Rrush dhe domate përfitimet e tyre shëndetësore


Ajo ka qenë prej kohësh e njohur se disa fruta dhe perime të zvogëlojë rrezikun e kancerit. Midis tyre në diktim rrush dhe domate, këto janë kampionë absolute, ata duhet të hanë çdo ditë. Në artikullin e rrushi dhe domatet të mirën e tyre për shëndetin e njeriut.
Menduar ndonjëherë se në qoftë se ka një trashëgim të keqe, atëherë kjo nuk mund të bëhet. Por sot në sajë të zhvillimit të shkencës (nutryhenomyka) u bë e qartë që është e mundur për të shmangur sëmundje të rënda të tilla si kanceri. Ajo u gjet se gjenet nuk mund të ndryshohet, por për të forcuar ato ose të kufizojnë aktivitetin e tyre dhe kjo mund të ndihmojë produktet bimore.Së pari, ajo doli pronat e mëdha antyrakovыe të çajit të gjelbër dhe brokoli. Në rrjedhën e hetimeve të tjera ka zbuluar se jo më pak aftësi për të posedojnë anticancer rrush të errëta dhe domate. Nëse ju merrni një domate, ajo duhet të jetë rritur në kopsht, jo në serë përshpejtuar. Rrushi gjithmonë duhet të konsumohen me lëvozhgë dhe farat. Vetëm në këtë rast do të jenë përfitimet shëndetësore.
Në trupin tonë, por gjenomit e ndonjë funksioni i koduar gjithmonë, dy herë duke e bërë backup. Edhe në rastet kur trashëgimia një njeri merr gjen mutant përgjegjës për predispozicion për kancerin, gjen dytë i këtij palë shpesh është e plotë. Shkencëtarët vënë re se pacienti gjen gjithmonë sillet shumë agresive dhe disa herë duhet të pengojnë funksionin e shëndetshëm dhe si rezultat ka një tumor. Megjithatë, nëse ky person i njëjti do të hani rregullisht brokoli, rrush dhe domate, në sajë të substancave në këto produkte (catechins, lycopene, resveratrop, etj), është aktivizimi i shëndetshëm gjen. Ai, nga ana tjetër, pengon zhvillimin e sëmundjeve kanceroze.


Më e mirë e rrushit Concord është. Ka përbërë thelbin proantotsyanydynam, pigment anthocyanin bimore, resveratrop, ata japin rrush pronat aktive. Vini re se lëng rrushi rrit imuniteti i përgjithshëm pengon përhapjen e qelizave të kancerit dhe rritjen e tyre, duke parandaluar rrezikun e kancerit. Ai lufton edhe me shfaqjen e tumoreve të gjirit dhe kancerit kolorektal.
Shkencëtarët nga Amerika ishin edhe pronat e hapura shërimin e produktit. Ajo u gjet se lëkura e manave dhe fara të ndihmojë në luftën kundër leukemisë. Të gjitha subjektet janë lejuar për të pirë farë ekstrakt, duke rezultuar në të shkatërruara 3/4 e të gjitha qelizave të kancerit. Të gjitha qelizat e shëndetshme mbetur i paprekur, dhe thjesht të transformuar veten të shkatërruar veten e tyre. U bë e qartë se farat e rrushit si aktivizimin e një proteine ​​e cila nga ana e pacientit fillon qelizat vetë-destruct.


Më shumë eksperimente kanë treguar përfitimet e farë rrushi në luftën kundër kancerit të mitrës. Përveç kësaj, rrushi të përkryer duke luftuar me kancerin e stomak. Shkencëtarët kanë vënë re se duke bllokuar receptor brendshëm që shkaktojnë qelizat rigjenerimin stomak të shëndetshme qelizat kanceroze mund të kryejnë resveratrop, e cila është në rrushit. Kjo mund të ngadalësojë rritjen e tumoreve tashmë të vendosura, dhe në disa raste të parandaluar shfaqjen e të rejave.
Doza ditore e substancës për parandalimin tre rrushi. Ose pini rreth 120 ml lëng rrushi (koncentruar). Është më mirë për të ngrënë rrush varieteteve të errëta. Pasi substanca është në një verë të thatë e kuqe. Që nga rrushi janë produkt shumë kalori nga rreth 700 kkal per 100 ml duhet të marrë parasysh këtë në qoftë se ju nuk doni të shërohen.


Domatet përmbajnë një sasi të madhe të lykoyna Carotenoid. Në sajë të studimeve të fundit, zvogëlon rrezikun e tumoreve të pankreasit dhe stomakut, mushkërive dhe gjirit, ezofag. Një ndikim i fortë i domates ishte caktuar në kancerit rektumit dhe zorrës së trashë dhe prostatës.
Shkencëtarët nga Universiteti i Harvardit për 6 vjet kryhet mbikëqyrje mbi 47.000 njerëz. Disa prej tyre ishin në rrezik. Një grup ngrënë domate në të gjitha, dhe një tjetër të hajë ato çdo ditë si një produkt të pavarur dhe si pjesë e pjatave të ndryshme. Për dashamirët e domate shanset e gjetjes së kancerit ulur me rreth 30%.


Në të njëjtën kohë në Itali, shkencëtarët të ushqyerit kanë studiuar 2700 njerëzve me kancer të traktit digjestiv, dhe në krahasim me fuqinë mënyrë në 2900 njerëz të cilët ishin të shëndetshëm dhe të hani domate çdo ditë. Rezultatet treguan se ata që duan për të ngrënë domate, 40% më pak të prirur për të kancerit sesa ata që hanë ato rrallë.
Një vëzhgim i bërë oncologists Amerika. Ajo u gjet efekte të drejtpërdrejta të lycopene, të cilat shumë njerëz në domate, sjelljen e kancerit të prostatës. Ata vënë re pacientët që morën substancë para operacionit. Si rezultat, hiqet madhësia tumori ishte më i vogël, dhe pamja e metastazës u vu re më rrallë se në pacientët të cilët nuk kanë marrë lycopene.


Pjesa më e mirë është se nuk ka nevojë për të ngrënë vetëm domate të papërpunuara. Lycopene substancë mbetet gatuar edhe fruta. Prandaj, ata mund të sigurtë të gatuaj, të skuqura apo merak. Kjo është e sigurt për të ngrënë merak, supë, saute, salcat domate, është se ata janë më të dobishme se papërpunuar. Doza e vërtetë për të rriturit domate 450 g në ditë është ngrënë si pjesëmarrës në eksperimente.
Duhet të theksohet se domatet duhet të hahet me djathë ose gjalpë, sepse lycopene është zhytur edhe me vetëm yndyrna. A mundet një gotë me lëng domate shtoni disa pika vaj ulliri. Pra, ne pamë përfitime për shëndetin e njeriut, konsiderohen vetëm dy dobishme produktit - rrush dhe domate.