Pronat Acacia bardhë dobishme dhe Anëshkrim për përdorim


Indeksi artikull

Përbërja kimike dhe pronat e të dobishmePërdorimi i mjekësisë tradicionalePërdorimi i akacies në fusha të tjeraContraindication


Shumë njerëz e dinë se pemë me lule të bardha aromatik, na quajtur "akacie e Bardhë", në fakt është një bimë krejtësisht të ndryshme, të quajtur "robiniya." Genuine Acacia ka një pamje krejtësisht të ndryshme dhe rritet kryesisht në Afrikë dhe Australi, dhe në Evropë është rritur vetëm në serra. Atdheu i uzinës është Amerika e Veriut.
Lule dhe gjethet e kësaj bime kanë cilësi më të dobishme në shumë vende robiniya njohur dozen zyrtare mjekësi.
Përbërja kimike dhe pronat e të dobishme


Pronat medicinale e karkaleci për shkak të përbërjes së saj kimike. Lulet e kësaj bime përmban metylantranilat, taninet, glycosides, vajra esenciale, esters të oksid salicili në gjethet e saj përmbajnë flavonoids, dhe kore - vaj yndyror, robinin, phytosterols dhe stigmasterol. Gjithashtu, në të gjitha pjesët e pemës përmban pectins dhe mukozë.
Për qëllime terapeutike, të mbledhur lule robiniyi poluraspustyvshymysya. Gjithashtu, pronat e shërimit janë gjethet dhe leh e pemë.

Përgatitjet e bëra nga druri të akacies, e përdorur si një antipiretik, expectorant, antispasmodic, diuretik, choleretic, hypotensive dhe laxatives.
I njohur edhe pronat e dobishme e mjaltit karkaleci - ajo normalizes gjumë, forcon imunitetin, efekt i dobishëm për trupin si një e tërë. Sëmundjet Beloakatsyevыm trajtojnë Mjaltë e syrit - conjunctivitis dhe cataracts. Kjo mjaltë për shkak të pronave të përmirësuar e lëkurës, dhe të përdorin një pjesë të ndryshme të maska ​​fytyrë.


Përdorimi i mjekësisë tradicionale


Akacies bardhë është përdorur në mjekësinë popullore shumë si një agjent anti-inflamator, për trajtimin e sëmundjeve të traktit të tretjes, për trajtimin e sëmundjeve femra.
Kështu, kur kanceri i mitrës dhe vezoreve inflamacion supë shumë të mira me lule të akacies. Përgatitja në këtë mënyrë - një lugë gjelle lule të akacies derdhur dy gota e ujit, dhe pastaj të sjellë në një çiban dhe vlim për 2 minuta në ngrohje të ulët. Pastaj tendosje supë, ostudzhuyetsya dhe holluar pak me ujë. Prano do të thotë që ju keni nevojë për një lugë gjelle në ditë para ushqimit.

Kur infertilitetit të alkoolit tretësirë ​​akacien. Për përgatitjen e saj duhet të jetë 10 gram lule të freskëta pour 10 ml vodka dhe të lënë të mbush për dhjetë ditë. Tretësirë ​​merret tri herë në ditë, përzierjen 20 pika të produktit me një lugë gjelle ujë.
Nxjerrjen e ujit nga përdorimi akacies në sëmundjet e stomakut, fryrje, diarre.
Gjithashtu justifikuar përdorimin e supë kollitet akacies dhe ftohjet - kjo do të thotë uljen e temperaturës. Dhe duke e bërë një expectorant duhet të vlim për 5 minuta lugë gjelle gjethe të thata të kësaj bime në një gotë me ujë të valë. Kur supë ka ftohur, tendosje dhe kjo duhet të marrë një lugë gjelle e ushqimit.

Lulet e kësaj bime janë pjesë e shumicës së takimeve diuretics për trajtimin e cystitis dhe pyelonephritis.
Gjithashtu, një zierje e lule prej akacieje të përdorur në presion të lartë dhe pas një goditje në tru.Alkooli tretësirë ​​me lule të akacies është aplikuar jashtë për bluarje osteokondroza, radiculitis, venat me variçe, dhimbje në nyje. Për të përgatitur këtë ilaç 50 gram lule të thata prej akacieje të duhet të hedh 2 gota vodka dhe të lënë të mbush për tre javë në një vend të errët, lëkundje herë pas here. Përzierje duhet të thahet dhe të përdorin për fërkim.Përdorimi i akacies në fusha të tjera


Akacie e bardhë është përdorur në parfume, industria ushqimore dhe llak. Parket bërë prej druri të akacies në cilësi nuk është inferiore ndaj lisi. Acacia bardhë është përdorur gjerësisht si një bimë zbukuruese në kopshte dhe ndërtimin e parkut, dhe është i përshtatshëm për fiksimin shpatet, luginat, plazhet, plantacione për strehim. Gjethet e kësaj bime janë përdorur si ushqim për bagëtinë.


Contraindication


Pavarësisht nga të gjitha pronat e dobishme e saj, akacies dhe ka disa contraindications. Pra, para së gjithash, ju duhet të dini se fara, leh dhe rrënjët e kësaj bime përmban substanca toksike. Pra, duke përdorur të dhënat për trajtimin e drurit duhet të jetë shumë rreptësisht të ndjek dozë.

Më të rrezikshme janë leh akacie, sepse ajo përmban toksalbuminrobin që mund të shkaktojë acarim të rënda të mukozës.
Ju gjithashtu nuk mund të përdorë të akacies njerëz të bardhë me aciditet të reduktuar stomakut.