Mjaltë bletë dhe përfitimet për trupin


Sigurisht, ju e dini se mjalti - një agjent të shkëlqyer parandaluese dhe terapeutike për sëmundjet infektive. Le të flasim për mjaltë dhe përfitimet për trupin, si ajo funksionon.
Ai ka të paktën 11 lloje të mikroorganizmave, duke përfshirë Pseudomonas aeruginosa dhe Staphylococcus aureus. Këto mikrobe janë shumë të rrezikshme për trupin e njeriut, kështu që nuk duhet të shfaqë perceptojnë veprim i antibiotikëve. Mjaltë bletë është copes me shkatërrimin e patogjenëve. Këto janë shpjeguar nga disa prona e mrekullueshme e karakteristikat e tij. Ky është një nivel të caktuar të aciditetit, të pafavorshme për patogjene, përmbajtja e peroksid hidrogjeni dhe substanca antiseptik frenues, si dhe një numër të madh të komponentëve që rrisin aktivitetin e sistemit imunitar.Si mund të përdorni një natyrore drogë spektrin e gjerë? Për shërim të shpejtë nga sëmundjet dhe të reduktuar temperaturën, përdorni koktej mjaltë-kokrra të kuqe. Manaferrat të freskëta ose të ngrira kulpër (ose Cassis) shtrydhje dhe përzierje me bleta në pjesë të barabarta. Holluar përzierje me ujë të ngrohtë dhe të zier brenda 1/2 filxhan 2-3 herë në ditë, pas ngrënies.

Përgatitja e përzierje të drogës, i cili eliminon dobësi të përgjithshme që mbetet pas sëmundjeve infektive. Bluaj në një blender (ose një mulli mishit) 1 aloe fletë, 1/3 gjallëri limoni, një grusht arra. Shto 1/2 filxhan mjaltë (gjithashtu mund të shtoni copëtuar fruta të thata apo manaferrat). Të gjitha me kujdes përzierje. Hani këtë përzierje disa lugë në vend të karamele dhe ëmbëlsirat tjera.


Kur infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes të marrë verë qepë-mjaltë. Për ta bërë atë një vend kuart 100-150 g qepë copëtuar, shtoni në të 100 g mjaltë dhe derdh një verë të mirë rrushit. Le të qëndrojë për 2 javë profiltruyte dhe për të marrë 3-4 tbsp ditë deri në shërim të plotë. Me ethe, shenja e parë e një të ftohtë, dhe infeksionet e zorrëve, përdorni një pije ngrohjes me veprim antiseptik dhe bën të dalë djersë. Shtoni qumështin çaj brewed dhe përzierje mjaltë dhe xhenxhefil. Pini kjo pini gllënjka të vogla. Pastaj të përfundojë në një batanije dhe të përpiqen për të fjetur.


Kur kolliteni, të bëjë një vë llapë e një përzierje e patate të ziera me mjaltë. Dhe natën, të vënë një kompresë të nxehtë në gjoks, duke mbuluar e parë celofan terapeutik përzierje, pastaj një rroba leshi. Kur ju kollë dhe të ftohtë, shtoni 500 ml ujë të valë 2 tbsp mjaltë dhe të bëjë mbytje për 15 minuta. Pas trajtimit me antibiotikë të bëjë fërkim dhe masazh me mjaltë. Kjo ndihmon në eliminimin e mbetjeve të dëmshme të drogës. Gjithashtu hani 1 lugë mjaltë 30 minuta para mëngjes me një gotë me ujë të ngrohtë. Me këtë metodë ju gjithashtu të pastruar trupin dhe rivendosjen e florën e zorrëve.

Kur shërimin e plagëve, për parandalimin e infeksionit dhe përfitimet, si dhe inflamacion purulent të lëkurës aplikuar për të dëmtuar zonat mjaltë (shtresa e hollë) dhe nënshkrimin mbulesë letër dhe fiksimin, të lënë për disa orë. Përveç mjaltë, Propolisi përdorin për të mirën. Me veprimtarinë e saj ajo tejkalon gjitha antibiotikët, posedojnë antibacterial spektër të gjerë, antivirale, veprime antifungal, përveç duke treguar analgjezik, anti-inflamator efekt, imunostimulues.

Në sëmundjet infektive të zgavrën me gojë (malcim nullesh, periodontitis, sëmundje periodontale) e pije për 1 lugë gjelle tretësirë ​​ujore Propolisi në 1/2 filxhan ujë të ngrohtë. Në trajtimin e të ftohtë të përbashkët sugjeroj që ju të mos harroni në lidhje me përfitimet dhe Propolisi. 20 g Propolisi grimcuar e përzier me 40 g gjalpë dhe shtoni 40 g vaj luledielli, përzierje. Aplikoni përzierje duke përdorur një tampon për të trupit, hedhjen atë në hundë 2 herë në ditë (në mëngjes dhe në mbrëmje) për 10-15 minuta.