Belem mirë i zi apo dëm


Indeksi artikull

PërshkrimShpërndarja dhe banon ku

Kur blooms dhe mbledhja

Përbërja kimikePronat medicinaleContraindicationShtarë Sa e rrezikshme e zezë?


Belem zezë takon familjes Solanaceae. Ka të tillë emra popullore shtarë, kontrabandist, lyulyk, verbëri natën, Belem, Belen, besyvo zemëruar bari, hutimi, zgjebe, Bob svynыy, dыdor, qen Poppy, nemoscha dehur rrënjë, nemytsya, duhani helmues, "syri i djallit" .


Përshkrim


Belem zi - bimë barishtore me një moshë maksimale prej 2 vitesh dhe ka një erë të mprehtë e push të butë dhe ngjitës. Bimore ka trashë dhe mishi taproot, trashësia e të cilit arrin në 2-3 cm. Live, tuba dhe të degëzuar rrjedhin rritet në lartësi 20-115 cm. Ka gjethe krupnozubchasti zgjatur janë të gjelbër të errët, nën dritën dhe pak ka filluar të thinjet. Lulet janë një fabrikë të madhe, ulur, duke arritur 2-3 cm në gjatësi, ngjyrë të pista të verdhë me të zezë ose ngjyrë vjollcë mes. Fruta zezë shtarë - kapsulë polyspermous, shtrihet poshtë dhe e mbushur me formë të rrumbullakët farë e vogël.
Shpërndarja dhe banon ku


Belem zezë rritet në çdo fushat, në kopshte dhe pemishte, në vende si fara e keqe, në vreshtat, përgjatë rrugës - praktikisht kudo. Shpesh ajo mund të shihet në perëndim dhe në jug të pjesës evropiane dhe Kaukaz, dhe nganjëherë në Siberi, Lindjen e Largët dhe Azinë Qendrore. Një shumë e saj mund të gjenden në zonat stepe dhe pyll-stepë.


Kur blooms dhe mbledhja


Ora lulëzuar zezë shtarë - gjysma e dytë e majit deri në shtator. Bimore dha fryt në gusht dhe shtator. Pick Belem në Ukrainë, rajon Rostov dhe rajonin Krasnodar, Bjellorusia. Mbledhja e gjetheve të prodhuara nga bimët vitin e tyre të parë të jetës në gusht ose shtator, dhe viti i dytë i centralit - gjatë lulëzuar. Bari është mbledhur gjatë ripening. Gjethet janë tharë zakonisht në papafingo e shtëpisë, dhe e thatë në tharëse artificiale në një temperaturë prej 45 ° C. Bimore shtruar thinly, i kthyer herë pas here.Përbërja kimike


Fara - më helmuese e shtarë të zi, çdo gjë tjetër është edhe helmuese. Bimore përmban përbërësit e mëposhtme:hiostsiamin;
scopolamine;
atropine;
taninet;
kalcium;
kalium;
bakrit;
bromine;
molibden;
litium;
selen;
me përmbajtje azoti fara;
steroid;
phospholipids;
Acidet yndyrore të pangopura.

Pronat medicinale


Edhe në e lashtë e Romës dhe Greqisë shtarë u përdorur si një bimë medicinale. Trajtohen saj edhe Persianët dhe egjiptianët.

Në thelb, në mënyrë që të përdorni ilaçet lë shtarë, por edhe në krye lule e kësaj bime. Fara - më pak. Pas mbledhjes duhet të lajë duart e tyre.
Ndikimi i shtarë në trupin e njeriut për shkak të pranisë në të alkaloide: atropine, scopolamine dhe hiostsiamin. Ata kanë efekte Anticholinergic. Atropine zvogëlon sekretimin e ndihmon tretjen e ushqimit dhe djerse gjëndra, norma e zemrës përshpejtohet.
Përgatitjet bazuar spazmolitiki zezë shtarë përshkruara si një mjet anastezik dhe sëmundjet e mëposhtme:
spazma e muskujve të lëmuar të stomakut apo zorrëve;
dridhje pleqërie;
dhimbje dhëmbi;
sëmundje të përbashkët;
pagjumesi (banjo nxehtë me shtimin e leng mishi nga shtarë);
sëmundje të frymëmarrjes.Vaj bazuar shtarë zezë përdorur gjerësisht në trajtimin e dhimbje të përbashkët. Gjithashtu ne trajtimin e nyjeve të marrë një banjo me zierje e kësaj bime.
Sigurisht, përdorimi i mjekësisë tradicionale dhe trajtimet duke përdorur shtarë mund të përdoren vetëm nëse Jepini mjeku, në terapi komplekse.Contraindication


Belem zezë, pavarësisht përdorimit të gjerë në mjekësi, bimë është helmuese. Prandaj, ajo mund të përdoret vetëm nën këshillën e mjekut të rreptë.Belem është i kundërindikuar në rastet e mëposhtme sëmundjeve kur këto:glaukoma;
Shtatzënisë dhe laktacionit.Bimët alkaloide mund të depërtojnë përmes placentës dhe gjirit qumësht krejtësisht të padëshirueshme. Ilaçet bazuar mbi fëmijët shtarë të zeza duhet të merren në bazë të treguesve të rrepta.
Në rastin e helmimit të nxënësve në pacientit ngushtuar, lëkura bëhet e thatë dhe e kuqe, quickens pulsin. Ankesat gjithashtu e mundur:
etje;
marramendje;
thatësi e mukozës;
frymëmarrje vështirësi;
hallucinations.

Shtarë Sa e rrezikshme e zezë?


Që shtarë të zezë - një bimë shumë helmuese, raste të njohura të helmimit të rëndë. Pacientët ka pasur konvulsione, humbja e vetëdijes dhe madje edhe vdekje.
Simptomat e para të helmimit mund të shikojnë për gjysmë ore apo një orë. Ndihma e parë përfshin zgjidhje stomakut Lavage e Permanganat kalium, ose ujë me karbon pluhur aktivizuar. Ju gjithashtu mund të larë nga stomak me një zgjidhje të kripës (1 lugë e madhe për 6-8 litra ujë).