Bardhë Birch - pemë me pronat medicinale unike


Bardhë Birch për banorët e një pemë të veçantë, nga kohët e lashta, njerëzit kanë mësuar të përdorin bimë medicinale e çuditshme për të hequr qafe e shumë sëmundjeve. Në mjekësinë popullore përdoret buds, gjethet dhe leh thupër. Gjatë SAP rrjedhin shërimin pronat e lëng, ajo është e rekomanduar për të pirë pas një sëmundjeje të rëndë, me beriberi, anemi.


Pronat e shërimit të buds thupër dhe e lë


Në buds thupër përmbajnë vajra esenciale, substanca rrëshinor, flavonoids, acid Askorbik, acid yndyror. Në gjethet e thara të pemëve të gjetur taninet, kumarin, mikroelemente. Për Birch ka sjellë përfitime të padyshimtë, ju duhet të ndiqni kushtet e mbledhur copa druri. Veshkat korrur në pranverë, gjatë ënjtje e tyre, lë të rinj në maj ose në fillim të qershorit, lëng i mbushur me substanca biologjikisht aktive në periudhën kur bima fillon të vijë e gjallë, që është Mar-Pri.


Përdorimi i pjesëve të pemës, si në popull dhe në mjekësi zyrtare është gjerësisht për shkak të pronave të mëposhtme dhe e lë dhe buds:Antimicrobial.
Diuretics.
Sweatshop.
Qetësues.
Biliare.TEAS dhe infusions nga thupër medicinale përdorin pjesë brenda dhe jashtë për të trajtuar vlon, ulcerat, pyoderma, ekzemë. Tar bërë nga leh thupër, është përdorur si një lëng të pastër ose të injektohet në vajrat më të mira që kanë Rinxjerr dhe efektin plagë-shërimit. Katranin Net në mënyrë efektive shumë farmaceutike që synojnë eliminimin e infeksionit fungale.
Shtrirja e lë dhe buds e thupër

Pronat Unique terapeutike e buds thupër dhe e lë të lejojë përdorimin e lëndëve të para të thata për trajtimin e sëmundjeve më të rënda. TEAS dhe infuzione përdorur në trajtimin e sëmundjeve të tilla si:Në sëmundjet kronike të sistemit urinar - një zierje e buds thupër heq akumuluar lëngjeve nga trupi dhe ushqen organet micronutrients.
Si një infuzione expectorant gjatë bronkit zgjatur dhe pneumoni akute.

Kur inflamacion i aparatit gjenital femëror.Vëmendje pronat individuale medicinale e thupër për të adresuar probleme me tretje dhe pastrimin e organeve dhe gjakut të toksinave. Kurset e përdorimit buds thupër e jep efekt të dukshëm terapeutik në ulçerë stomakut, gastrit, dhimbje barku. Supë veshkat promovon rigjenerimin e shtresës së mukozës së stomakut, largon bakteret dhe normalizimin e proceseve metabolike. Një zierje përgatitur nga gjethet, toksina e akumuluara në mënyrë efektive heq, pastron veshkat dhe gjakun, duke shkatërruar Giardia.

Kjo ju lejon të përdorni një zierje e lë të thata si ndihmës në helmimit me ushqim ose helmimit medicinale, për të zvogëluar abuzimin e dehje alkoolit ose trajtim zgjatur e farmaceutike të rënda.


Përdorni gjethet dhe buds e thupër në mjekësinë popullore


Pronat e dobishme e thupër shfaqë plotësisht vetëm kur duhet të përgatisin dhe zbatojnë teas dhe infuzione.Lugë gjelle plot me buds derdh ujë të valë në një gotë dhe tërësinë në tjegull tantalized, mbuluar rreth 20 minuta. Atëherë hiqni pan, të përfunduar dhe të insistojnë të paktën gjysmë ore. Pas lodhje infuzion pirë rekomanduar I - dy lugë para ngrënies katër herë në ditë. Perdorimi i infuzionit për dy javë redukton simptomat e gastritit, sëmundjes peptike, kardiak eliminuar njëkohësisht ose edemë renale.

Kur helmimi, dizenteri, mostretje shpejt të çojë skorje dhe njom trupin me mikroelemente nevojshme ndihmon zierje e lë thupër. Katër lugë gjethe të thata derdh një pintë ujë të zier, dhe pini një gjysmë gotë në 4 herë në ditë. Brew mund dhe thupër freskët lë të mbledhura në qershor ose në maj.
Në mënyrë efektive i gjakut është pastruar me lëng toksina thupër. Gjatë SAP rrjedha është e rekomanduar për të pirë një gotë lëng shërimit në 3 herë në ditë. Lëng Birch ushqen trupin me të gjitha elementet e nevojshme gjurmë, duke forcuar sistemin imunitar në mënyrë të konsiderueshme dhe zvogëlon peshën e sëmundjeve kronike.
Duke përdorur buds thupër dhe e lë ka disa contraindications. Veshkat sepse ato përmbajnë substanca rrëshinor nuk rekomandohet për përdorim në lezione të rënda të veshkave dhe të mëlçisë. Pjesët bimore nuk janë përdorur në trajtimin e antibiotikëve penicilinë gjatë një glukozë. Kushtoj vëmendje duhet të jetë në të tolerancës individuale.