Përdorimi i prunes të mira për shëndetin


Prunes - një kumbull e tharë, e cila ka shije të shkëlqyer dhe vlera ushqyese. Ajo është përdorur e gjithë bota, duke përfshirë edhe në Rusi dhe Ukrainë. Përdorimi i prunes është e mirë për shëndetin, kështu që ju duhet të merrni të dini në lidhje me pronat e dobishme e kumbulla të thata. Në këtë artikull ne do të zbulojë më shumë detaje temë.
Prunes mund të blihet në supermarkete dhe në treg. Blerja në treg, i kushtoj vëmendje për pamjen e kumbulla të thata. Prunes cilësi të mirë duhet të jetë mishi dhe elastike, ngjyra duhet të jetë e errët me një shkëlqim të vogël. Ngjyrë kafe tregon cilësinë e dobët të produktit. Nëse trajtimi i gabuar i dushe humbur vitaminat dhe mineralet. Gjithashtu, nuk do të blej shumë overdried ngurta dhe kumbulla të thara mirë të butë, ajo tastier. Gjithashtu krasitur nuk duhet të jetë e hidhur.Prunes mirë një që të thata natyrisht. Nëse është e mundur, krasitur mirë për të blerë nga njerëzit që personalisht të angazhuar tharje kumbulla dhe të dëshirueshme se këta njerëz kishin qenë të ndershëm dhe të ndërgjegjshëm. Në supermarkete shitur kryesisht kumbulla të thara përpunuara kimikate. A ju duhet të zgjidhni atë që i shtrenjtë dhe të kërkoni për daljen e tij ishte më shumë si një natyrore, trap jo të përpunuara. I përshtatshëm për tharje llokum vetëm e pjekur për shkak se ai përmban shumë prona të dobishme.


Pronat e dobishme. Prunes kanë vitamina, elementët gjurmë dhe substancave të tjera të vlefshme. Me vitamina të pranishëm: E, A, PP, C, V. me elemente gjurmë: bakër, mangan, fluoride, zink, jod, kobalt, fosfor, magnez, natrium, kalcium, kalium, dhe hekur. Gjithashtu prunes janë: proteina, karbohidratet, acidet organike (malik, limoni, oksalik dhe oksid salicili), pektin, celulozë, etj
Prunes rrit elasticitetin e mureve të enëve, e cila është shumë e rëndësishme për sistemin kardiovaskular. Kjo thata tone fruta, shton forcën dhe përmirëson shëndetin. Përveç kësaj, ajo përmirëson pamjen e lëkurës. Kaliumi gjendet në prunes dobishme në urolithiasis, normalizimin transmetimin e impulseve nervore, veprimtaria zemra mbështet dhe merr pjesë në normalizimin e bilancit acid-bazë në trup. Kaliumi gjithashtu zbulon choleretic dhe diuretik efekt, e cila është shumë e mirë për shëndetin.


Llokum thata përmirëson mbrojtjen e trupit, rritjen e imunitetit. Gjithashtu krasitur profilaktikut mirë kundër kancerit. Përveç kësaj fruta të thata ka një efekt rinovimin. Prandaj, ajo është e dobishme për të ngrënë rregullisht njerëzit mbi 45 vjet.
Vitamina "B" janë të pranishme në prunes efekt pozitiv në sistemin nervor, në uljen e ankthit, dhe për të ndihmuar për të përballuar stresin e përditshme. Prunes ndihmon në zvogëlimin e presionit të gjakut, kështu që mjekët janë të këshilluar që të marrë presionin e lartë të gjakut rregullisht prunes. Veç kësaj, fruta të thata ndihmon me sëmundje të tjera të trupit, të tilla si problemeve tretjes përfshirë konstipacionit kronik, përdhes, semundje te veshkave, melcise dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Ajo përdoret gjithashtu për të rritur oreksin dhe për të sekretimit të mirë acid stomakut.


Në prunes përmban një shumë të pasura me vitamina, kështu që është e dobishme për të ngrënë me vitaminë mangësi, sidomos në kohën kur zyyazykay fruta të vogla dhe manaferrat. Ajo është përshkruar shpesh për kalium dhe mangësi hekuri në trup. Nga rruga prunes më shumë kalium se sa banane. Kjo fruta të thata e dobishme për të përdorur njerëzit që punojnë e vështirë fizikisht ose mentalisht çështje, për shkak se ajo është në gjendje të ofrojë trupin me energji.

Në gatim. Prunes thata shumë i zhdërvjellët. Ajo mund të shtohet në enët e ndryshme si ëmbël dhe të kripur. Ajo i përshtatet mirë në ëmbëlsira dhe pasta. Gjithashtu, ajo mund të shtohet në salads të ndryshme, mish rosto, enët e patate. Nëse ju shtoni më shumë gjëra në supë, borscht gjeni tymosur shije.

Arrë në prunes. Për këtë gjellë duhet të zgjidhni një prunes cilësi të lajë atë dhe vlim. Cook duhet të jetë deri në momentin kur ajo bëhet moderuar butë, është e rëndësishme që të mos tretet atë. Më tej, në qoftë se kockave është atëherë e nevojshme për të tërhequr atë. Në mes të çdo chernoslyvynы duhet të fus atë që arrë që e do kostum, arra, kikirikë, lajthi, shqeme dhe të tjerët. vë në një pjatë dhe nevojë të lartë për të derdh qumështi i kondensuar ose krem ​​kosi.

Mish me kumbulla të thara dhe kërpudha. Kjo gjellë e shijshme është i përgatitur dhe kjo është shumë e shpejtë. Për këtë gjellë keni nevojë për ndonjë mish, por më mirë përdorimin e pule ose mish derri, qepë, kërpudha as, por unë do kërpudha, kumbulla të thara disa sende. Së pari ju duhet të skuq mish, porizavshy para në copa. Pasi lëngshme ka avulluar shtoni mishin qepë copëtuar imët. Pastaj, pas një pidsmazhytsya pak qepë të shtoni mushrooms copëtuar. Mushrooms le uji nuk mund të presin për të avullimit të plotë të lëngjeve jashtë lëng mishi shumë. 10 minuta para përfundimit të gatimit këtë gjellë të shtoni disa sende copëtuar prunes. Gjatë kripë dhe piper, shtoni fletë gji. Numri i mishit, qepë dhe kërpudha varet nga preferencat shije dhe të holla. Në parim, proporcione nuk janë të rëndësishme, gjëja kryesore është përbërësit.


Mohim. Nuk është e këshillueshme që të përdorni prunes nënat që japin gji që ajo mund të shkaktojë ënjtje bark për një fëmijë. Ju duhet gjithashtu të jenë të kujdesshëm me përdorimin e saj për njerëzit me intolerances ose alergji prunes mbi të.
Me sa duket prunes shumë të dobishme fruta të thata që përmban vitamina dhe minerale të rëndësishme për shëndetin. Në mënyrë që të përfitojnë trupi ka nevojë për të marrë këtë të thata në mënyrë sistematike. Gjëja kryesore është që të zgjidhni prunes cilësi. Sepse zgjedhjen e shumë shumë kimikate të përpunuara prunes nuk është se e mirë, dhe mund të sjellin dëm për shëndetin e tyre.