Llojet e pishina dhe pronave të dobishme


Kjo është procedura më popullore ngrohja në të gjithë botën. Avull parim vetëm për të gjitha variacionet e tij - hapi toksina të drejtave poret. Por dallimet janë të çiftëzohet tashmë karakter kombëtar. Sot ne e konsiderojmë të gjitha llojet e banja dhe pronat e të dobishme.
Sauna finlandeze dhe dush ruse - motrat binjake, edhe pse shumë i atribuohet dush ruse avullit të lagësht në një saunë - të thatë. Në fakt, ato kanë dallime themelore IST. Dhe në dush ruse dhe në avull sauna ka kohë që janë trajtuar me derdhje pjekur në gur zjarri. Rusët dhe finlandezët përdorur fshesë në procedurën dush dhe kur ngrohja deri, hedhur në ujë të ftohtë apo dëborë. Gjithnjë e më popullore dush Japanese ujë. Banjo ne nje banjo tillë të rregulluar në një fuçi druri që është i mbushur me ujë të nxehtë (45 ° C). Zhytur në gjoksin e saj, i veshur me kapak PAS kokë ngjyhet në ujë të ftohtë.Një tjetër lloj i dush Japanese - dush tallash të thatë. Në pishe tallash është shtuar herbs, pastaj përzierje tallash me herbs ndezur për 60 C. Tirso thithin djersën zhytur ata të njeriut në të njëjtën kohë duke theksuar substancave aromatike dhe medicinale. Hamami, një banjo turke - një zonë e kulturës lindore. Vizita e tij nuk është e kufizuar dhoma me avull dhe pishinë. Për t'u çlodhur trupin tuaj dhe shpirtin, njerëzit shpenzojnë më shumë se një orë hamami, komunikimi dhe teas raspivaya bimor. Në katin dhomë me avull dhe shtretër të bëra me mermer dhe të nxehta në 40-60 ° C (temperaturë të ulët të rehatshme). Në trajtimin me loungers ngrohtë lëkurë, shkumë dhe masazh naftës.


Masazh
Pothuajse çdo masazh ngrohjes mund të quhet dhe pronat e dobishme. Për shkak të intensitetit të lëvizjeve massaging krijon një fushë elektromagnetike që stimulon qelizat e lëkurës në punë aktive, qarkullimin e gjakut. Gjatë masazh zonat temperatura masazhin rritur me gjysmë deri në dy gradë. Gjak i derdhur jo vetëm lëkurën, por edhe indet e nënlëkurës, duke përmirësuar metabolizmin në muskul dhe ind dhjamor. Kjo lehtëson ndarjen qelizat yndyrë dhe largimin e toksinave nga trupi. Për të rritur efektin e ngrohjes (dhe kështu trajtimi) nuk masazh me vajra të veçantë. Para së gjithash, ajo është e naftës rrjedh nga erëza, të tilla si piper i zi, kanellë dhe xhenxhefil. Ato ofrojnë një efekt të ngrohjes si stimulimin e qarkullimit të gjakut ngrohja naftës - jo vetëm mashtrim e në mënyrë që të merrni një masazh "ngrohta". Trupi kultura lindore paraqiti një vend modern salopam bukuri shumë ide: Tabela ngrohtë guri, rërë të nxehtë dhe bar, algave të ngrohtë. Këtu janë disa procedura shumë të popullarizuara ngrohjes lindore.


Shyrodhara (procedurë indian zbutës) me pronat e të dobishme
Një lumë e hollë e naftës ngrohtë është derdhur në ballin dhe i jep fuqi relaksimit. Shyrodhara heq stresin, përmirëson kujtesën, normalizes soje. Zbutës masazh ritmike, kryer qese të ngrohtë të mbushur me kripëra të Detit të Vdekur dhe minerale hymalayskymy aktivizon lëkurën kullimit dhe zbut atë, duke stimuluar qarkullimin dhe balancimin e energjisë. Procedura Deti fillon me një trup të spastrimit kripë deti, alga deti dhe perime thellë vajra, e ndjekur nga dush masazh me alga deti. Pastaj, prapa dhe këmbëve aplikuar maskë samorazohrevayuscheysya me baltë e detit të cilat plotësisht relakson trupin. Procedura energizes, forcon dhe ushqen lëkurën.


Pinda svedanam (masazh qese bimor) me pronat e të dobishme
Masazh përdor qese nxehta mbushur me herbs dhe erëza. Kompleton dush Indian avull pasuruar supë e bimëve. Pyyda svedanam çlirojë trupin e toksinave, rejuvenates trupit, heq tensionin e muskujve dhe rikthen ekuilibrin emocional.

Terapi gur në një banjë
Ky është një varg i metodave tradicionale dhe moderne shëndetësore, të cilat i përdorin gur të nxehtë natyror. Ne zakonisht ofrojnë masazh gur. Gurë masazh Black basalt vullkanik, të nxehtë për një procedurë të jep off ngrohjes ngadalë, duke lejuar muskujt për t'u çlodhur si duhet. Mermeri të bardhë guri masazh në kontrast ekspozimit ftohur. Në gurët e parë ngadalë vë mbrapa, mbrapa, supet, armëve, dhe madje edhe në mes të këmbëve. Muskujt gradualisht ngrohur deri dhe relaksohuni. Në Lindje, besojnë se basalt dhe mermer gurë të japin më shumë pushtet dhe ndikim, sepse gurët janë të vendosur në pikat kyçe të energjisë së trupit. Pasi muskujt e duhur prohriyutsya magjistar fillon masazh, alternuara gurë të nxehtë dhe të ftohtë.


Banjo parafine në formën
Parafine neyyazytsirno teploemok. Aplikacionet mund të bëhet me atë në e tij të armëve, këmbët, fytyrën, kofshë, bark. Madje duke u ngrohur në 80 ° C. Parafine nuk obpeche lëkurën delikate. Me përçueshmëri të lartë termale, ajo i jep off ngrohjes në pjesë të vogla, dhe temperatura e lëkurës nën parafine rritur me 15.2 ° C. Ngrohje të tilla uniforme zbut corneum shtresë e sipërme, hap poret, rritjen e djersitje. Parafine jep lagështi të zhduket, duke ruajtur ekuilibrin e ujit të lëkurës. Zakonisht kati paraffinotherapy përdorur krem ​​për thithjen e plotë të ushqyesve në lëkurë.