Belladonna - pronat e bimëve dhe të udhëzimeve të veçanta të aplikimit


Belladonna - një bimë e njerëz të njohur të Rusisë quajtur Belladonna zakonisht. Referohet për njerëzit fabrikë toksike dhe të rrezikshme, por, megjithatë, pronat e njohura medicinale të bimëve, mund të përdorin me sukses gjethet, rrjedh dhe manaferrat për trajtimin e shumë sëmundjeve. Mëso barishte është mjaft e lehtë - barishte ka një lartësi prej më shumë se një metër, e lë në krye të rrjedhin në çifte, dhe më poshtë nga ana e tij. Lulëzuar bimët në krye pikturuar në të errët - ngjyrë vjollcë në fund të një të verdhë të pista. Në mes të manave lule formuar me një ngjyrë me shkëlqim të errët, është e ëmbël - shije thekshëm. Manaferrat janë jashtëzakonisht të rrezikshme, përshkroi rastet kur përdorimi i dy fruta të çojë edhe në vdekje.
Struktura dhe vetitë themelore të Belladonna


Pronat e dobishme Belladonna shkaktuar kryesisht nga atropine përfshira në fruta, lë dhe rrjedh e bimëve. Përveç kësaj, materiali i fortë në barishte gjetur oksykumaryny, flavonoids, hyostsyn, taninet. Përbërja kimike e pjesëve aboveground dhe nëntokësore të bimëve jep efektet e mëposhtme në trup:Spazma dhe për të zvogëluar dhimbje.
Rrit funksionimin e muskujve të zemrës.
Rregulluar tonin e zorrëve.
Expand lumen bronkiale.
Rritja e presionit intraokular.

Zvogëlon sekrecionet e organeve gjëndrave.Bimë është helmuese, kështu që mbledhja, ruajtja dhe përdorimi i duhet të ushtrojë kujdes të madhe, dhe në përgatitjen e barnave rreptësisht të ndjekë dozen. Para trajtimit Belladonna duhet të konsultoheni me një mjek dhe për të gjetur shenjat e helmimit, duke kërkuar ndihmë emergjente.


Përdorni Belladonna

Në mjekësinë popullore përdoren kryesisht gjethet dhe rrënjët e bimëve. Rrënjët janë gërmuar dhe të thata në pranverë ose në vjeshtë, gjethet janë korrur gjatë lulëzuar. Pjesët e rekomanduara të thata ruhen ndaras nga bimë të tjera dhe të jetë i sigurt për të nënshkruar. Për të përjashtuar helmimi duhet të saktë të matur të para të thata, të mos rritur dozen, dhe blej tretësirë ​​më të mirë të Belladonna në farmaci.
Zierje ose tretësirë ​​e Belladonna përmirëson impulse të muskulit të zemrës për shkak se rrit funksionin e zemrës dhe normalizuar reduktimin e saj. Në rast të mbidozë mund të ndodhë dridhje.
Në cholecystitis, kolit dhe diarre tretësirë ​​e Belladonna ka efekt antispasmodic dhe analgjezik. Duke rregulluar tonin e mostretje zorrëve ndërpritet.
Zierje ose tretësirë ​​e Belladonna mund të përdoret si antidot për helmim nga kërpudha ose drogës me morfinë.

Kur pagjumësi dhe tendosje nervor tretësirë ​​e rrënjëve dhe e lë zbut sistemin nervor dhe ka efekt të butë hipnozës.
Është vënë re se trajtimi është Belladonna depresioni dhe restauruar sistemin nervor dhe e përmirëson metabolizmin.Për të përgatitur duhet me kujdes të matur nga 10 gram grimcuar gjethe të thata, i hedh ato të pastra me alkool dhe të lënë për rreth dy javë në një vend të errët dhe të ftohtë. Mjeku Doza zgjedh për të trajtuar bazuar në shëndetin e përgjithshëm dhe prania e sëmundjeve kronike, por përdorimi i vetëm është e rekomanduar për të kufizuar trajtimin në dhjetë pika e parë.Këshillon


Që bimë është helmuese, dhe madje edhe një vend i vogël, një herë doza e tepërt mund të shkaktojë helmim të rëndë. Vëmendje të paguajë për trajtimin e Belladonna nevojë simptomet në vijim:Rritja thatësi në gojë.
Vështirësi gëlltitjes.
Marramendje.
Rritja e rrahje zemre.
Dhimbje koke.
Fytyra Hyperemia dhe nxënësit Dilated.Të gjitha këto janë shenjat që mund të tregojë helmim, të reduktuar peshën e saj vetëm mund të jetë Lavage stomakut, e ndjekur nga stimulimi i qendrës vjella. Të jetë i sigurt për të thirrur një ambulancë, helmim të rëndë përfundon iluzionet, haluçinacione dhe përkeqësimi i aktivitetit kardiak vërejtur në ngacmim motorike njeriut, konvulsione. Mungesa e kujdesit mund të çojë në vdekje të shpejtë. Atropine antidot dhe pilocarpine konsiderohet në qoftë se ajo është në kabinetin e mjekësisë, është e nevojshme për të futur subcutaneously në shumën e një mililitër.

Kundërindikimet ndërsa duke marrë Belladonna duhet të merren parasysh. Duke contraindications absolute përfshijnë shtatzënisë, prodhimin e qumeshtit, foshnjëri, sëmundje të rënda të zemrës. Nuk rekomandohet ilaçe barishte trajtim për glaukoma dhe shqetësimit të urinimit. Pronat e shërimit të bimëve të dukshme vetëm në përdorimin e saktë të drogës vdekjeprurëse është jashtëzakonisht e rrezikshme për vetë-përdorim.