Përdorimi thata kajsi të dobishme për shëndetin


Kajsi të thata - kajsi të thata është. Pjesa më e madhe si kjo frutave të thata, kështu që shpesh ajo është përdorur. Përveç se përdorimi i kajsi të thata është e mirë për shëndetin, ajo është edhe fruta të shijshme të thata. Shumë pyesin pse kjo nuk është e dobishme e shijshme, por jo e shijshme të dobishme? Pra, kajsi janë përjashtim në këtë rast për shkak se ajo është e shijshme dhe e dobishme. Në këtë artikull kemi marrë një vështrim nga afër, se çfarë është përfitimi i kajsi të thata.
Korrekt zgjidhni kajsi. Para se të blej kajsi duhet të i kushtoj vëmendje të dhënat e saj të jashtme. Para së gjithash është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje të ngjyra e fruta të thata. Ngjyra duhet të jetë kafe e natyrshme të errët ose portokalli errët. Nëse ngjyra është shumë e ndritshme, atëherë kajsi të tilla të përpunuara me mjete kimike, kajsi të tilla dhe më mirë të mos për të blerë.Më shumë vëmendje duhet t'i kushtohet të lëkurës, ajo duhet të jetë pa njolla. Gjithashtu, ajo nuk duhet të jetë një gloss, përveç kajsi duhet të jenë elastike. Për të kontrolluar për praninë e ngjyra kajsi nevojë për një gjë të vogël zhytur në ujë të ftohtë për 10 minuta në qoftë se uji do të gjeni portokalli apo ndonjë ngjyrë tjetër, kështu që kjo do të thotë thata zabarvlyuvavsya kimike. Prandaj, kajsi të tilla mund të jenë të dëmshme për shëndetin.
Kajsi të mjaftueshme produkt të lartë kalori, kështu që dieters nevojë për të kufizuar përdorimin e saj. Kajsi të freskëta përmban, natyrisht, më shumë vitamina dhe minerale, por gjithashtu të pranishëm në të thata kajsi ushqyesve. Përveç kajsi të freskëta mund të hahet në verë dhe të thata kajsi në zyyazykay, dhe në këtë mënyrë ju mund të ndiqni tërë vitit rrjedhjen e substancave në trup. Në kajsi të thata janë vitamina të tilla PP, C, A, B1, B2. Dhe këto minerale: hekur, fosfor, natrium, magnez, kalcium, kalium. Gjithashtu në fruta të thata përmban fibra dhe acide organike.


Efekti terapeutik i kajsi të thata. Nutritionists këshillojnë për të përdorur çdo ditë për 4-5 gjëra të thata kajsi në pranverë dhe në vjeshtë, kur trupi ka nevojë ndonjëherë për vitamina dhe minerale. Kajsi të thata përdoret për të parandaluar traktin gastrointestinal, sëmundjeve të syrit, anemi, sistemin kardiovaskular, arteriosklerozës dhe trombozë. Kajsi gjithashtu në gjendje të pengojnë rritjen e qelizave të kancerit.
Konsumi i rregullt i kajsi të thata sjell kolesterolit të keq, normalizes proces hormonal pengon goditje dhe sulm në zemër. Ajo gjithashtu përmirëson gjendjen e njerëzve që vuajnë nga diabeti, sëmundje të veshkave. Në kajsi shtese përmirëson njerëzit me sëmundje tiroide.

Kajsi të dobishme për të shtuar në fruta zier dhe të zier, pini kjo pije është e dobishme për gurë në veshka. Gjithashtu, kjo pije është në gjendje për të hequr toksina dhe mbeturinave, dhe pektin, të përfshira në kajsi, largon edhe radionuclides dhe metalet e rënda.

Dietologji. Ata të cilët dëshirojnë për të humbur disa kilogramë shtesë, kajsi mund të përdoret për trajtimin e ditë. Për ta bërë këtë, 300-400 g ndarë gjatë gjithë ditës dhe të hanë së bashku me çaj jeshil. Edhe ata që janë të shikuar figurën e tyre mund të hani ëmbëlsira në vend të kajsi të thata, kjo mundësi është ende shumë më e shëndetshme se sa karamele, ku një pjesë e një shumë të sheqerit dhe margarinë.

Bukuri. Me kajsi të thata mund të bëjë Facials rinovimin dhe tonik. Për ta bërë këtë, kajsi pres dhe shtoni salcë kosi ose krem ​​dhe të aplikoni në fytyrë. Pas 20-25 minuta. pije me ujë të ngrohtë. Pas maskë është e dëshirueshme që të përdorin një krem ​​ushqyes.

Recipes. Kajsi mund të përdoret si një produkt të pavarur dhe të kombinuar me mish, peshk, djathë ose drithëra. Gjithashtu, ajo mund të shtohet për të desserts të ndryshme, salads fruta dhe pasta.
Mohim. Konsumi i madh i pakontrolluar i kajsi të thata mund të shkaktojë stomak mërzitur dhe zorrë. Gjithashtu e dëshirueshme për të dhënë fëmijët e saj të vitit, ajo mund të shkaktojë diatez. Nëse ka intolerancën në të rriturit kajsi si ajo është e padëshirueshme për të përdorur për të shmangur reaksione alergjike. Njerëzit me sëmundje astmatik dhe kajsi hypotensive nevojë për të përdorur me kujdes, në sasi të vogla.


Ka dy receta një pastë dhëmbësh të veçantë që ndihmon luftën beriberi.
Recetë №1. Për çdo 100 g copëtuar kajsi të thata duhet të shtoni 2 tbsp mjaltë, përzierje çdo gjë. Brenda një muaji, ky paste duhet të marrë 1 tbsp 2 herë në ditë. Në fund të muajit për të bërë një pushim dy-javor, pastaj të rifillojë përdorimin e vitaminës paste.
Recetë №2. 200g kajsi të thata, kumbulla të thara 100 g, 100 g arra, 100 gram rrush të gjitha bluaj në një mulli mishit apo procesor ushqim. Shtoni në këtë masë duhet të jetë mjaltë. Pasta duhet të ruhen në një kavanoz në frigorifer, të marrë 1-2 herë në ditë për 1 lugë gjelle brenda një muaji, pastaj të marrë një pushim dhe të rifillojnë pritjes.


Nga rruga sot pa probleme dhe me çmim të ulët që ju mund të bleni tharje të ndryshme për tharje fruta, perime dhe kërpudha. Prandaj, opsioni më i mirë në vend që të blejnë kajsi cilësinë e panjohur në treg apo supermarket, ajo mund të jetë shumë e thatë në shtëpi. Ju vetëm duhet për të blerë në verë kërkohet numrin kajsi dhe të shpenzojnë pak kohë dhe përpjekje, por në periudhën e zyyazykay ju do të jetë kajsi të pastra të thata, të cilat mund të japin pa frikë, madje edhe fëmijët. Pas përdorimit të thata kajsi të vërtetë shumë të mira për shëndetin e çdo personi. Pra, hani shëndetin.