Llojet belokopыtnyka dhe pronat e tyre të dobishme


Në livadhe, përgjatë rrugëve lulëzim lartësinë kafe ngjyra fabrikë të vogël prej 30-60 cm të lë gëzof. Shumë prej nesh nuk kanë në jetën time nuk i kushtoj vëmendje për të. Dhe më kot, sepse Butterbur ka kohë që janë përdorur jo vetëm në mjekësi, por edhe në dietën e disa njerëzve, të tilla si Butterbur Tatevaky. Pronat e dobishme e llojeve të ndryshme belokopыtnyka shkaktuara nga akumulimin e sasi të madhe të ushqyesve të bimëve. Llojet belokopыtnyka dhe pronat e tyre të dobishme studioi mjekësi.


Familja Gjithsej Belokopыtnykovыe ka më shumë se 20 lloje që rriten nëpër Euroazi. Ata janë të ngjashme, lule me ngjyra të ndryshme, dhe madhësia.
Pronat e dobishme janë të gjitha pjesët e bimës, por në mjekësi kryesisht përdoren gjethet dhe rrënjët.
Belokopыtnyka Lloji më i zakonshëm në latitudes tonë është Butterbur hibrid.
Ai zbulon pronat e tij nga prania e ushqyesve të ndryshme, flavonoids, vajra esenciale, alkaloide, vitamina. Ajo është përdorur për lehtësim dhimbje, heqjen e inflamacionit, spazma, neuroza, vetëm për të trajtuar ulcers stomak, gastrit me aciditet të ulët, plagët, pagjumësi, trajtimin e krimba.


Bëni decoctions e rrënjëve:
Në ulçerë stomakut, 25 g copëtuar tharë rizomat pour 1 litër ujë të zier, në një enë të mbyllur për 45 minuta. Dhe pije të ngrohtë për 1/4 filxhan 3 herë në ditë.
Përgatitur në mënyrë të ngjashme nga llogaritja 1 lugë çaji rhizomes në 200 ml ujë të valë. Pini 2 gota në ditë.

Me infuzion i lë të bëjë:
2 tsp lë (të freskëta apo të thata) pour 200 ml ujë të valë. Pini 1 tbsp 3 herë në ditë.
Poultices e gjethe të freskëta apo të thata janë përdorur jashtë belokopыtnyka hibrid, imponuar në sipërfaqe prekur.

Pronat e dobishme gjithashtu ka një sy si Butterbur bardhë.
Përdor gjethet dhe rhizomes. Ujit dhe alkoolit ekstrakte kanë aftësinë për të ulur presionin e gjakut, të hequr spazma. Vetëm të marrë një zierje per trajtimin e semundjeve respiratore si një expectorant.

Përgatitja e supë si vijon:
1 tbsp lë copëtuar pour 300 ml ujë, vlim për 3-5 minuta, të lënë 1 orë, tendosje. Pini një e katërta ose një filxhan tretë 2-3 herë në ditë.
Lloji Butterbur rritet ftohtë në veri, ajo ka vlerë anti-tuberkulozit dhe pronave anti-reumatike. Si dhe trajtimin e abrasions. Përdorimi herbs (rrjedh, lule, gjethe).

Për të përgatitur supë të marrë 10 g gjethe të thata grimcuar në 1 filxhan me ujë, vlim për 3-4 minuta dhe insistojnë 2 orë. Merrni një të tretën ose gjysmë filxhan tri herë në ditë.

Lloji Butterbur gjerë të dobishme si antitussive, antipiretik dhe expectorant. Ajo përdoret në bronkit, pneumoni dhe sëmundje të tjera të frymëmarrjes.
Pronat e dobishme kanë buds dhe rhizomes.
Me buds infuzion është e përgatitur si me poshte:
'10 Buds pour 1 filxhan ujë, vlim për 3-4 minuta, duke këmbëngulur 01:00. Merrni filxhan tretë 3-4 herë në ditë.


Me rrënjët zierje përgatitur:
8g. Rrënjët copëtuar pour 1 filxhan ujë, vlim për 5-6 minuta në ngrohje të ulët, insistojnë 1 orë. Merrni filxhan tretë 2-3 herë në ditë (si antipiretik).

Nga gjethet dhe gjeth e supave, salads bimore. Vetëm të skuqura e tyre, vlim dhe turshi.
Bimët lloj Belokopыtnyka kanë pamjen shumë të mira, kështu që shumë prej tyre janë përdorur për qëllime dekorative, sidomos Butterbur japoneze, e cila jo vetëm që mbulon sipërfaqen e tokës shpejt, por gjithashtu parandalon rritjen e barërave të këqija. Mos u habitni nëse ju gjeni veten në vend është një bimë e lule mrekullueshme-së.

Përdorni në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme Butterbur dhe fat të mirë!