Bedrenets-saxifrage - flora dobishme


Shenjat e jashtme


Bimë barishtore shumëvjeçare që i përkasin ombrellën e familjes. Kjo është një bimë me një të drejtë, rrjedhin qetë, duke arritur një lartësi prej 15 deri 50 cm. Lë më të ulët pupla duken të ngjashme me tre blades në një gjeth mjaft të gjatë. Fletëpalosjet bedrentsa saxifrage-si vezë, dhe skajet e tyre duket i dehur. Lulet e kësaj bime janë zakonisht të bardhë, nganjëherë hije rozë mund të gjenden, të mbledhura në tufë lulesh apo si tjetër mund të quhet - cadra komplekse.


Periudha Saxifrage lulëzuar bie në qershor dhe përfundon në tetor. Frutat, si dhe gjethet e tyre ngjajnë vezë, si dhe të zhveshur rrjedh. Ata që duan të shohin atë të dorës së parë bimore mund të jetë e këshillueshme që të shikoni për atë ku ka dritë sa më shumë. Kjo mund të jetë terren, kullotave, grassland, pastrimin e pyjeve, frenuar rrugë, kodrat hapura dhe shpatet. Bimëve Light-Saxifrage. Gjeografia është përkushtimi i saj jo aq të ndryshme, ajo mund të takohen vetëm në pjesën evropiane, Siberi në lumin Yenisei dhe Kaukaz.Pronat medicinale dhe aplikimi

Rrënjët Saxifrage dhe rizomat janë përdorur gjerësisht për të trajtuar sëmundje të ndryshme - urolithiasis, veshkave dhe fshikëzës. Mund të jetë e dobishme ose zierje saxifrage infuzion nëse wheezing ftohtë zë apo kollitjes dhemb. Ajo ka veti të shkëlqyera expectorant, heq inflamacion dhe dhimbje, dhe ka një ilaç djersitës dhe diuretik. Gjithashtu ekstrakt të dobishme në trajtimin e grykën fytit, bronkit dhe përdhes, përmirëson tretjen, shëron ulcerat, gastrit, koliti.

Pronat e dobishme e lëng bedrentsa: ajo ka një qetësues në çrregullime nervore, siç është përdorur në trajtimin e astmës, kollës së mirë dhe ascites. Përdorimi i saxifrage përhapur njohur në trajtimin e sëmundjeve të mushkërive mokrotnыh, ajo trajton bretkocë mokrotnuyu relakson gjuhën fytit, ngjirurit e zërit të zgjatur, mbytje.
Recipes e mjekësisë tradicionale:
Në mjekësinë popullore, ka shumë receta të cilat përfshijnë bimë bedrenets-saxifrage.Për shembull, duke u përgatitur çaj për astma dhe bronkit. Ne duhet të derdh 1 lugë çaji e bimëve bedrentsa 1/4 litër ujë të ftohtë dhe vlim për 1 minutë. Pas lodhje pini tri herë në ditë për një filxhan, duke shtuar mjaltë.

Si një ndihmë në inflamacion kronik të çajit fyt një fitim në shoqërinë e bimëve të tjera: '20 bedrentsa, '20 lule kamomil dhe '10 këndellur cinquefoil.
Një zierje e rrënjët bedryntsya-saxifrage. Duhet '10 rrënjët (copëtuar) pour 05 litra ujë. Vlim në zjarr për rreth 15 minuta, pastaj të këmbëngulë supë për 1 orë. Duhet të tensionuar me napë supë për të pirë një filxhan e gjysmë çdo ditë, vetëm 4-5. Gurët në veshka trajtojnë supë, përdhes, gastrit.

Tretësirë. Për të përgatitur një tretësirë ​​e rrënjët grimcuar nevojë për të - 100 g Që nga ndonjë infuzion përgatitur nga shtimin e alkoolit, atëherë sigurisht ata duhet të derdh 05 litra 70% alkool.. Mbush 2 javë kanë. Gjithashtu kryejnë filtrimin dhe tretësirë ​​pranuar përgatitur çdo ditë 3 herë 15 pika. Ky infuzion është shumë mirë heq inflamacion.
Ju mund të shtoni bimëve lë të rinj në salads. Kjo përmirëson oreksin, do të domosdoshëm për njerëzit që duan të shërohen. Dhe vetëm lë bedrentsa saxifrage, të përkryer stimulon sistemin imunitar, të ndihmojë në trajtimin e gastrit kronik dhe është një dezinfektues i shkëlqyer.

Kur spote mjet efektiv do të jenë rrënjët lëng të bimëve. Vetëm shtrydhur lëng nga rrënja, pas së cilës ajo është e lagur pecetë, e cila duhet të fshihen fytyrën e tij. Kjo është bërë rreth 5-6 herë apo më shumë çdo ditë.
Nga difterisë tek fëmijët mund të provoni pluhur nga rrënjët e bedryntsya me mjaltë. A pilula specifike pluhur të merren çdo 4 orë me ujë. Shuma e kërkuar e pluhur është vendosur në normën prej 0.5 g. Ose 1/10 lugë çaji.

ContraindicationPërdorimi i impiantit përfshin kalimin udhëzime të sakta. Në asnjë rast nuk mund të tejkalojnë doza e rekomanduar pranimin vet. Gjithashtu në mesin e contraindications janë photodermatitis dhe dermatit kontakti, e cila mund të zhvillohet si rezultat i zbatimit të këtij centrali.