergji.