Bardhë dhe Tiger Lily dhe pronat e tyre të dobishme


Që nga kohët e lashta, mjekët e njerëzve vënë re pronat e dobishme e bardhë dhe tigër zambakëve. Cili është sekreti i këtyre bimëve? Bardhë dhe Tiger Lily dhe pronat e tyre të dobishme të ndihmojë krovoostanavlyvanyya, ranozazhyvlenyya dhe boleutolenyya. Përdorimi i mjekëve popullore, si dhe një tonik për sistemin nervor qendror, rregullon menstruacionet dhe si një agjent aktiv në pështymë otharkyvanyy. Por jo vetëm këto llojet e zambakëve bukura për trajtimin e sëmundjeve. Ato përdoren për të bërë butë, përtëritje të lëkurës dhe bukuri. Për përgatitjen e concoctions të ndryshme, tinctures dhe përgatitjet përdorur petals lule dhe gjethet e bimëve dhe llamba e tyre.


Decoctions simpatik e zambakëve dhe pronat e tyre të dobishme
- Llamba Panther përdorura dhe zambak të bardhë në mjekësinë popullore si një ilaç për përdorim të jashtëm në të gjitha llojet e abscesit dhe abscese. Për këtë qepë të zier në qumësht derisa të tenderit dhe të aplikuar në vendin e inflamacionit.
- Në mënyrë të ngjashme zierje e dobishme të marra nga llamba grimcuar (rreth 15 g) dhe ujë (një litër e katërta). Brewed kjo supë është jo më shumë se 5 minuta. Këmbëngul - tre të katërtat e një orë. Filter dhe të marrin pjesë në kupën e katërt, rreth tre herë gjatë ditës. Kjo supë është shumë e mirë si Hemostatic mitrës dhe analgjezik.


Tinctures medicinale dhe pronat e tyre të dobishme
- Abscese dhe vlon në një tretësirë ​​të trajtimit efektiv të bulbs zambak të bardhë apo tigër. Llamba Lily duhet të shkërmoqet dhe pour vodka. Për ta bërë këtë, merrni 4 lugë qepë, 200 gram vodka infuzion përballoj ditë, të jetë i sigurt për të llojit dhe të përdorin si zakonshëm ose fasha në plagë dhe bruises.
- Burns mund të trajtohen me tretësirë ​​e petals zambak. Për këtë grimcuar petals vajra bimore dhe derdh vaj e tyre. Mban disa javë në një vend të errët dhe përdorimin si të nevojshme.

- Nëse dhimbje të muskujve dhe dhimbje barku ndihmon infuzion e kësaj përbërje: qepë copëtuar (2 lugë) petals grimcuar (2 lugë), zambak fletë (2 lugë) e naftës dhe 150 g vaj. Insistojnë përzierje 3 javë edhe në diell.
- Për të rregulluar gjumë dhe të qetësojë nervat infuzion të përshtatshme të thata lule zambakëve dhe vodka. Për ta bërë këtë, të marrë 30 gram lule dhe pour 100 gram vodka. Një ditë tendosje dhe pini 30 pika tri herë në ditë.
- Abscese mund të trajtohen në të njëjtën mënyrë petals tretësirë ​​zambak. Pritini petals dhe të vënë në një kavanoz me syze të errëta, atëherë mbushur me alkool në mënyrë që ajo të mbuluara petals nivelit në dy gishta. Fort mbyllni kapakun dhe të vënë në enë në një vend të ftohtë dhe të errët në gjysmë ore. Ky ekstrakt është e mrekullueshme.

- Nëse zemërimi i nervore fytyrës, alkool-lyleynuyu tretësirë ​​e holluar me ujë në një raport të një nga një dhe të fshij lëkurën në vendin e inflamacionit.
- Tretësirë ​​e zambakëve dhe alkoolit ndihmon për të hequr qafe e vulave në lëkurë, si lythat. Ata fshij dhe i vuri petals, të marra nga një tretësirë ​​si aplikimet.

Zambakëve të pjekura, vaj zambaku dhe pronat e tyre të dobishme
- Një shumëllojshmëri e ulcerat, abscese dhe vlon mund të trajtohen me llamba pjekur. Në vend të inflamacionit të ushtrojë bulbs si aplikacione apo fasha.

- Nëse ju bëni zambak të bardhë zambak klasën e naftës, atëherë ata mund të trajtoni veshin. Për këtë përshkon vajra gunga dhe vënien e tyre në veshët tuaj dhe të lënë gjatë natës.
- Vaj zambak dhe zbut dhe të çara shërojnë thembra. Për ta bërë këtë, të vënë kompresa thembrën e këmbës dhe të lënë ato gjatë natës.

Bardhë dhe Tiger Lily dhe pronat e tyre të dobishme - nuk është një mit, por një realitet! Përdorni këto bimë për shërimin e trupit dhe ju nuk do të pendoheni këtë! Vetëm mos harroni se të bardhë dhe tigër zambakëve dhe pronat e tyre të dobishme nuk mund të përputhen me të gjithë që dëshirojnë për të përmirësuar shëndetin tuaj, kështu që ju duhet që së pari të konsultohen medspetsyalysta dhe pastaj aplikoni atë.